Energetyka: Tauron udostępnił klientom kalkulator online, zobaczysz, ile zużywasz energii

1685355499 kalkulator tauron

fot: Tauron

Nowy kalkulator online to narzędzie uświadamiające, w jakim stopniu gospodarstwo zużywa energię w porównaniu do innych i w zamyśle motywujące do oszczędności

fot: Tauron

Blisko 1730 kilowatogodzin prądu rocznie zużywają średnio mieszkańcy dużych polskich miast, a ponad 60 proc. klientów Taurona nie przekracza rocznie zużycia 2000 kilowatogodzin prądu -  wynika z danych energetycznego koncernu. W ramach nowej kampanii Tauron uruchomił kalkulator online, dzięki któremu każdy może porównać swoje zużycie prądu ze średnim zużyciem w swojej miejscowości i w innych regionach.

- Tauron od lat wspiera dobre nawyki energetyczne w domach i miejscach pracy. Stosując te zasady, można podreperować rodzinny budżet, ale też mądrze dopełnić korzyści wynikające z rządowej Tarczy Solidarnościowej. Dzięki temu mechanizmowi blisko 3 mln naszych klientów zapłaci w tym roku za prąd wyłącznie po cenach zamrożonych, a około 2 mln klientów skorzysta dodatkowo z ograniczonych cen po przekroczeniu przyznanych limitów – mówi prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek.

Zapotrzebowanie energetyczne poszczególnych gospodarstw domowych różni się w wielu aspektach, ale jak podkreślają eksperci Taurona, najważniejsze pozostaje dążenie do efektywnego wykorzystywania energii elektrycznej z korzyścią dla domowego budżetu i środowiska naturalnego.

Nowy kalkulator online  to narzędzie uświadamiające, w jakim stopniu gospodarstwo zużywa energię w porównaniu do innych i w zamyśle motywujące do oszczędności.

- Już ponad 1,4 mln odsłon mają nasze strony internetowe na temat oszczędności na rachunkach za prąd. Oferujemy technologie produkcji prądu ze słońca i efektywniejszego ogrzewania, które generują długofalowe oszczędności dla domu, ale też jako marka odpowiedzialna społecznie zwracamy uwagę konsumentów na efektywne korzystanie z energii elektrycznej – stwierdza prezes Szczeszek.

Porównanie domowego zużycia energii elektrycznej z gospodarstwami w okolicy może dodatkowo stymulować do bardziej świadomego i optymalnego korzystania z energii elektrycznej.

Jeżeli zużycie prądu w gospodarstwie domowym jest wysokie, warto się również skontaktować ze swoim sprzedawcą prądu i dowiedzieć się, jaka metoda rozliczania będzie optymalna dla preferencji mieszkańców. Zużycie energii elektrycznej można rozliczać u swojego dostawcy na podstawie wystawionych przez niego szacunkowych prognoz lub w oparciu o bieżącą konsumpcję energii. W każdym momencie można zawnioskować do swojego dostawcy energii elektrycznej o zwiększenie prognoz lub poprzez zmianę swojego rozliczenia  z prognozowanego na rzeczywiste, czyli na system rozliczania oparty o realne, cykliczne odczyty licznika. 

Eksperci Taurona przypominają również, że klienci, którzy zużywają więcej energii elektrycznej i są uprawnieni do skorzystania z podwyższonych limitów zużycia do zamrożenia cen, tj. 2600 kWh lub 3000 kWh, muszą założyć specjalne oświadczenia i mają na to czas do 30 czerwca br. W tej grupie znajdują się m.in. gospodarstwa domowe, w których zamieszkują osoby z niepełnosprawnością, klienci, którzy posiadają Kartę Dużej Rodziny i rolnicy. Najwygodniejszą dla klienta metodą złożenia oświadczenia jest Internet i aplikacja mObywatel.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.