Polska, Estonia, Litwa i Łotwa będą wspólnie chronić infrastrukturę energetyczną

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Heimdall Power z Norwegii to 11. inwestycja Orlen VC

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Współpracę Polski, Estonii, Litwy i Łotwy w zakresie ochrony i odporności infrastruktury energetycznej, zwłaszcza infrastruktury podmorskiej Bałtyku, przewiduje memorandum podpisane w poniedziałek przez przedstawicieli tych państw - poinformowało ministerstwo klimatu i środowiska.

Ma to być odpowiedź na “rosnące zagrożenia geopolityczne oraz znaczenie bezpieczeństwa energetycznego dla stabilności regionu“. Ministerstwo w komunikacie przekazało, że strony mają prowadzić wspólne działania zapobiegawcze, wykrywać i reagować na incydenty lub zagrożenia oraz odstraszać potencjalnych przeciwników. Przewidziano m.in. rozwój mechanizmów szybkiej wymiany informacji, organizację wspólnych ćwiczeń oraz koordynację reakcji kryzysowych.

“Wraz z podpisaniem memorandum utworzono międzykrajową i międzyinstytucjonalną grupę roboczą działającą w zakresie ochrony i odporności infrastruktury energetycznej, ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury podmorskiej“ - poinformował resort klimatu. Działania grupy mają koncentrować się na wspólnych aktywnościach w obszarach: zapobiegania, wykrywania czy reagowania na potencjalne zagrożenia, w tym lądowe i morskie oraz fizyczne i cybernetyczne.

Resort dodał, że działania Polski i państw bałtyckich prowadzone są z udziałem Komisji Europejskiej i koncentrują się na zapobieganiu, wykrywaniu, reagowaniu i odstraszaniu. Inicjatywa ma być też odpowiedzią na “incydenty z ostatnich lat“. “Dodatkowo, operatorzy systemów przesyłowych zawarli porozumienie techniczne o współpracy, a rządy państw regionu zaktualizowały Memorandum BEMIP (Baltic Energy Market Interconnection Plan), potwierdzając wolę kontynuowania integracji i inwestycji w infrastrukturę krytyczną“ - przekazało ministerstwo.

W imieniu Polski memorandum podpisała minister klimatu Paulina Hennig-Kloska, Litwy - minister energetyki Zygimantas Vaiciunas, Łotwy - minister klimatu i energii Kaspars Melins, a w imieniu Estonii minister energii i środowiska Andres Sutt.

“Będziemy wspólnie prowadzić działania zapobiegawcze, wykrywać zagrożenia, reagować na incydenty i odstraszać potencjalnych przeciwników“ - napisała na platformie X polska minister. Poinformowała, że memorandum podpisano w Luksemburgu.

Cytowana w komunikacie Hennig-Kloska podkreśliła, że bezpieczeństwo energetyczne regionu Bałtyku wymaga ścisłej współpracy międzynarodowej, zwłaszcza po synchronizacji państw bałtyckich z systemem europejskim. “Poprzez ochronę infrastruktury i zwiększenia jej odporności wspólnymi siłami zwiększamy nasze bezpieczeństwo“ - oceniła Hennig-Kloska.

Resort przypomniał, że 9 lutego 2025 r. Estonia, Łotwa i Litwa zsynchronizowały swoje systemy elektroenergetyczne z europejskim obszarem synchronicznym (CESA) przez Polskę, co “zakończyło wieloletni proces integracji energetycznej z UE i uniezależniło region od systemu rosyjskiego“.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.