Politycy złożyli hołd zmarłym i podziękowali ratownikom

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Górnicza praca ma szczególny wymiar. Tu naraża się życie. Trzeba mieć hart ducha i odwagę, aby węgiel wydobywać i jeszcze większą odwagę, by w tych trudnych chwilach iść na akcję ratowniczą - mówił wiceminister Grzegorz Tobiszowski

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

+15 Zobacz galerię

Galeria
(18 zdjęć)

„Ten najbardziej dotkliwy w historii JSW wypadek przyniósł śmierć pięciu górników: ojców, synów i braci. Pogrążył w bólu rodziny ofiar i osierocił całą górniczą wspólnotę” - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, który podczas uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy w rocznicę wypadku na Zofiówce, odczytała europosłanka Jadwiga Wiśniewska.

„Dziękuję za zaproszenie na uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary wypadków górniczych w KWK Zofiówka w pierwszą rocznicę tragicznych wydarzeń z 5 maja 2018 r. Łączę się w bólu z rodzinami i bliskimi ofiar. Pamięć o ubiegłorocznej katastrofie i jedenastodniowej akcji ratowniczej jest nadal żywa w naszych sercach. Rok temu stanęliśmy w obliczu tragedii, która wstrząsnęła nami wszystkimi i pamiętam moją ówczesną obecność w Jastrzębiu, spotkanie sztabu kryzysowego i pełną poświęcenia akcję ratowniczą. Pamiętam o 11 długich dniach oczekiwania, gdy do ostatnich chwili tkliła się w nas nadzieja, że uwięzieni na dole górnicy wrócą do bliskich żywi” - napisał premier Morawiecki.

Z kolei Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, podkreślił, że tragedia na Zofiówce, to kolejne zdarzenie pokazujące, że natura co jakiś czas uczy nas wielkiej pokory.

- Praca górników w sposób naturalny woła o szacunek, o właściwe prawne decyzje, byśmy z atencją podchodzili do tego, co ziemia pozwala nam wydobyć. Mówimy o „braci górniczej”. Skąd się ta braterska więź bierze? Ta skomplikowana akcja ratownicza pokazała to w sytuacji, kiedy niemal wszystkie siły pod ziemią sprzysięgły się przeciwko ratownikom – podkreślił Grzegorz Tobiszowski.

W imieniu swoim i ministra Krzysztofa Tchórzewskiego podziękował ratownikom za odwagę pójścia po swoich braci.

- Górnicza praca ma szczególny wymiar. Tu naraża się życie. Trzeba mieć hart ducha i odwagę, aby węgiel wydobywać i jeszcze większą odwagę, by w tych trudnych chwilach iść na akcję ratowniczą. Uszanujmy ten trud. To, że dzięki niemu mamy bezpieczeństwo energetyczne, możliwość rozwijania górnictwa. Miejmy też świadomość, że ta praca jest obarczona ogromnym ryzykiem – podsumował wiceminister energii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów. 

We wtorek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,98 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

We wtorek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,69 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z poniedziałkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są wyższe; tańszy jest z kolei diesel.

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.