Resort klimatu i środowiska planuje, że co piąte gospodarstwo domowe w Polsce będzie mogło otrzymać wsparcie

fot: Krystian Krawczyk

Zastosowane innowacyjne rozwiązania umożliwiają redukcję liczby stanowisk słupowych, a tym samym ograniczenie nakładów inwestycyjnych

fot: Krystian Krawczyk

Do prac rządowych trafił przygotowany przez resort klimatu i środowiska projekt ustawy dotyczący wprowadzenia nowych dodatków energetycznych, zwiększenia ochrony odbiorcy wrażliwego oraz innych, niefinansowych narzędzi wsparcia. To odpowiedź na pogarszającą się sytuację wielu gospodarstw domowych w związku z drożyzną wywołaną m.in. kryzysem energetycznym, ale też wymóg wprowadzony przez unijną dyrektywę.

– Regulacja służy przede wszystkim wdrożeniu instrumentów osłonowych odbiorców energii, niezbędnych w obecnych warunkach dynamicznego wzrostu cen energii. Szacujemy, że dzięki proponowanemu rozwiązaniu liczba beneficjentów dodatków wzrośnie do ok. 2,63 mln gospodarstw domowych, czyli do niemal 20 proc. – stwierdził już były minister Michał Kurtyka.

Mowa o kwocie 1,5-1,7 mld zł dopłat. Zanim jednak te pieniądze popłyną do osób dotkniętych ubóstwem energetycznym, musi upłynąć wiele czasu. Po pracach na szczeblu rządu projekt musi trafić do parlamentu i zyskać większość.

Resort informuje, że główną zmianą, jaką niesie ze sobą nowelizacja, jest rozszerzenie grupy uprawnionych do pobierania dodatku energetycznego. Kluczem ma być kryterium dochodowe – nieprzekroczoczenie 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1115 zł na osobę w wieloosobowym. Dodatki przyznawane będą na 6 miesięcy, a do ich otrzymania wystarczy przedstawienie faktury za prąd.

Resort planuje, że co piąte gospodarstwo domowe w Polsce będzie mogło otrzymać wsparcie. Proponowane rozwiązanie rozszerza znacznie grupę uprawnioną, też o tych, którzy nie mogli ubiegać się o dodatek np. z uwagi na nadmetraż lokalu i tym samym byli wykluczeni z przyznania dodatku mieszkaniowego. Dotyczy to w szczególności odbiorców samotnie zamieszkujących domy jednorodzinne w małych miejscowościach i na wsiach. Objęte dodatkiem energetycznym zostaną także grupy dochodowe: korzystające z zasiłków pomocy społecznej, emeryci ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury czy emeryci i renciści ze świadczeniem równym najniższej emeryturze, a także rodziny wielodzietne.

Dopłata do rachunku odbiorcy wzrośnie z 30 do 50 proc. Wyższe będą stawki dodatku, które wyniosą od 324 zł do 876 zł w okresie rocznym. Zmiana wartości limitów zużycia energii elektrycznej wpłynie na zwiększenie wysokości dodatku energetycznego i będzie bardziej odpowiadać rzeczywistej sytuacji związanej ze zużyciem energii przez gospodarstwa domowe.

Nowy system dodatków uzupełnią niefinansowe mechanizmy wsparcia. Tzw. odbiorca wrażliwy będzie mógł złożyć do sprzedawcy energii i gazu wniosek dotyczący m.in.: zawarcia umowy ws. zaległych i bieżących należności, rozłożenia na raty, umorzenia lub odstąpienia od naliczania odsetek, a także zawieszenia postępowania egzekucyjnego.

Obowiązywać będzie też zakaz wstrzymania dostaw prądu odbiorcy wrażliwemu, w okresie od 1 listopada do 31 marca oraz w soboty, w dni uznane ustawowo za wolne od pracy.

W informacji na stronie resortu czytamy, że system dodatków energetycznych uzupełniają działania Ministerstwa Klimatu i Środowiska związane z modyfikacją założeń programu Czyste Powietrze (Stop Smog) na 2022 r. Resort przygotowuje właśnie nową odsłonę programu, zapewniając wysokie wsparcie inwestycyjne, które powinno przyczynić się do niwelowania ubóstwa energetycznego w horyzoncie długoterminowym.

Wprowadzenie zmian w ustawie Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw wynika również z konieczności wdrożenia do polskiego porządku prawnego tzw. unijnej dyrektywy rynkowej. Zobowiązuje ona państwa członkowskie UE do prawnych ram dla wsparcia odbiorcy wrażliwego energii elektrycznej oraz przygotowania definicji ubóstwa energetycznego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.