Tyle węgla wyprodukowały kopalnie. Jest lekkie odbicie

1687946307 sciana bzie jsw d lach

fot: Dawid Lach/JSW

Ściana N-1 znajduje się w pokładzie 416/3. Jej długość to 220 m, wybieg ponad 560 m, a wysokość wynosi od 2,6 do 3 m

fot: Dawid Lach/JSW

W trzecim kwartale 2024 r. kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) wyprodukowały łącznie 3,05 mln t węgla – to wzrost o 6,4 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału, ale spadek o prawie 11 proc. w stosunku do trzeciego kwartału minionego roku. Po trzech kwartałach br. produkcja węgla w JSW wyniosła 9,06 mln t.

Wyniki produkcyjne za trzeci kwartał br. Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała we wtorek, 8 października. Jak wynika z przedstawionych danych produkcja węgla ogółem wyniosła 3,05 mln t i była wyższa w porównaniu do drugiego kwartału 2024 r. o ok. 6,4 proc., a w stosunku do trzeciego kwartału 2023 r. niższa o ok. 10,7 proc. W analizowanym okresie produkcja węgla koksowego wyniosła ok. 2,5 mln t i była wyższa w porównaniu do drugiego kwartału 2024 r. o ok. 8,5 proc., a w stosunku do trzeciego kwartału 2023 r. niższa o ok. 11,5 proc. Natomiast produkcja węgla do celów energetycznych wyniosła ok. 0,55 mln t i była niższa w porównaniu do drugiego kwartału 2024 r. o ok. 2,1 proc., a w stosunku do trzeciego kwartału 2023 r. niższa o ok. 6,9proc.

Sprzedaż węgla ogółem wyniosła ok. 2,9 mln t i była wyższa w porównaniu do drugiego kwartału 2024 r. o ok. 11,4 proc., a w porównaniu do trzeciego kwartału 2023 r. niższa o ok. 11 proc. Sprzedaż węgla koksowego wyniosła ok. 2,45 mln t i była wyższa w porównaniu do drugiego kwartału 2024 r. o ok. 7,9 proc., a w porównaniu do trzeciego kwartału 2023 r. niższa o ok. 8,8 proc. Sprzedaż węgla do celów energetycznych wyniosła ok. 0,45 mln t i była wyższa w porównaniu do drugiego kwartału 2024 r. o ok. 34,7 proc., a w porównaniu do trzeciego kwartału 2023 r. niższa o ok. 21,2 proc.;

Jeśli chodzi o produkcję koksu, to w trzecim kwartale br. zakłady JSW wyprodukowały 0,81 mln t – było to więcej o ok. 11,6 proc. w porównaniu do drugiego kwartału 2024 r., a w stosunku do trzeciego kwartału 2023 r. oznacza to spadek o ok. 4,7 proc. Sprzedaż koksu ogółem w trzecim kwartale 2024 r. wyniosła 0,74 mln t i była niższa w porównaniu do drugiego kwartału 2024 r. o ok. 3,2 proc., a w stosunku do trzeciego kwartału 2023 r. niższa o ok. 8,7 proc.

JSW jest największym producentem węgla koksowego i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej. Do JSW należą cztery kopalnie: trzyruchowa kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie, kopalnia Budryk, dwuruchowa kopalnia Knurów-Szczygłowice oraz kopalnia Pniówek. Zatrudnienie w spółce wynosi ponad 21 tys. pracowników. Oprócz tego do Grupy JSW należą trzy koksownie: Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, Koksownia Radlin w Radlinie oraz Koksownia Jadwiga w Zabrzu. Cała Grupa JSW zatrudnia ponad 32 tys. osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.