O tym donoszą górnicze media

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Jastrzębska Spółka Węglowa przedstawiła wyniki produkcyjne - o tym piszą górnicze media we wtorek 8 października

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Są znane wyniki produkcyjne za trzeci kwartał tego roku Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Zorganizowanie spotkania w sprawie połączenia ruchów Halemba i Bielszowice oraz europejska nagroda dla zabytkowej kopalni Ignacy. Tak minął 8 października w branży surowcowej.

* Połączenie dwóch zakładów w jeden - czyli realizacja zapisów umowy społecznej z maja 2021 r. - była przedmiotem spotkania zarządu spółki ze stroną społeczną, jakie odbyło się w poniedziałek 7 października 2024 r. w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach – poinformowali przedstawiciele PGG. Chodzi o połączenie ruchów Halemba i Bielszowice (w tym drugim wydobycie ma się zakończyć pod koniec 2025 lub w 2026 r.).

* W trzecim kwartale 2024 r. kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wyprodukowały łącznie 3,05 mln t węgla – to wzrost o 6,4 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału, ale spadek o prawie 11 proc. w stosunku do trzeciego kwartału minionego roku. Po trzech kwartałach br. produkcja węgla w JSW wyniosła 9,06 mln t.

* KGHM Polska Miedź poinformował o wynikach audytów i kontroli przeprowadzonych w kontekście działalności osób zarządzających spółką w ostatnich latach. Audyty te miały na celu identyfikację nieprawidłowości w wydatkowaniu środków i obejmowały różnorodne aspekty, takie jak działalność biznesowa, zarządcza, inwestycyjna, marketingowa i sponsoringowa.

* Branża górnicza potrzebuje 2,1 biliona dolarów nowych inwestycji do 2050 r. Portal mining.com powołuje się na coroczny raport Transition Metals Outlook agencji BloombergNEF. Wynika z niego, że przemysł wydobywczy będzie potrzebował tak potężnych środków, aby sprostać zapotrzebowaniu na surowce w świecie o zerowej emisji netto. BNEF podaje, że obecna dostępność surowców jest nadal niewystarczająca, aby sprostać rosnącemu popytowi.

* Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku została uhonorowana tytułem Grand Prix, zdobywając najwyższe wyróżnienie spośród wszystkich laureatów tegorocznej Europejskiej Nagrody Dziedzictwa. Uroczysta gala rozdania nagród odbyła się w Ateneum Rumuńskim w Bukareszcie.

* Co najmniej siedem osób zginęło, a kilka innych zostało rannych w wyniku eksplozji w kopalni węgla w Birbhum w Bengalu Zachodnim. Według tamtejszych źródeł potężna eksplozja miała miejsce w kopalni Gangaramchak Mining Private Limited zlokalizowanej w rejonie Lokpur w Birbhum. Do zdarzenia doszło podczas procesu urabiania węgla.

* Mimo, że za piętnaście miesięcy zakończą wydobycie, przyspieszają tempa robót, a to generuje szybsze zużycie wielu podzespołów, także w kombajnach. Warsztaty naprawcze spółki OKD pracują na zdwojonych obrotach. Maszyny górnicze, w tym kombajny, naprawiane są w warsztatach po byłej kopalni Darkov.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.