Rozmawiali o przyszłości kopalni Wujek

1768462635 615787320 122274815

fot: ME/FB

Wiceminister Energii Marian Zmarzły rozmawiał z prezydentem Katowic Marcinem Krupą

fot: ME/FB

Wiceminister Energii Marian Zmarzły rozmawiał z prezydentem Katowic Marcinem Krupą o planach przejęcia przez miasto terenów i infrastruktury po wygaszanej kopalni KWK Wujek.

Rozmowy dotyczyły kierunków zagospodarowania tego obszaru oraz możliwości nadania mu nowej roli, odpowiadającej współczesnym potrzebom miasta i jego mieszkańców, przy jednoczesnym zachowaniu górniczego dziedzictwa.

- Tereny po kopalni Wujek to ogromny potencjał rozwojowy dla Katowic. Kluczowe jest wykorzystanie istniejącej infrastruktury w sposób, który będzie służył mieszkańcom, a jednocześnie uszanuje górniczą historię tego miejsca. Przejęcie tych terenów przez samorząd może stać się impulsem do przemyślanej i odpowiedzialnej transformacji – podkreślił wiceminister Marian Zmarzły.

Podczas spotkania omówiono także zasady współpracy pomiędzy administracją rządową a samorządem w procesie zagospodarowania terenów pogórniczych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.

Budżet Obywatelski Katowic 2026. Mieszkańcy wybiorą spośród 214 projektów

Zakończyła się merytoryczna ocena projektów zgłoszonych do XIII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Pozytywnie zweryfikowano 214 z 268 propozycji, czyli blisko 80 proc. zgłoszonych zadań. Głosowanie mieszkańców odbędzie się od 10 do 23 września 2026 roku.

Orlen zabezpiecza nawet jedną czwartą zapotrzebowania na ropę

Orlen zawarł z Equinorem trzyletnią umowę na dostawy ropy ze złoża Johan Sverdrup na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dostawy rozpoczną się we wrześniu, a zakontraktowany wolumen może sięgnąć ponad 9 mln ton rocznie, co odpowiada nawet jednej czwartej rocznego zapotrzebowania Grupy Orlen na ropę. Surowiec będzie trafiał do rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie, wzmacniając bezpieczeństwo dostaw w regionie.

Węgiel wraca do łask. Polacy chcą się nim ogrzewać

Sprzedaż kotłów na węgiel wzrosła w drugim kwartale 2026 r. o 15-20 proc. – szacuje Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG). Branża wskazuje, że wpływ miały na to m.in. ceny pelletu, a węgiel jest obecnie łatwiej dostępny i tańszy.