Rozpoczęła się dyskusja nad aktualizacją strategii województwa śląskiego

W 2030 r. na Śląsku nadal będzie miejsce dla górnictwa – podkreślił Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, przy okazji dyskusji nad strategią rozwoju województwa śląskiego. Ma ona powstać po przeprowadzeniu szerokich konsultacji ze wszystkimi środowiskami. W Katowicach 8 kwietnia pod patronatem marszałka województwa śląskiego odbyła się debata na ten temat.

W Sali Sejmu Śląskiego rozmawiano o tym, że województwo ma się znaleźć wśród wiodących regionów przemysłowych z dużym i ciągle się powiększającym udziałem innowacyjności, także w branży górniczej. Zarząd województwa zaprosił do dyskusji przedstawicieli biznesu, nauki, samorządów lokalnych i organizacji społecznych.

- Obecny zarząd już na początku swojej kadencji rozpoczął dyskusję i konsultacje w sprawie przyszłości regionu. Chcę za to podziękować – podkreślił Grzegorz Tobiszowski.

Jego zdaniem w perspektywie najbliższych kilkunastu lat woj. śląskie wzmocni przemysłowy charakter, z wciąż znaczącą rolą górnictwa węgla kamiennego, ale przede wszystkim z rosnącym udziałem innych branż, w tym sektora innowacyjnych, zaawansowanych technologii.

- Górnictwo wciąż będzie miało znaczący udział w gospodarce regionu – podkreślił, dodając, że na pewno wzrośnie rola innych gałęzi gospodarki, jak motoryzacja i informatyka. Przypomniał zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który wielokrotnie mówił o Śląsku jako o polskiej „Krzemowej Dolinie”.

Jakub Chełstowski, marszałek województwa, podkreślił, że dokumenty planistyczne są bardzo ważne.

- Dla urzędników jest to potem encyklopedia, jak i dlaczego wydawać publiczne pieniądze. Musimy to dobrze dopracować, aby przyszła perspektywa budżetowa województwa była oparta o dobre kierunki i dobre wskaźniki, a przy tym by nie był to koncert życzeń - wyjaśnił Chełstowski.

Priorytety dla Śląska to ochrona środowiska, zrównoważony rozwój poszczególnych części województwa, tworzenie mechanizmów wzrostu gospodarczego oraz odwrócenie negatywnych trendów demograficznych.

- Do 2050 r. jest ryzyko zmniejszenia liczby mieszkańców woj. śląskiego o prawie 800 tys. - wyliczył marszałek.

Strategia, nad której aktualizacją rozpoczęły się prace, ma wskazywać kierunek rozwoju gospodarczego regionu.

W czasie dyskusji Grzegorz Tobiszowski przypomniał starania Ministerstwa Energii o unijne środki na pomoc dla obszarów pokopalnianych na ich transformację.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.