Rekordowe wypłaty w ostatnich dwóch latach w Czystym Powietrzu

fot: Krystian Krawczyk

Moc zainstalowana źródeł fotowoltaicznych w krajowym systemie elektroenergetycznym wyniosła 2108,9 MW, a to oznacza wzrost o 175,14 proc. rok do roku

fot: Krystian Krawczyk

Od początku 2024 roku do połowy października 2025 roku wypłaty do beneficjentów w programie Czyste Powietrze przekroczyły rekordowe 10 miliardów złotych. Kwota wypłat w ostatnich dwóch latach jest większa niż w poprzednich pięciu latach łącznie. Z kolei, jak informuje WFOŚiGW w Katowicach, tylko w tygodniu od 25 do 31 października 2025 r. w województwie śląskim złożono 168 wniosków na łączną kwotę 10 145 021,00 zł dofinansowania. Od początku trwania programu w województwie śląskim złożono 147 147 wniosków, a łączna kwota wypłaconych dotacji wyniosła 2 034 839 484,00 zł.

Program Czyste Powietrze wspiera termomodernizację polskich domów oraz wymianę pozaklasowych kotłów na paliwa stałe, tzw. kopciuchów. Dotacje kierowane są do właścicieli domów jednorodzinnych. Celem programu jest zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza, co ma bezpośredni wpływ na jakość życia mieszkańców Polski.

Czyste Powietrze jest jednym z największych programów społeczno-klimatycznych w Europie. Realizuje go Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) we współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW) i pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Od początku realizacji programu Czyste Powietrze, który ruszył we wrześniu 2018 roku, wypłacono do beneficjentów niemal 18,5 mld zł. Najwięcej wypłat zrealizowano w 2024 i 2025 roku – łącznie jest to ponad 10,2 mld zł.

Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze przekroczyła milion. Właściciele domów sukcesywnie realizują inwestycje - wymieniają źródła ciepła, ocieplają przegrody, wymieniają stolarkę okienną i drzwiową, poprawiając standard energetyczny swoich domów. Dotychczas zakończyli 551 tys. inwestycji termomodernizacyjnych, w ramach których wymieniono 450 tys. kopciuchów.

Od 31 marca 2025 roku program Czyste Powietrze działa w nowej formule. Wprowadzona reforma opiera się na dwóch kluczowych elementach: obowiązkowym potwierdzeniu standardu energetycznego domu oraz systemie lokalnych operatorów. Nowa konstrukcja programu lepiej chroni beneficjentów przed błędami inwestycyjnymi i nieuczciwymi wykonawcami.

- Czyste Powietrze to program, który ewoluuje i dostosowuje się do wyzwań. Wzmacniamy lokalnych partnerów, usprawniamy system i koncentrujemy się na realnych potrzebach mieszkańców. To nie tylko statystyki – to konkretne zmiany w polskich domach i codziennym życiu ludzi – mówi Robert Gajda, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W nowej odsłonie programu operatorzy – gminy i WFOŚiGW – stali się pierwszym punktem kontaktu dla mieszkańców. Oferują kompleksowe wsparcie: od analizy potrzeb, przez pomoc w formalnościach, aż po wizytację zakończonej inwestycji. W całej Polsce działa już ponad 1300 operatorów, a 90 proc. gmin prowadzi punkty konsultacyjne programu Czyste Powietrze. Do tej pory operatorzy złożyli 17,6 tys. wniosków, co stanowi ponad 40 proc. nowych zgłoszeń.

Audyt energetyczny, obowiązkowy od 31 marca tego roku przy każdej inwestycji dofinansowanej z programu Czyste Powietrze, to nie tylko formalność, ale przede wszystkim narzędzie planowania, które wskazuje najbardziej efektywne działania w danym budynku. Dzięki niemu beneficjenci podejmują świadome decyzje i maksymalizują efekty inwestycji.

Nowe zasady programu Czyste Powietrze wymagają po zakończeniu przedsięwzięcia osiągnięcia standardu energetycznego budynku, potwierdzonego świadectwem energetycznym. W ramach reformy wprowadzono także limity jednostkowych dotacji, by racjonalizować wydatki. W nowej odsłonie programu nie jest już możliwe uzyskanie dotacji do kotów gazowych, wsparcie nie obejmuje ponadto instalacji fotowoltaicznej.

Finansowanie programu Czyste Powietrze jest zabezpieczone dzięki pozyskanym przez obecny rząd środkom: 13 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), 7,9 mld zł z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) oraz 10 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego.

 

Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mateusz Pindel, prezes WFOŚiGW w Katowicach: Spółdzielnie energetyczne budują bezpieczeństwo lokalnych społeczności

Przedstawicieli samorządów, świata nauki, instytucji publicznych oraz biznesu spotkali się na I Forum Spółdzielni Energetycznych i Liderów Transformacji w województwie śląskim. - Spółdzielnie energetyczne budują bezpieczeństwo lokalnych społeczności – podkreślił Mateusz Pindel, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Rusza program „Mikroretencja”. Nawet 8 tys. zł na zbieranie deszczówki

Właściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z programu, którego celem jest wspieranie inwestycji pozwalających na zbieranie i ponowne wykorzystanie wód opadowych – informują w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 22 czerwca 2026 r. rozpocznie się nabór wniosków do programu „Mikroretencja”.

Gliwice zatrzymają deszczówkę. Rusza wielki program za blisko 185 mln zł

Mniej podtopień, więcej zieleni, chłodniejsze miasto w czasie upałów i skuteczniejsza ochrona Kłodnicy przed zanieczyszczeniami – takie mają być efekty programu zagospodarowania wód opadowych w Gliwicach. W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisano umowę na dofinansowanie projektu FEnIKS – etap II. Finał wszystkich prac zaplanowano na 30 czerwca 2029 roku.

Strażacy z Dębowca z nowym wozem

Maj upłynął nie tylko pod znakiem życzeń dla strażaków, ale i przekazywania im niezbędnego sprzętu. Tak było m.in. w OSP w Dębowcu, gdzie zakup nowego samochodu był współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.