Postulaty płacowe w kolejnej górniczej spółce

1702968763 s pieniadze2 pixabay res 1200

Związkowcy z KGHM Zanam chcą podwyżki stawek osobistego zaszeregowania o 15 proc.

Przedstawiciele związków zawodowych z KGHM Zanam skierowali do zarządu spółki postulaty płacowe. Chcą podwyżki stawek osobistego zaszeregowania o 15 proc.

Pismo w tej sprawie wysłali przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Dołowych i Utrzymania Ruchu przy KGHM Zanam, Związku Zawodowego Polska Miedź, Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Dołowych KGHM Polska Miedź oraz Ogólnopolskiego Pracowniczego Związku Zawodowego Razem Silniejsi.

W piśmie związkowcy wnoszą o ustalenie wskaźnika wzrostu wynagrodzeń na 2024 rok w taki sposób, aby zapewnić wzrost stawek osobistego zaszeregowania o 15 proc. z wyrównaniem od 1 stycznia - z czego podnieść stawki wszystkim pracownikom o minimum 700 zł, a pozostałą część przeznaczyć na podwyżki o wyliczony wskaźnik procentowy

Oprócz tego chcą, aby: dodatkowo przeszeregować 25 proc. wyróżniających się pracowników KGHM Zanam posiadających umową o pracę na czas nieokreślony min. 300 zł; podtrzymać wypłatę nagrody za brak absencji chorobowej na zasadach i wysokości nie mniejszej niż w 2023 roku; podtrzymać wypłaty nagrody uzależnionej od stażu pracy; wypłacić nagrodę roczną za rok 2023 na zasadach i wysokości nie mniejszej niż w 2023 roku; podtrzymać wypłaty nagród świątecznych na zasadach i wysokości nie mniejszej niż w 2023 roku

„Ponadto wnosimy o zwiększenie odpisu na pracowniczy Program Emerytalny W KGHM Zanam do poziomu 7 proc. tak jak w KGHM Polska Miedź” – wskazali związkowcy.

KGHM Zanam to jeden z największych w Polsce producentów maszyn i urządzeń przeznaczonych do kopalni prowadzących wydobycie metodą głębinową. Spółka należy do Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.