Górnictwo: W 2022 roku PGG wydała ponad 1,2 mld zł więcej na świadczenia pracownicze

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

59 proc. pracujących zarobkowo pozytywnie ocenia aktualną sytuację w swoich zakładach pracy. 49 proc. określa ją jako dobrą, a 10 proc. jako bardzo dobrą

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

W 2022 roku na świadczenia na rzecz pracowników Polska Grupa Górnicza, wydała ponad 6 mld zł. To o ponad 1,2 mld zł, czyli jedną czwartą, więcej niż rok wcześniej.

Jak wynika ze sprawozdania zarządu z działalności PGG w 2022 roku, koszty pracownicze to wciąż największe wśród wszystkich kosztów rodzajowych ponoszonych przez spółkę, które w całej strukturze kosztów wynoszą 50,9 proc.

W minionym roku koszty pracownicze w PGG wyniosły 6,04 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to 4,82 mld zł. To oznacza wzrost rok do roku o 1,22 mld zł, czyli o 25,3 proc. Jak wskazano w raporcie wzrost ten miał miejsce przy zmniejszeniu przeciętnego zatrudnienia o 2 139 osób. Dla porównania pozostałe koszty rodzajowe to: zużycie materiałów i energii – 2,78 mld zł, amortyzacja – 1,51 mld zł, usługi obce – 1,23 mld zł, podatki i opłaty – 255 mln zł.

Oprócz samych wynagrodzeń pracownicy PGG korzystają także ze świadczeń pozapłacowych, głównie w postaci: dofinansowania do wczasów pracowniczych, wypoczynku dzieci i młodzieży, wypoczynku załogi itp. w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, a także dopłat do pakietów rekreacyjno - sportowych; kart przedpłaconych na posiłki profilaktyczne dla pracowników zatrudnionych w warunkach szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia, za pomocą których mogą dokonywać zakupów posiłków lub artykułów spożywczych służących do przygotowania posiłków; szkoleń, kursów oraz studiów (I i II stopnia, podyplomowych, MBA, doktoranckich); benefitów wynikających z Programu PGG Family.

„Spółka wspiera również pracowników, którzy ulegli wypadkom przy pracy, w drodze do i z pracy oraz poprawia warunki bezpieczeństwa i higieny pracy. W obszarze poprawy bezpieczeństwa oraz zapobiegania powstawaniu wypadków i zminimalizowania ich skutków, jak również w obrębie zawartej z PZU Życie S.A. umowy prewencyjnej Polska Grupa Górnicza S.A. przez cały 2022 r. udzielała finansowego wsparcia poszkodowanym pracownikom oraz członkom ich rodzin rekompensując m.in. zakup protez, finansując koszty procedur diagnostycznych, rehabilitacyjnych, zabiegów operacyjnych, mających na celu przywrócenie ogólnej sprawności po doznanych urazach” – wskazują przedstawiciele PGG.

Polska Grupa Górnicza to największa polska spółka węgla. W jej skład wchodzi siedem kopalń: KWK ROW (w jej skład wchodzą ruchy: Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy), KWK Ruda (ruch Bielszowice i Halemba), KWK Piast-Ziemowit (ruch Piast i Ziemowit), KWK Bolesław Śmiały, KWK Sośnica, KWK Staszic-Wujek (ruch Murcki-Staszic i Wujek) oraz KWK Mysłowice-Wesoła, a na koniec 2022 roku spółka zatrudniała łącznie 36 800 osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.