Przerwa w negocjacjach górników ze stroną rządową

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Rządowa delegacja przybyła do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przed godz. 13.00

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Rozmowy przedstawicieli górniczych central związkowych z delegacją rządową tuż przed godziną 17 zostały przerwane. Mają zostać wznowione o godz. 20. Po południu jeden z protestujących górników zasłabł i trafił do szpitala.

Środa, 23 września, to drugi dzień rozmów górniczych związkowców z przedstawicielami strony rządowej, którą reprezentują wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, wiceminister klimatu Piotr Dziadzio oraz szef gabinetu politycznego premiera Krzysztof Kubów. We wtorek, mimo że rozmowy zakończyły się koło północy, nie zapadły żadne rozstrzygnięcia. W środę kolejna tura rozmów, które odbywają się w gmachu Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach rozpoczęły się o godz. 14, ale co chwilę były wstrzymywane kolejnymi przerwami. Krótko przed godziną 17 obydwie strony zdecydowały, że negocjacje zostaną wstrzymane na dłużej. Rozmowy mają zostać wznowione o godz. 20.

Również w środę po południu okazało się, że jeden z górników, który brał udział w podziemnym proteście w katowickiej kopalni Wujek zasłabł. Mężczyzna został wywieziony na powierzchnię, skąd do szpitala w Ochojcu zabrała go karetka.

Przedstawiciele strony społecznej podkreślają, że przebywanie pod ziemią jest ryzykowne dla protestujących. Obecnie podziemny protest w 7 kopalniach (razem 10 ruchach), wg danych strony związkowej prowadzi ptrawie 400 górników. Protesty odbywają się w kopalniach Ruda, Wujek, Piast-Ziemowit, Bolesław Śmiały, Murcki-Staszic, Sośnica i Mysłowice-Wesoła.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

URE zatwierdził taryfę Gaz-Systemu z uwzględnieniem odcinka gazociągu jamalskiego

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę na przesył gazu przez Gaz-System - poinformował Urząd. Po raz pierwszy taryfa dotyczy też polskiego odcinka gazociągu jamalskiego.

Konsolidacja w śląskiej zbrojeniówce. Bumar-Łabędy przejmuje Bumar-Mikulczyce

Śląska zbrojeniówka łączy siły. Gliwicki zakład Bumar-Łabędy przejmie Bumar-Mikulczyce z Zabrza. Ogłoszono już plan połączenia, który – jak zaznaczono – wpisuje się w długofalową strategię Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Obie spółki znalazły się także na liście kluczowych firm programu SAFE.

Marian Zmarzły: Bezpieczna transformacja energetyki wymaga odporności cyfrowej

O cyberataku na polski sektor energii, ciągłości działania, roli Politechniki Śląskiej oraz współpracy sektora przemysłowego, nauki i administracji rozmawiamy z dr. Marianem Zmarzłym, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Energii.

Osiedle przy ul. Kosmicznej w katowickim Giszowcu gotowe do użytkowania

Realizacja jednej z najbardziej zaawansowanych technologicznie i ekologicznie inwestycji mieszkaniowych Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Kosmicznej 57 b–h zakończona. Mieszkania są gotowe do użytkowania i czekają na nowych najemców.