Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.53 PLN (-1.68%)

KGHM Polska Miedź S.A.

373.35 PLN (+3.71%)

ORLEN S.A.

143.68 PLN (-0.22%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.65 PLN (-1.16%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.50 PLN (-1.82%)

Enea S.A.

21.24 PLN (-1.21%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

22.85 PLN (-3.99%)

Złoto

4 686.60 USD (-0.76%)

Srebro

87.82 USD (+0.60%)

Ropa naftowa

107.56 USD (+0.10%)

Gaz ziemny

2.89 USD (+2.09%)

Miedź

6.69 USD (+0.72%)

Węgiel kamienny

114.30 USD (-1.47%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.53 PLN (-1.68%)

KGHM Polska Miedź S.A.

373.35 PLN (+3.71%)

ORLEN S.A.

143.68 PLN (-0.22%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.65 PLN (-1.16%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.50 PLN (-1.82%)

Enea S.A.

21.24 PLN (-1.21%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

22.85 PLN (-3.99%)

Złoto

4 686.60 USD (-0.76%)

Srebro

87.82 USD (+0.60%)

Ropa naftowa

107.56 USD (+0.10%)

Gaz ziemny

2.89 USD (+2.09%)

Miedź

6.69 USD (+0.72%)

Węgiel kamienny

114.30 USD (-1.47%)

Projekt planu rozwoju sieci przesyłowej uzgodniony

fot: ARC

Dyskusję podczas Konferencji PSEW 2021 zdominują analizy eksperckie oraz debaty uczestników o wpływie energetyki wiatrowej na odbudowę gospodarki po pandemii COVID-19

fot: ARC

Prezes URE uzgodnił projekt nowego planu rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034 - poinformowały w czwartek Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Wskazały, że do 2034 r. powstanie m.in. 4700 km torów linii 400 kV, także linia dla przyszłej elektrowni jądrowej.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) poinformowały w czwartek, że prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) uzgodnił 20 grudnia 2024 r. projekt nowego planu rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034. Jego realizacja pozwoli m.in. na przyłączenie do systemu elektroenergetycznego pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu oraz oddanie do eksploatacji małych reaktorów jądrowych (SMR).

Spółka wskazała, że w ramach planu powstanie 4700 km torów nowych linii 400 kV, 28 nowych i 110 zmodernizowanych stacji oraz lądowa linia stałoprądowa. “Łączne szacowane nakłady na inwestycje planowane przez PSE to ponad 64 mld zł do 2034 r.“ - poinformowała spółka.

“Jednym z najważniejszych projektów przewidzianych w PRSP jest budowa połączenia stałoprądowego (HVDC), łączącego północ z południem kraju. Pozwoli to na przesłanie mocy z nowych źródeł wytwórczych do odbiorców, bez obciążania przy tym reszty sieci przesyłowej“ - podkreśliły PSE.

Operator zaznaczył też, że plan zawiera wariantowe scenariusze rozwoju Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, plany rozbudowy infrastruktury przesyłowej oraz wyniki analiz wystarczalności zasobów wytwórczych.

Spółka zwróciła uwagę, że PRSP uwzględnia postępującą elektryfikację ciepłownictwa i transportu oraz powstanie nowych dużych odbiorców energii elektrycznej, co znacząco wpłynie na wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i moc w systemie.

Operator podkreślił, że implementacja PRSP umożliwi znaczący “wzrost potencjału tworzenia nowych źródeł OZE“. “Pozwoli m.in. na wyprowadzenie do ok. 18 GW mocy z morskich elektrowni wiatrowych, ok. 45 GW elektrowni fotowoltaicznych i ponad 19 GW farm wiatrowych“ - poinformowała spółka. Dodała, że wraz z potencjałem produkcyjnym innych rodzajów OZE oznacza to możliwość produkcji ok. 160 TWh rocznie energii odnawialnej w perspektywie 10 lat.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska sprowadziła większość gazu skroplonego z USA, 21 proc. z Kataru

Trzy czwarte gazu skroplonego (LNG) sprowadzonego do Polski w I kwartale 2026 r. pochodziło ze Stanów Zjednoczonych, a 21 proc. z Kataru - wynika z opublikowanego w środę raportu Institute for Energy Economics and Financial Analysis (IEEFA).

Kryzys paliwowy pokazuje, że ważny jest zróżnicowany miks energetyczny

Trwający kryzys paliwowy tylko potwierdza, że należy stawiać na zróżnicowane źródła energii - wskazał prezes Enei Grzegorz Kinelski podczas odbywającego się w Poznaniu kongresu Impact.

Jak zredukować oprocentowanie kredytu hipotecznego z pomocą prawnika?

Oprocentowanie kredytu hipotecznego można zredukować na kilka sposobów: negocjując z bankiem warunki umowy, refinansując zobowiązanie czy uzyskując usunięcie WIBOR-u z treści umowy kredytowej. Z czym wiążą się poszczególne rozwiązania? Dlaczego przydaje się pomoc prawnika?

W maju wyraźne pogorszenie koniunktury w sektorze przedsiębiorstw

Majowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na wyraźne pogorszenie sytuacji w sektorze przedsiębiorstw - poinformował w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Głównym powodem jest osłabienie popytu, co skutkuje niższą sprzedażą i ograniczeniem nowych zamówień - dodał.