Połowa z 26 kupionych przez bielski PKS autobusów jest napędzana sprężonym gazem ziemnym (CNG)

1477456673 czestochowa stacja cng czestochowa pl

fot: czestochowa.pl

Stacja dostępna na razie do użytku wewnętrznego MPK docelowo -po uzyskaniu pozwoleń - ma służyć też klientom indywidualnym

fot: czestochowa.pl

Połowa z 26 kupionych przez bielski PKS autobusów napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG) trafi najdalej w czerwcu br. do przewoźnika - powiedział w poniedziałek Radosław Ostałkiewicz, prezes Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego, do którego należy PKS.

- Pierwsze autobusy zostały już wyprodukowane. Będą lakierowane. Termin dostarczenia wypada w czerwcu i zostanie dotrzymany. Być może uda się nawet go skrócić. Nie chcę zapeszać, ale możliwe, że pierwszych 13 autobusów otrzymamy już w kwietniu lub maju. Konkretnie będziemy to wiedzieli w drugiej połowie marca, po wizycie w firmie produkującej Solarisy - powiedział w rozmowie z PAP Ostałkiewicz.

Prezes zaznaczył, że nowe autobusy będą się wyróżniały na drogach Bielska-Białej i powiatu bielskiego kolorem nadwozia. - To będzie odcień białego i bordo. Autobusy będą też oznakowane nazwą +Komunikacja Beskidzka+, pod którą chcemy świadczyć usługę - wyjaśnił. Dodał, że 13 pozostałych autobusów dotrze pół roku po pierwszej dostawie.

PKS Bielsko-Biała podpisał umowę z firmą Solaris Bus & Coach na zakup 12-m autobusów napędzanych CNG w lipcu ub.r. W pojazdach zainstalowany zostanie system dynamicznej informacji pasażerskiej. Swobodnie będą z nich mogli korzystać niepełnosprawni. Producent zaoferował je za cenę brutto w wysokości 32 mln zł. Ostałkiewicz poinformował, że 70 proc. kwoty na projekt, czyli 22,6 mln zł, pochodzi z funduszy UE.

Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny powstał, by organizować publiczny transport pasażerski w powiecie bielskim - w gminach Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka, Szczyrk, Wilamowice i Wilkowice. Ma 100 proc. udziałów w PKS Bielsko-Biała, który dysponuje obecnie ok. 80 autobusami.

CNG to sprężony gaz ziemny o wysokich walorach ekologicznych. Według ekspertów wymiana taboru zasilanego olejem napędowym na jego rzecz pozwala na znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń: tlenków azotu do 50 proc., dwutlenku węgla do ok. 15 proc. oraz przyczyniających się do powstawania smogu pyłów PM do 99 proc. Silniki zasilane CNG pracują także ciszej niż "diesle".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.