O zgazowaniu węgla, wirtualnym BHP i Barbórce

fot: ARC

Styczniowy Magazyn PGG informuje o najważniejszych wydarzeniach w spółce

fot: ARC

Styczniowy Magazyn PGG to m.in. relacje z Barbórki 2018 i Kongresu Energy 24, który był wydarzeniem towarzyszącym szczytu klimatycznego COP24. W numerze również o wirtualnej rzeczywistości w służbie BHP, wyzwaniach dla kopalń w 2019 r. i o wizycie górników na Jasnej Górze.

Oto szczegóły:

 - Dziś Polska Grupa Górnicza, niespełna trzy lata po jej powstaniu, to zupełnie inne przedsiębiorstwo. Na realizację programu inwestycyjnego przeznaczymy w  tym roku 2,5 mld zł. Nowe ściany wydobywcze, nowoczesne maszyny i urządzenia, systemy kontroli ciśnień w obudowach w trybie on-line, informatyzacje większości procesów administracyjnych, jak obieg dokumentów, elektroniczne postępowania zakupowe składają się na innowacyjność naszej spółki – mówił podczas barbórkowej akademii prezes PGG Tomasz Rogala. W  akademii uczestniczyli także: premier Mateusz Morawiecki, minister energii Krzysztof Tchórzewski, sekretarz stanu w  Ministerstwie Energii Grzegorz Tobiszowski, europosłowie i  parlamentarzyści.

- Kongres Energy 24 to wydarzenie towarzyszące konferencji klimatycznej COP24. Dwudniowe obrady dotyczyły m.in. transformacji energetycznej, polityki klimatyczno-energetycznej, a także innowacyjności w górnictwie na przykładzie relacji sektora górniczego z otoczeniem społeczno-biznesowym. Obrady odbywały się 11 i 12 grudnia na Uniwersytecie Ekonomicznym (Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych).

- Ewolucja energetyczna w Unii Europejskiej – czyli PGG na szczycie klimatycznym w Katowicach – w tym tekście przeczytamy relację z panelu na temat zgazowania węgla przygotowanego przez PGG. Cieszył się on dużym zainteresowaniem słuchaczy.

- PGG ciągle szuka nowych sposobów do promowania bezpieczeństwa pracy, w tym narzędzi informatycznych. „Pomysł wykorzystania wirtualnej rzeczywistości do szkolenia i poprawy bezpieczeństwa pracowników powstał w Biurze BHP – czytamy w  Magazynie PGG. - Wspomniana technologia pozwala na odzwierciedlenie świata rzeczywistego przy pomocy grafiki 3D i jego kreowanie w dowolny, drobiazgowy sposób. Osadzone w  wirtualnym wyrobisku stanowisko pracy, które do złudzenia przypomina rzeczywiste, przenosi dzięki goglom VR pracownika w wybrane miejsca na dół kopalni. Dodatkowo używane kontrolery powodują interakcję z obrazem, co niewątpliwie zwiększa zaangażowanie użytkownika w każdą wykonywaną czynność”.

- 29 listopada br. w imieniu zarządu PGG dyrektor Departamentu Wsparcia HR Andrzej Sączek przekazał na ręce Teresy Horst, dyrektora Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu oraz Piotra Oćwieja, dyrektora Powiatowego Zespołu Szkół w  Lędzinach gwarancje zatrudnienia dla uczniów powyższych szkół.

- W magazynie także fotorelacja z uroczystości zorganizowanych w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W katowickiej Szkole Podstawowej nr 5 odsłonięto tablicę upamiętniającą tragiczne wydarzenia z 16 grudnia 1981 r., kiedy to od kul komunistycznego reżimu zginęło dziewięciu górników.

Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.