Nagroda Europa Nostra dla kopalni Ignacy

1728387104 kopalniaignacy

fot: Josef Rabara/Europa Nostra

Nagrodę dla kopalni Ignacy odebrał w Bukareszcie Piotr Kuczera, prezydent Rybnika

fot: Josef Rabara/Europa Nostra

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku została uhonorowana tytułem Grand Prix, zdobywając najwyższe wyróżnienie spośród wszystkich laureatów tegorocznej Europejskiej Nagrody Dziedzictwa. Uroczysta gala rozdania nagród odbyła się w Ateneum Rumuńskim w Bukareszcie - czytamy na stronie UM w Rybniku.

To najważniejsze europejskie wyróżnienie dla projektów z obszaru dziedzictwa kulturowego, współfinansowane z programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa, trafiło do rybnickiego zabytku, który znalazł się w gronie 26 laureatów z 18 krajów, wyróżnionych w kategorii konserwacji i adaptacji. Kopalnia Ignacy znalazła się także wśród pięciu projektów nagrodzonych tytułem Grand Prix. Wyróżnienie z rąk Iliany Ivanovej, komisarz europejskiej ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, odebrał Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

"Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku stanowi wzorcowy przykład rewitalizacji, odpowiadającej na wyzwania typowe dla obszarów górniczych. Projekt odznacza się holistycznym podejściem, dbałością o szczegóły oraz zaangażowaniem w zachowanie ruchomego dziedzictwa kulturowego, w tym maszyn parowych. Dzięki efektywnej komunikacji i aktywności lokalnej społeczności, rewitalizacja nie tylko przekształciła przestrzeń, ale także wzmocniła spójność społeczną i zredukowała wskaźniki przestępczości. Oddolny charakter tej inicjatywy uczynił ją akceleratorem zmian na poziomie regionalnym" – można przeczytać w uzasadnieniu jury.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Ateneum Rumuńskim, najbardziej prestiżowej sali koncertowej w Bukareszcie, jako kulminacja Europejskiego Szczytu Dziedzictwa Kulturowego (#EuropeanHeritageSummit), który trwał od 6 do 8 października, pod patronatem Prezydenta Rumunii J. E. Klausa Iohannisa. Współgospodarzami wydarzenia byli komisarz europejska Iliana Ivanova oraz prezydent wykonawczy Europa Nostra Hermann Parzinger. Ceremonię prowadziła Sneška Quaedvlieg-Mihailovic, Sekretarz Generalna federacji Europa Nostra - podaje rybnicki magistrat.

- Dawny zakład przemysłowy został ponownie oddany w ręce mieszkańców, którzy przez wiele lat walczyli o to miejsce za pośrednictwem Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy - mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Dziś nasza Hoymgruba to obiekt kultury, nauki i rekreacji, wspierający integrację społeczną. Dwudziestoletni proces rewitalizacji obejmował pracę aktywistów na rzecz zwiększenia świadomości społecznej oraz sukcesywną renowację, zakończoną w 2022 roku dzięki wsparciu miasta Rybnika oraz funduszom z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego - dodaje.

Odsłonięcie tablicy Europejskiej Nagrody Dziedzictwa w Zabytkowej Kopalni Ignacy odbędzie się 7 grudnia podczas Europejskiej Barbórki – informuje Marek Gołosz, Dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy. Wydarzenie połączone będzie z prezentacją innego wyróżnienia – Zabytku Zadbanego, nagrody przyznanej niedawno przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Uroczystość, pod patronatem Marszałka Województwa Śląskiego, stanowić będzie zwieńczenie wyjątkowego roku dla śląskiego i polskiego dziedzictwa kultury przemysłowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.