Płace: podwyżki w Hucie Łaziska i Re Alloys

fot: ARC

Rozpatrzenie wniosku o pożyczkę trwa miesiąc, a wszystkie formalności można załatwić drogą mailową

fot: ARC

Od 1 września płace zasadnicze pracowników fizycznych Huty Łaziska oraz spółki Re Alloys wzrosną od 200 do 300 zł brutto. Z kolei pracownicy umysłowi w obu firmach dostaną podwyżkę w wysokości od 100 do 200 zł – to najważniejsze punkty porozumienia płacowego podpisanego 3 sierpnia przez związki zawodowe i zarządy obu firm – informuje śląsko-dąbrowska Solidarność.

- Udało się wypracować kompromis, z którego jesteśmy zadowoleni. To porozumienie wypełnia zdecydowaną większość postulatów zgłoszonych w sporze zbiorowym – stwierdza Danuta Danielczyk, przewodnicząca międzyzakładowej organizacji związkowej NSZZ Solidarność w Hucie Łaziska, która zasięgiem swojego działania obejmuje również spółkę Re Alloys.

Dodaje, że zgodnie z zapisami porozumienia, pracownicy którzy w okresie trwania sporu zbiorowego otrzymali indywidualne podwyżki w mniejszej wysokości, niż ta wynikająca z dokumentu podpisanego 3 sierpnia, dostaną odpowiednie wyrównanie.

Wzrost wynagrodzeń zasadniczych był głównym żądaniem strony związkowej.

- Na ten element kładliśmy największy nacisk podczas rozmów z przedstawicielami pracodawców. Wszelkiego rodzaju premie zawsze są niepewnym składnikiem wynagrodzenia. Pracownik raz może je otrzymać, a innym razem już nie i nie zawsze ma na to wpływ. Natomiast wynagrodzenie zasadnicze jest stałe. Wraz z nim rosną również pochodne – tłumaczy przewodnicząca.

Poza podwyżkami płac strony uzgodniły również zasady systemu premiowego na drugą połowę 2017 roku. Ponadto związkom zawodowym udało się wynegocjować dodatkowy odpis na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, z którego sfinansowane będą świadczenia dla pracowników z okazji Dnia Hutnika oraz Świąt Bożego Narodzenia – informuje Solidarnośćw komunikacie.

- Uzgodnienie wysokości tych bonusów będzie przedmiotem odrębnych rozmów, których rozpoczęcie zostało zaplanowane na listopad – zaznacza przewodnicząca międzyzakładowej „S”.

Porozumienie podpisane 3 sierpnia kończy spory zbiorowe trwające w Hucie Łaziska i Spółce Re Alloys od września ubiegłego roku. Jak wskazuje Danuta Danielczyk, przez długi okres stronom nie udawało się dojść do zbliżenia stanowisk. Dopiero rozmowy z udziałem mediatora wyznaczonego przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej umożliwiły osiągnięcie kompromisu. – W trakcie negocjacji przekonywaliśmy pracodawców, że podwyżki to jedyny sposób, aby zatrzymać pracowników w firmie. Dobra sytuacja na rynku pracy sprawia, że od jakiegoś czasu ludzie zaczęli się zwalniać i szukać innego, lepiej płatnego zajęcia. Traciliśmy świetnych fachowców, a znalezienie chętnych do pracy z odpowiednimi kwalifikacjami na ich miejsce jest obecnie bardzo trudne – mówi przewodnicząca Solidarności w Hucie Łaziska i Re Alloys. - Negocjacje trwały bardzo długo i pracownicy powoli tracili cierpliwość. Gdyby mediacje w ramach sporów zbiorowych zakończyły się fiaskiem, kolejnym etapem byłyby akcje protestacyjne do strajku włącznie. Na szczęście udało nam się dogadać przy stole negocjacyjnym, co jest najlepszym rozwiązaniem zarówno dla pracowników, jak i dla pracodawców – dodaje Danuta Danielczyk.

Huta Łaziska i spółka Re Alloys specjalizują się w produkcji żelazostopów wykorzystywanych w procesach stalowniczych i odlewniczych. Łącznie obie firmy zatrudniają ponad 400 pracowników.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.