Górnictwo: W Katowicach odbyła się konferencja „Wokół górniczej tożsamości”

1698655849 konfa jsw

fot: JSW/D.Lach

Konferencję otworzył Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW

fot: JSW/D.Lach

W czwartek, 26 października, w Katowicach odbyła się konferencja pt. „Wokół górniczej tożsamości”. Organizatorami konferencji byli: Jastrzębska Spółka Węglową, JSW Szkolenie i Górnictwo, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz NSZZ „Solidarność” Region Śląsko-Dąbrowski.

Jak poinformowali przedstawiciele JSW, konferencja składała się z czterech paneli tematycznych, podczas których dyskusja toczyła się wokół górniczej tożsamości Śląska. Paneliści rozmawiali o przemianach etosu górniczego w XIX i XX wieku, powojennym górnictwie Polski, opozycji „solidarnościowej” w latach 80. oraz współczesnym obliczu górnictwa. Konferencję otworzył Tomasz Cudny, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

– Życzę, aby ten szeroki zakres zagadnień, który zostanie przedstawiony, był inspiracją do dyskusji w temacie tożsamości Śląska. Niech ta konferencja stanie się platformą do wymiany doświadczeń w zakresie wiedzy o historii i kulturze naszego regionu – powiedział Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW.

Wydarzenie zgromadziło liczne grono historyków, naukowców, ekspertów, w tym przedstawicieli branży górniczej oraz studentów i młodzież. Zaproszenie na konferencję przyjął także Piotr Pyzik, podsekretarz stanu, pełnomocnik do spraw dialogu społecznego Ministerstwa Aktywów Państwowych.

– To jest specjalna okoliczność, dzięki której mam nadzieję, swój ciąg dalszy będzie miał temat zachowania tożsamości Śląska na Śląsku – zwrócił uwagę Piotr Pyzik, podsekretarz stanu, pełnomocnik do spraw dialogu społecznego i dodał: – Zastanawiam się, czy w tej transformacji już nie energetycznej, ale cywilizacyjnej, jesteśmy w stanie przenieść tradycję i zwyczaje na przyszłe pokolenia. Budujmy naszą przyszłość, również w przestrzeni tradycji i tym charakterze zwyczaju, który po nas wszystkich zostanie.

Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności zwrócił uwagę, że przemysł wydobywczy miał wpływ na powstanie i rozwój wielu śląskich miast. Wokół kopalni budowano osiedla, domy kultury, szkoły i boiska, zakładano kluby sportowe.

– Czasem zapominamy, że cała przestrzeń, w której żyjemy, to tak naprawdę dzięki górnictwu. Z górnictwa wywodzi się cała kultura Śląska – dzisiejsza kultura. To w górnictwie była śląska godka i w górnictwie ludzie uczyli się pracy. Efekty tej pracy zawsze mogliśmy zobaczyć na powierzchni. Po to się spotykamy, aby o tym wszystkim rozmawiać, pokazać, jak wyglądał tamten okres, ale też żeby dać sygnał, że o tym wszystkim należy mówić, pisać i opowiadać – podkreślił Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Konferencja „Wokół górniczej tożsamości” była doskonałą okazją do refleksji nad historią, teraźniejszością i przyszłością przemysłu wydobywczego w Polsce. Otworzyła też drzwi do dalszych dyskusji, badań i współpracy w dziedzinie górnictwa. Ta konferencja pokazała, że mimo wyzwań, jakie stoją przed przemysłem węglowym, wciąż istnieje pasja i zaangażowanie w zachowanie jego dziedzictwa.

– Uznaliśmy, że warto porozmawiać o tym, jaką rolę społeczną odegrało górnictwo na przestrzeni ostatnich lat, a nawet dalej, kiedy górnictwo było dumą i chwałą polskiej gospodarki. Chcemy pokazać, że my, jako mieszkańcy Górnego Śląska, jesteśmy dumni z tych dokonań, z tego, że górnictwo jest częścią naszego życia – podsumował Gabriel Cyrulik, prezes zarządu JSW Szkolenie i Górnictwo.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.