Program dla Śląska to otwarty dokument

fot: Witold Gałązka/ARC

- Nie zostawimy województwa śląskiego samego sobie - mówił premier Mateusz Morawiecki w Katowicach

fot: Witold Gałązka/ARC

+18 Zobacz galerię

Galeria
(21 zdjęć)

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w Katowicach Program dla Śląska. To jeden z kluczowych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Ma wzmocnić Śląsk. Zakłada m.in. budowę dwóch kopalń: węgla koksowego i energetycznego.

- W ciągu kilku lat na Górnym Śląsku i Zagłębiu zainwestowane zostanie około 40 mld zł. Nie możemy i nie chcemy zostawić ziemi województwa śląskiego samej sobie i dlatego ten program, który opracowaliśmy w bardzo dużym wysiłku, razem z naszymi partnerami społecznymi – mówił w Katowicach premier Morawiecki.

Dodał, że to jest wielki wysiłek budżetowy, przesunięcie części środków unijnych, ale to jest również wielki wysiłek przedsiębiorców. Program ma do 2030 r. zmienić profil gospodarczy regionu i doprowadzić do stopniowego zastępowania tradycyjnych sektorów gospodarki, takich jak górnictwo i hutnictwo, nowymi przedsięwzięciami w sektorach bardziej produktywnych, innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie.

- Musimy zatrzymać exodus młodych, inteligentnych ludzi ze Śląska. To jest najważniejsze zadanie – podkreślał Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

Mówił, że Program dla Śląska to dokument historyczny, umocowany w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, co daje pewność, że będzie skutecznie realizowany.

- To połączenie tego co tradycyjne, przemysłu, który ten region ukształtował, z potrzebą by był innowacyjny – zapewniał wiceszef resortu energii. Dodał, że program jest dokumentem otwartym, co jest jego siłą, bo umożliwia reagowanie na to, co się będzie działało w życiu gospodarczym.

Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność uważa, że obecny Program dla Śląska to zupełnie nowa jakość w porównaniu z poprzednimi tego typu dokumentami.

- Został przygotowany przez mieszkańców Śląska dla mieszkańców Śląska – mówił.

Sześć wskazanych w programie szczegółowych celów rozwojowych to: wzrost innowacyjności przemysłu i inwestycji rozwojowych w regionie, zwiększenie aktywności zawodowej i podniesienie kwalifikacji mieszkańców regionu, poprawa jakości środowiska przyrodniczego, rozwój i modernizacja infrastruktury transportowej, wykorzystanie potencjału regionu w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz rozwój innowacji w energetyce, a także poprawa warunków rozwojowych miast.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński przekonywał, że Pogram dla Śląska nie jest kolejnym "półkownikiem", ale już jest realizowany i w całości będzie realizowany przez rząd z partnerami w regionie. Program zawiera m.in. 73 przedsięwzięcia kluczowe o wartości co najmniej 40 mld zł, a także kolejne przedsięwzięcia krajowe, z których woj. śląskie będzie mogło skorzystać na ok. 5 mld zł.

Kwieciński w Katowicach zaznaczył, że Program dla Śląska jest dokumentem otwartym. Będzie sukcesywnie rozszerzany o nowe ważne projekty.

- Będziemy stosowali ten program jako narzędzie koordynacji wszystkich działań z poziomu rządowego, również z poziomu unijnego, które będą kierowane na rzecz regionu - zarówno we współpracy z instytucjami rządowymi, jak również instytucjami na poziomie regionalnym - wskazał.

Kwieciński wyjaśnił, że program zawiera przedsięwzięcia kluczowe - dotyczące tylko regionu, horyzontalne - o skali ogólnokrajowej, wpisujące się w założenia Programu, a także studialne - doradcze i koncepcyjne.
Program zawiera spory pakiet rozwiązań dla górnictwa. 

W galerii: uroczysta inauguracja Programu dla Śląska z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, Sala Marmurowa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, czwartek 21 grudnia 2017 r. (zdjęcia Witold Gałązka - Trybuna Górnicza, portal nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.