ORLEN w gronie partnerów OGDC

1647344100 wiatraki przykona orlen 02

fot: Orlen

Dla koncernu istotna jest stabilność produkcyjna i dalszy rozwój branży petrochemicznej

fot: Orlen

ORLEN dołącza do międzynarodowego stowarzyszenia Oil & Gas Decarbonization Charter (OGDC). Celem organizacji jest przyspieszenie dekarbonizacji sektora ropy naftowej i gazu przez zacieśnianie współpracy branżowej i wymianę know-how.

W komunikacie prasowym czytamy, że przystępując do organizacji, Grupa ORLEN będzie wspierać jej założenia, które wpisują się w cele strategiczne koncernu. Dotyczą one m.in.: osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku w zakresach 1 i 2 , redukcji emisji metanu (zero venting) oraz eliminacji rutynowego spalania do 2030 roku, a także znacznym inwestycjom w transformację energetyczną. W ogłoszeniu współpracy, które odbyło się podczas trwającego w Baku międzynarodowego szczytu klimatycznego COP29, udział wziął szef komitetu sterującego OGDC i wiceprezes SOCAR Afgan Isayev.

– Dołączenie Grupy ORLEN do Oil & Gas Decarbonization Charter to wyraz naszego zaangażowania w rozwój transformacji energetycznej kraju i regionu. Realizowane przez organizację cele wpisują się w politykę Grupy ORLEN w zakresie dekarbonizacji i minimalizacji wpływu tej działalności na klimat. Postępująca zmiana klimatu to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów, które wymaga zdecydowanych i skoncentrowanych działań. Wspólnie z innymi dużymi partnerami z branży będziemy podejmować aktywne działania na rzecz ograniczania emisyjności w ramach prowadzonej działalności – powiedział Artur Osuchowski, członek zarządu ds. Energetyki i Transformacji Energetycznej ORLEN.

Inicjatywa OGDC skupia największe na świecie firmy, odpowiadające za 42 proc. światowej produkcji węglowodorów. Wśród nich są m.in. BP, Shell, TotalEnergies, Eni, Repsol, OMV, Equinor, Aramco, Adnoc, ExxonMobil, Petrobras i Petronas.

– Jestem zaszczycony, że mogę powitać Grupę ORLEN, jedną z największych spółek w Europie Środkowo-Wschodniej, w OGDC. Zaangażowanie ORLEN jest dodatkowym wzmocnieniem pozwalającym zintensyfikować nasze wspólne wysiłki na rzecz przyspieszenia dekarbonizacji w branży naftowej i gazowej. ORLEN wnosi do OGDC nowe perspektywy i możliwości. Cieszymy się, że współpracujemy, aby wspólnie kontynuować progres w realizacji celów zgodnych z ambicjami OGDC – powiedział Bjørn Otto Sverdrup, szef Sekretariatu OGDC.

Koncern przyspiesza inwestycje w zero- i niskoemisyjne źródła wytwórcze, poprawę efektywności obecnie funkcjonujących aktywów oraz inwestycje w budowę infrastruktury do wychwytywania i transportu dwutlenku węgla. Do końca dekady Grupa ORLEN chce osiągnąć poziom 9 GW mocy zainstalowanej w OZE. Oprócz lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, koncern aktywnie rozwija także morską energetykę wiatrową. Projekt Baltic Power, realizowany wspólnie z kanadyjskim partnerem Northland Power, już w 2026 roku włączy do krajowego systemu energetycznego moc blisko 1,2 GW.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dlaczego warto mieć pod ręką AlertyPL podczas podróży po Polsce?

Podróżowanie po Polsce zwykle kojarzy się z planowaniem trasy, rezerwacją noclegu, sprawdzaniem pogody i wyborem najlepszej drogi. Coraz częściej warto jednak dodać do tej listy jeszcze jeden element: szybki dostęp do aktualnych informacji o alertach i komunikatach bezpieczeństwa. Szczególnie wtedy, gdy przemieszczamy się między województwami, jesteśmy w nieznanym regionie albo chcemy wiedzieć, czy w okolicy obowiązuje alarm powietrzny lub ostrzeżenie RCB.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.