PKM Świerklaniec kupuje 25 nowych autobusów konwencjonalnych

1513346014 pkmman44 umkatowice

fot: UM Katowice

Piętnaście tzw. krótkich autobusów MAN wyposażono w klimatyzację i wszelkie udogodnienia dla niepełnosprawnych, starszych, niedowidzących i matek z dziećmi

fot: UM Katowice

Do końca bieżącego roku Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej w Świerklańcu (PKM) chciałoby otrzymać 25 kupionych za własne środki 12-metrowych konwencjonalnych autobusów miejskich, z oczekiwanym napędem hybrydowym. W poniedziałek spółka ogłosiła przetarg w tej sprawie.

W ogłoszonym w poniedziałek postępowaniu należące do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przedsiębiorstwo zamawia 25 nowych niskopodłogowych autobusów o długości ok. 12 metrów, z napędem konwencjonalnym. Jak wynika z informacji na platformie zamówień świerklanieckiego PKM, oferty można składać do 16 czerwca br.

Cena ma stanowić 60 proc. kryterium oceny ofert, a ocena techniczna 40 proc. Tu z kolei m.in. 12 proc. ma zapewniać pożądany materiał elementów konstrukcyjnych i nadwozia, łącznie 34 proc. określona pojemność, moc i moment silnika spalinowego (między 9 a 11 l, powyżej 240 kW i powyżej 1400 Nm), a 12 proc. - rozwiązania napędu hybrydowego, jak rekuperacja czy wspierający silnik elektryczny o mocy co najmniej 10 kW.

To jeden z większych ostatnio zakupów nowych pojazdów konwencjonalnych przez przewoźników z terenu GZM. W ostatnich miesiącach należące do grup lokalnych samorządów Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gliwicach, Katowicach czy Sosnowcu zamawiały zwykle po 5-10 takich wozów.

W marcu br. PKM Gliwice zamówiło 15 kupionych za własne środki, 18-metrowych autobusów miejskich o napędzie hybrydowym (podobnie, jak w obecnym postępowaniu świerklanieckiego PKM, przetarg dotyczył wozów dieslowskich; rozwiązania hybrydowe były punktowane dodatkowo).

Sosnowieckie PKM zapowiadało też ostatnio zakup łącznie 16 autobusów hybrydowych plug-in oraz ładowarek. To efekt wyboru do dofinansowania dwóch projektów przewoźnika z listy rezerwowej konkursu w ramach śląskiego RPO, łącznie za 34,9 mln zł, przy dotacjach łącznie 29,6 mln zł.

Do PKM Gliwice, Katowice i Sosnowiec oraz do należącego bezpośrednio do Metropolii PKM Świerklaniec trafi też pod jednej czwartej z puli 32 autobusów elektrycznych, zamawianych w trwającym od końca marca przetargu przez GZM. Organizacja 41 samorządów otrzymała wcześniej do oszacowanej na 120 mln zł inwestycji 80 mln zł unijnych i krajowych dotacji z programu Gepard II.

Należące do samorządów miast PKM w Gliwicach, Katowicach, Sosnowcu i Tychach są największymi samorządowymi przedsiębiorstwami komunikacji miejskiej w GZM. Na przełomie lat 2020 i 2021 członkowie zgromadzenia GZM zgodzili się, aby udziały w nich objęła również Metropolia. Dzięki temu, podobnie jak PKM Świerklaniec, spółki te będą mogły dostawać zlecenia w formule in-house, z pominięciem przetargów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.