Ratownicy górniczy ćwiczyli w Afryce, bo profesjonalizm nie zna granic

Górniczy ratownicy w sercu Zambii! Zespół KGHM "White Eagles", jako jedyny z Europy, reprezentował Polskę podczas Międzynarodowych Zawodów Zastępów Ratowniczych (IMRC 2026), które odbyły się w dniach 26 kwietnia – 5 maja. Było to pierwsze wydarzenie tej rangi zorganizowane na kontynencie afrykańskim! 

fot: KGHM

Górniczy ratownicy z KGHM na zawodach w Afryce

fot: KGHM

700103412 1683801780444489 1614282454870397657 n 700723694 1683801777111156 4463913785138644617 n 703356045 1683801880444479 3164817798786551961 n

+16 Zobacz galerię

701561299 1683801797111154 7454056867131117109 n 700118901 1683801773777823 3888346805381190626 n

Galeria
(19 zdjęć)

Górniczy ratownicy w sercu Zambii! Zespół KGHM "White Eagles", jako jedyny z Europy, reprezentował Polskę podczas Międzynarodowych Zawodów Zastępów Ratowniczych (IMRC 2026), które odbyły się w dniach 26 kwietnia – 5 maja. Było to pierwsze wydarzenie tej rangi zorganizowane na kontynencie afrykańskim! 

Drużyna wystąpiła w Zambii w silnym, 10-osobowym składzie pod kierownictwem Marcina Górskiego. W skład zespołu weszli: Sylwester Szymczyk, Jakub Lewicki, Wojciech Kamiński, Łukasz Janas, Adrian Szpilewski, Arkadiusz Miszczyk, Tomasz Zawadzki, Władysław Szlachtycz oraz Mariusz Koza.
 
Polacy musieli zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami klimatycznymi oraz sześcioma niezwykle wymagającymi konkurencjami, które testowały ich wiedzę, siłę i opanowanie:
 
  • pierwsza pomoc pod ziemią,
  • bieg z przeszkodami w aparatach, 
  • mechanik – precyzja Władysława Szlachtycza,
  • akcja ratownicza w zalanej kopalni,
  • techniki linowe,
  • akcja pożarowa na powierzchni.
Udział górniczej drużyny w tych zawodach to duży sukces – ratownicy z KGHM nie tylko dotrzymują kroku najlepszym jednostkom na świecie, ale także udowadniają, że bezpieczeństwo i profesjonalizm nie znają granic - podkreśla spółka w mediach społecznościowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

GUIDO ORGAN KZM 14

Znaleziono głowicę kombajnu ścianowego. W akcji brali udział ratownicy górniczy

W Kopalni Guido w Zabrzu sukcesem zakończyła się akcja poszukiwawcza elementu kombajnu KDS-1. Znaleziona głowica to jedyny zachowany fragment tego urządzenia. Wyrobiska, które przez 30 lat pozostawały niedostępne, przeszukali ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

JSW otrzymała koncesję na rozpoznanie złoża „Dębieńsko 1". To ważna wiadomość dla KWK Knurów-Szczygłowice

Minister Klimatu i Środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla „Dębieńsko 1”. - To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice - podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Zatrudnienie w górnictwie poniżej historycznego progu 70 tysięcy!

Zatrudnienie poszybowało poniżej historycznego progu 70 000 osób. W marcu było to 69 696 osób. Miesięczny spadek o ponad tysiąc etatów jest z kolei najwyższy od równo 4 lat - informuje Fundacja Instrat.

KWK Wujek Industriada 2026 KZM

Kopalnia Wujek. Spacer w cieniu szybów

To był niepowtarzalny spacer po terenie kopalni Wujek, na który zaprosiło Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w ramach tegorocznej Industriady. Polecamy świetne zdjęcia z tego wydarzenia!