Ratownicy górniczy ćwiczyli w Afryce, bo profesjonalizm nie zna granic

Górniczy ratownicy w sercu Zambii! Zespół KGHM "White Eagles", jako jedyny z Europy, reprezentował Polskę podczas Międzynarodowych Zawodów Zastępów Ratowniczych (IMRC 2026), które odbyły się w dniach 26 kwietnia – 5 maja. Było to pierwsze wydarzenie tej rangi zorganizowane na kontynencie afrykańskim! 

fot: KGHM

Górniczy ratownicy z KGHM na zawodach w Afryce

fot: KGHM

700103412 1683801780444489 1614282454870397657 n 700723694 1683801777111156 4463913785138644617 n 703356045 1683801880444479 3164817798786551961 n

+16 Zobacz galerię

701561299 1683801797111154 7454056867131117109 n 700118901 1683801773777823 3888346805381190626 n

Galeria
(19 zdjęć)

Górniczy ratownicy w sercu Zambii! Zespół KGHM "White Eagles", jako jedyny z Europy, reprezentował Polskę podczas Międzynarodowych Zawodów Zastępów Ratowniczych (IMRC 2026), które odbyły się w dniach 26 kwietnia – 5 maja. Było to pierwsze wydarzenie tej rangi zorganizowane na kontynencie afrykańskim! 

Drużyna wystąpiła w Zambii w silnym, 10-osobowym składzie pod kierownictwem Marcina Górskiego. W skład zespołu weszli: Sylwester Szymczyk, Jakub Lewicki, Wojciech Kamiński, Łukasz Janas, Adrian Szpilewski, Arkadiusz Miszczyk, Tomasz Zawadzki, Władysław Szlachtycz oraz Mariusz Koza.
 
Polacy musieli zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami klimatycznymi oraz sześcioma niezwykle wymagającymi konkurencjami, które testowały ich wiedzę, siłę i opanowanie:
 
  • pierwsza pomoc pod ziemią,
  • bieg z przeszkodami w aparatach, 
  • mechanik – precyzja Władysława Szlachtycza,
  • akcja ratownicza w zalanej kopalni,
  • techniki linowe,
  • akcja pożarowa na powierzchni.
Udział górniczej drużyny w tych zawodach to duży sukces – ratownicy z KGHM nie tylko dotrzymują kroku najlepszym jednostkom na świecie, ale także udowadniają, że bezpieczeństwo i profesjonalizm nie znają granic - podkreśla spółka w mediach społecznościowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Konferencja związkowców pod siedzibą JSW. Zarząd odpowiada i zapowiada program naprawczy

Sytuacja finansowa JSW była tematem konferencji zorganizowanej w piątek 26 czerwca pod siedzibą spółki przez reprezentatywne związki zawodowe. W odpowiedzi na stanowisko strony społecznej zarząd spółki zapewnił, że priorytetem pozostaje utrzymanie płynności finansowej oraz ochrona miejsc pracy.

Restrukturyzacja i szukanie pieniędzy. Prezes JSW o planie na przetrwanie

Sytuacja jest coraz trudniejsza, a otoczenie rynkowe, w którym funkcjonujemy, nadal nam nie sprzyja – mówi Bogusław Oleksy, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w rozmowie z portalem WNP. – Za rok o tej porze (…) powinniśmy znaleźć się w bardziej stabilnej sytuacji operacyjnej i finansowej – dodał.

Tylko dialog i porozumienie. Ważna debata o górnictwie w Sosnowcu

W Sosnowcu dyskutowano 25 czerwca na tematy związane z restrukturyzacją terenów pogórniczych. W auli Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego spotkali się przedstawicieli branży wydobywczej, administracji państwowej, nauki i organizacji środowiskowych. Podkreślano przede wszystkim konieczność prowadzenia szerokiego dialogu z władzami samorządami i społeczeństwem na temat znaczenia surowców w gospodarce oraz konieczności ich eksploatacji. Wskazano również na rolę edukacji w tym procesie.