PGNiG zmienia dostawców i źródła dostaw LNG z Ameryki

1557308683 portarthur arc

fot: ARC

Terminal LNG w Port Arthur uzyskał pozwolenie władz USA na eksport gazu poza strefę wolnego handlu

fot: ARC

PGNiG zerwało kontrakt na przyszłe dostawy LNG z planowanego terminala Port Arthur, w zamian zamierza sprowadzić w przyszłości więcej gazu od innych amerykańskich kontrahentów.

Jak poinformowało PGNiG, we wtorek wysłało do Port Arthur LNG, spółki zależnej firmy Sempra, wypowiedzenie kontraktu długoterminowego z grudnia 2018 r. Umowa ta przewidywała zakup około 2 mln ton LNG, czyli ok. 2,7 mld m sześc. gazu po regazyfikacji rocznie, przez 20 lat. Źródłem gazu miał być terminal skraplający Port Arthur w Jefferson County w Teksasie, z pierwotnie planowanym terminem zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2023 r.

Sempra opóźniła jednak w maju 2021 r. podjęcie końcowej decyzji inwestycyjnej dotyczącej budowy Port Arthur LNG do 2022 r., tłumacząc to trudnymi warunkami rynkowymi po pandemii. Kontrakt z PGNiG był jedną tego typu umową jaką zawarł planowany terminal, który miał mieć zdolność eksportową rzędu 11 mln ton LNG rocznie.

PGNiG podkreśliło, że będzie z Semprą prowadzić rozmowy na temat potencjalnych dostaw z innych projektów LNG, budowanych przez tą firmę.

Polski koncern poinformował jednocześnie, że zawarł porozumienia z innymi amerykańskim dostawcami, które określają warunki aneksów do kontraktów. Porozumienia te nie stanowią zobowiązania do zmiany kontraktów - podkreśliło PGNiG.

Zmiany te zwiększyłyby dostawy właśnie o 2 mln ton LNG rocznie. Chodzi o firmy Venture Global Plaquemines LNG oraz Venture Global Calcasieu Pass.

W pierwszym przypadku chodzi o wzrost dostaw z 2,5 do 4 mln ton LNG rocznie, co odpowiada po regazyfikacji blisko 5,4 mld m sześc. gazu przez 20 lat.

W drugim przypadku chodzi o wzrost dostaw z 1 do 1,5 mln ton LNG rocznie, co po regazyfikacji odpowiada ok. 2 mld m sześc. gazu przez 20 lat.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Będzie wieża widokowa na Szlaku Węgla i Stali

W ramach programu Industrial Space na Szlaku Węgla i Stali pojawią się nowe obiekty. Jeden z nich zaplanowano w Jastrzębiu-Zdroju, w okolicach Zielonego Mostu. Stanie wieża widokowa w formie kopalnianego skipu.

Gaz w Europie drożeje po wtorkowych zniżkach cen

Ceny gazu w Europie idą w górę po wtorkowych spadkach. Wśród inwestorów nie słabną wątpliwości co do porozumienia pokojowego pomiędzy USA a Iranem - informują maklerzy.

ZŁAP BOXA KGHM – inspiracje ukryte w pudełku

Jak w ciekawy i nowoczesny sposób przybliżyć dzieciom i młodzieży wartości KGHM? Koordynatorzy programu edukacyjnego „Kompetentni w branży – KGHM kluczowy partner w kształceniu zawodowym” znaleźli na to sposób.  Akcja #ZŁAPBOXAKGHM to nowoczesne podejście do edukacji poprzez zabawę i spopularyzowany przez social media globalny fenomen blindboxów. Działania prowadzono w szkołach patronackich oraz podczas wydarzeń sportowych w Lubinie.

Kadrowe trzęsienie ziemi. Posady straciło trzech szefów energetycznej spółki

Rada nadzorcza PGE Dystrybucja - spółki zależnej Polskiej Grupy Energetycznej - odwołała prezesa Jacka Drozda i dwóch członków zarządu ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała spółka.