Płace: podwyżki w Hucie Łaziska i Re Alloys

fot: ARC

Rozpatrzenie wniosku o pożyczkę trwa miesiąc, a wszystkie formalności można załatwić drogą mailową

fot: ARC

Od 1 września płace zasadnicze pracowników fizycznych Huty Łaziska oraz spółki Re Alloys wzrosną od 200 do 300 zł brutto. Z kolei pracownicy umysłowi w obu firmach dostaną podwyżkę w wysokości od 100 do 200 zł – to najważniejsze punkty porozumienia płacowego podpisanego 3 sierpnia przez związki zawodowe i zarządy obu firm – informuje śląsko-dąbrowska Solidarność.

- Udało się wypracować kompromis, z którego jesteśmy zadowoleni. To porozumienie wypełnia zdecydowaną większość postulatów zgłoszonych w sporze zbiorowym – stwierdza Danuta Danielczyk, przewodnicząca międzyzakładowej organizacji związkowej NSZZ Solidarność w Hucie Łaziska, która zasięgiem swojego działania obejmuje również spółkę Re Alloys.

Dodaje, że zgodnie z zapisami porozumienia, pracownicy którzy w okresie trwania sporu zbiorowego otrzymali indywidualne podwyżki w mniejszej wysokości, niż ta wynikająca z dokumentu podpisanego 3 sierpnia, dostaną odpowiednie wyrównanie.

Wzrost wynagrodzeń zasadniczych był głównym żądaniem strony związkowej.

- Na ten element kładliśmy największy nacisk podczas rozmów z przedstawicielami pracodawców. Wszelkiego rodzaju premie zawsze są niepewnym składnikiem wynagrodzenia. Pracownik raz może je otrzymać, a innym razem już nie i nie zawsze ma na to wpływ. Natomiast wynagrodzenie zasadnicze jest stałe. Wraz z nim rosną również pochodne – tłumaczy przewodnicząca.

Poza podwyżkami płac strony uzgodniły również zasady systemu premiowego na drugą połowę 2017 roku. Ponadto związkom zawodowym udało się wynegocjować dodatkowy odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, z którego sfinansowane będą świadczenia dla pracowników z okazji Dnia Hutnika oraz Świąt Bożego Narodzenia – informuje Solidarnośćw komunikacie.

- Uzgodnienie wysokości tych bonusów będzie przedmiotem odrębnych rozmów, których rozpoczęcie zostało zaplanowane na listopad – zaznacza przewodnicząca międzyzakładowej „S”.

Porozumienie podpisane 3 sierpnia kończy spory zbiorowe trwające w Hucie Łaziska i Spółce Re Alloys od września ubiegłego roku. Jak wskazuje Danuta Danielczyk, przez długi okres stronom nie udawało się dojść do zbliżenia stanowisk. Dopiero rozmowy z udziałem mediatora wyznaczonego przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej umożliwiły osiągnięcie kompromisu. – W trakcie negocjacji przekonywaliśmy pracodawców, że podwyżki to jedyny sposób, aby zatrzymać pracowników w firmie. Dobra sytuacja na rynku pracy sprawia, że od jakiegoś czasu ludzie zaczęli się zwalniać i szukać innego, lepiej płatnego zajęcia. Traciliśmy świetnych fachowców, a znalezienie chętnych do pracy z odpowiednimi kwalifikacjami na ich miejsce jest obecnie bardzo trudne – mówi przewodnicząca Solidarności w Hucie Łaziska i Re Alloys. - Negocjacje trwały bardzo długo i pracownicy powoli tracili cierpliwość. Gdyby mediacje w ramach sporów zbiorowych zakończyły się fiaskiem, kolejnym etapem byłyby akcje protestacyjne do strajku włącznie. Na szczęście udało nam się dogadać przy stole negocjacyjnym, co jest najlepszym rozwiązaniem zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców – dodaje Danuta Danielczyk.

Huta Łaziska i spółka Re Alloys specjalizują się w produkcji żelazostopów wykorzystywanych w procesach stalowniczych i odlewniczych. Łącznie obie firmy zatrudniają ponad 400 pracowników.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.