Rocznica pierwszej dostawy skroplonego gazu do terminala LNG w Świnoujściu

fot: Tomasz Rzeczycki

UM Świnoujście dementuje, jakoby gazoport miał negatywny wpływ na sąsiednie kąpieliska morskie

fot: Tomasz Rzeczycki

Pięć lat temu, 11 grudnia 2015 r., terminala LNG w Świnoujściu przyjął pierwsze dostawy gazu skroplonego. Tego dnia do jego nabrzeża przybył statek z Kataru. Od powstania koncepcji gazoportu do jego realizacji minęło dziesięć lat.

Pomysł budowy terminalu przeładunkowego, umożliwiającego przyjmowanie statków dostarczających skroplony gaz ziemny, nagłośniony został w kampanii prezydenckiej w 2005 r. W ten sposób miał powstać dodatkowe źródło dostaw surowca energetycznego, umożliwiające pobieranie gazu ziemnego nie tylko z Rosji i z własnych, krajowych odwiertów.

Pod uwagę brane były początkowo Gdańsk i Świnoujście, ale rząd w 2006 r. zdecydował się na to drugie miasto. Do budowy powołana została firma Polskie LNG, będąca spółką zależną od Gaz-Systemu. Terminal zlokalizowano na północno-zachodnim krańcu wyspy Wolin, niedaleko latarni morskiej w Świnoujściu, w części miasta noszącej nazwę Kwarantanna.

Kamień węgielny pod budowę położony został w 2011 r. Dwa lata wcześniej PGNiG podpisało z Quatargasem kontrakt długoterminowy na dostawy LNG. Zbudowano wychodzący w morze falochron, stanowiący nabrzeże dla statków przywożących skroplone paliwo. Inwestycja uznana za strategiczną w naturalny sposób spotkała się nie tylko z głosami uznania, lecz także ze sprzeciwem. Podnoszone były kwestie bezpieczeństwa. Skroplony gaz LNG wszak podczas kontaktu z powietrzem odparowuje, nie mogąc więc skazić wód morskich czy lądu. Nie ma też właściwości toksycznych. Miało to znaczenie, gdyż w trakcie budowy doszło na wyspie Wolin do dwóch głośnych katastrof kolejowych z udziałem pociągów towarowych: 18 listopada 2013 r. wykoleiło się sześć cystern z paliwem, natomiast 2 sierpnia 2015 r. z torów wypadły puste cysterny pociągu ze Świnoujścia do Płocka. Potem przez dłuższy czas swoiste memento stanowiły wraki cystern w lesie koło stacji Warnowo.

Pół roku po pierwszej dostawie gazu, 18 czerwca 2016 r. terminal otrzymał imię zmarłego sześć lat wcześniej prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Dwa lata później podjęto działania w celu rozbudowy terminala. Natomiast 3 lipca 2020 r. w terminalu odbył się setny wyładunek transportu gazu. Na rozładunek gazowca z Kataru przybył wtedy minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.