Porozumienie ramowe w Grupie Tauron Polska Energia. Rozmowy płacowe mają być kontynuowane we wrześniu

fot: Witold Gałązka/ARC

Wysokość premii będzie uzależniona m.in. od liczby przepracowanych dniówek od początku br.

fot: Witold Gałązka/ARC

Dwie premie, jedna w wyskości średnio 1000 zł brutto na etat wypłacona do końca maja oraz druga wynosząca średnio 700 zł brutto w sierpniu (w tym wypadku wypłata będzie uzależniona od wysokości wskaźnika finansowania) - to efekt porozumienia ramowego zawartego pod koniec kwietnia przez Radę Społeczną działającą w Grupie Tauron Polska Energia z zarządem firmy. Zgodnie z porozumieniem rozmowy płacowe mają być wznowione we wrześniu.

Jak poinformowali przedstawiciele Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności w przypadku premii sierpniowej, pieniądze zostaną wypłacone, jeśli wskaźnik finansowania w Grupie Tauron Polska Energia w I półroczu 2019 roku nie przekroczy 3 proc. Z informacji przytoczonych przez Waldemra Sopatę, przewodniczącego Rady Społecznej w Grupie TPE oraz przewodniczący Solidarności w Tauron Wydobycie, wynika że warunkiem wypłacenia obydwu premii jest zawieszenie sporów zbiorowych w poszczególnych spółkach Grupy, a działające w nich organizacje związkowe muszą podpisać z pracodawcami podobne dokumenty. Natomiast zapisy tych porozumień nie mogą być mniej korzystne dla pracowników od rozwiązań przyjętych w porozumieniu ramowym dla całej Grupy TPE. Takie porozumienie zostało już podpisane 16 maja w spółce Tauron Wydobycie. 

– Wysokość nagrody dla poszczególnych pracowników będzie uzależniona od ich zaangażowania w pracę i liczby dniówek przepracowanych od początku roku. Najwyższą nagrodę otrzymają te osoby, które nie mają absencji w pracy – powiedział Waldemar Sopata.

Nagorodę do końca maja mają również otrzymać pracownicy spółki Tauron Ciepło. – 15 maja podpisaliśmy porozumienie, którego zapisy nie odbiegają od porozumienia ramowego. Grupa Tauron Polska Energia znajduje się w trudnej sytuacji, więc na większą nagrodę czy podwyżki w tej chwili nie było szans. Podejmując decyzję o podpisaniu porozumienia, wzięliśmy pod uwagę fakt, że we wrześniu wznowione zostaną negocjacje na temat podwyżek wynagrodzeń – podkreślił Tadeusz Nowak, przewodniczący Solidarności w Tauron Ciepło.

Jeśli chodzi o spółkę Tauron Wytwarzanie to porozumienie nie zostało jeszcze podpisane, mimo że wszystkie organizacje związkowe wstępnie je wynegocjowały i parafowały. Z informacji przekazanych przez "S" wynika, że z wcześniejszych ustaleń wycofał się związek zawodowy "Kontra", który tym samym nie złożył oświadczenia o zawieszeniu sporu zbiorowego. To zablokowało wypłatę nagrody.

Natomiast w spółce Tauron Dystrybucja porozumienie ramowe nie zostało zaakceptowane przez żadną z organizacji związkowych, co oznacza, że spór zbiorowy nie został zakończony. Związkowcy domagają się podwyżek stawek godzinowych o 6 zł brutto i zapowiadają pikietę przed siedzibą spółki Katowicach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.