Polska spółka będzie jedynym użytkownikiem stacji LNG w porcie w Kłajpedzie

fot: Witold Gałązka/ARC

Statek-terminal LNG Independence w bałtyckim porcie tłoczy już na Litwę więcej gazu ziemnego, niż Rosjanie z Gazpromu

fot: Witold Gałązka/ARC

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest od 1 kwietnia 2020 r. wyłącznym użytkownikiem nabrzeżnej stacji odbioru i przeładunku LNG małej skali w litewskiej Kłajpedzie - poinformowały służby prasowe spółki. Dzięki temu PGNiG uzyskało dostęp do rynków krajów nadbałtyckich, a także stworzyło możliwość optymalizacji logistyki dostaw gazu skroplonego do odbiorców zlokalizowanych w północno-wschodniej Polsce.

Z początkiem kwietnia weszła w życie umowa pomiędzy PGNiG a Klaipedos Nafta (KN), która przyznaje polskiej spółce prawo wyłącznego użytkowania nadbrzeżnej stacji odbiorczo-przeładunkowej LNG położonej w porcie morskim w Kłajpedzie.

– To ważny krok w budowie pozycji PGNiG na rynkach zagranicznych. Jestem przekonany, że nasze kompetencje w zakresie handlu i operacji LNG małej skali pozwolą PGNiG skutecznie rozwijać rynek tego paliwa na Litwie, Łotwie i w Estonii. Już teraz nasz gaz skroplony dociera do odbiorców w Niemczech i Czechach – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

– Rozpoczęcie działalności PGNiG w Kłajpedzie wymagało wielu skomplikowanych uzgodnień handlowych i operacyjnych. Chciałbym podziękować Kierownictwu KN za pełne zaangażowanie w ten proces. To najlepsza rękojmia obopólnych korzyści, jakie nasze Spółki osiągną dzięki zainaugurowanej dziś współpracy – dodał.

KN jest m.in. operatorem pływającego terminala regazyfikującego i magazynującego LNG zacumowanego w Kłajpedzie oraz położonej u wejścia do portu nabrzeżnej stacji odbioru i przeładunku LNG małej skali. W 2019 r. litewska spółka zorganizowała przetarg na wyłączne użytkowanie stacji przez 5 lat. Oferta PGNiG została uznana za najkorzystniejszą i spółki podpisały stosowną umowę w listopadzie 2019 roku.

– Jesteśmy przekonani, że współpraca pomiędzy KN i PGNiG znacząco przyczyni się do wzmocnienia regionalnego rynku LNG małej skali. Wspólnie z naszymi partnerami będziemy starali się zintensyfikować jego rozwój, co da szansę na bardziej konkurencyjne ceny i umożliwi szerokie wykorzystanie LNG przez klientów w krajach bałtyckich, północno-wschodniej Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej - podkreślił Darius Šilenskis, CEO KN.

Stacja odbioru i przeładunku LNG w Kłajpedzie wyposażona jest w pięć zbiorników o łącznej pojemności 5 tys. m sześc. (2250 t) gazu skroplonego. Posiada dwa stanowiska do załadunku autocystern lub ISO-kontenerów, które mogą być używane jednocześnie. Nabrzeże stacji pozwala nie tylko na odbiór LNG z jednostek pływających, ale także na jego załadunek. Dzięki temu stacja może być wykorzystana do bunkrowania statków napędzanych silnikami na gaz skroplony.

Użytkowanie stacji w Kłajpedzie nie tylko otwiera dla PGNiG rynki zagraniczne, ale pozwoli też zwiększyć atrakcyjność oferty Spółki dla odbiorców w kraju. Koszt transportu gazu skroplonego stanowi istotny element ceny tego paliwa. Dla klientów z Polski Północno-Wschodniej możliwość odbioru LNG z Litwy będzie korzystną alternatywą dla dostaw z Terminala im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu czy położonych na terenie Wielkopolski należących do PGNiG wytwórni gazu skroplonego w Odolanowie i Grodzisku Wielkopolskim.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.