Porozumienie w kopalni. Chodzi o wolne dni

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Posiłki profilaktyczne (tzw. flapsy) to dodatek do górniczego wynagrodzenia za pracę wykonywaną w uciążliwych warunkach

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Staszic-Wujek to kolejna kopalnia, w której tegoroczna Wigilia i Sylwester będą dniami wolnymi. Związki zawodowe oraz dyrekcja KWK Staszic-Wujek zawarły porozumienie w tej sprawie.

Wolny 24 i 31 grudnia w zamian za dwie robocze soboty, to rozwiązanie z którego w tym roku skorzysta już wiele kopalń. Dołączyła do nich katowicka kopalnia Staszic-Wujek.

Jak przekazali przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Dołowych KWK Murcki-Staszic na podstawie porozumienia pomiędzy stroną społeczną i dyrekcją kopalni tegoroczna Wigilia (24 grudnia) oraz Sylwester (31 grudnia) będą dniami wolnymi. Pracownicy kopalni będą musieli odpracować wolne dni w soboty – 14 i 28 grudnia.

Kopalnia Staszic-Wujek należy do Polskiej Grupy Górniczej. Zakład jest kopalnią zespoloną i składa się z dwóch ruchów: Murcki-Staszic i Wujek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tajwan w Jaworznie? To auto mogłoby zdobyć rynek europejski.

Fabryka półprzewodników i produkcja aut elektrycznych - na tego rodzaju współpracę z Tajwanem liczy wiceminister rozwoju i technologii Michał Jaros. Jego zdaniem samochód, który może powstać dzięki tej współpracy będzie miał naprawdę dobrą technologię, mógłby zdobyć rynek europejski.

Motyka: CPN powinien zostać przedłużony przynajmniej do połowy czerwca

Rządowy pakiet Ceny Paliw Niżej powinien zostać przedłużony przynajmniej do połowy czerwca - ocenił we wtorek minister energii Miłosz Motyka. Zastrzegł jednocześnie, że decyzja o ewentualnym przedłużeniu programu będzie wynikała z rekomendacji ministra finansów.

Zgri arc

Nowoczesne rozwiązanie znacząco poprawiło bezpieczeństwo pracy górników w PGG

W tym roku Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych zapowiedział realizację dwóch wielkozakresowych projektów wierceń kierunkowych. Średnie ujęcie metanu z wykonanych odwiertów wynosiło ponad 18 m sześc. na minutę, co znacząco wpłynęło na poprawę parametrów bezpieczeństwa prowadzonych robót eksploatacyjnych.

Bezpieczniej na katowickich drogach. Prezydent: Bardzo dobry efekt daje strefa Tempo 30

Wydział Transportu Urzędu Miasta Katowice podsumował poziom bezpieczeństwa na katowickich drogach w 2025 roku. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba wypadków na katowickich drogach zmniejszyła się o blisko 49%. W 2025 r. w Katowicach w wyniku wypadków rannych zostało 167 osób - o 144 mniej niż 10 lat temu. Natomiast w strefie Tempo 30 odnotowano 10 wypadków drogowych, co oznacza spadek o blisko 65% w stosunku do roku 2014 - ostatniego przed wprowadzeniem strefy. Materiał przekazany radnym Rady Miasta został opracowany na podstawie danych Komendy Miejskiej Policji w Katowicach.