Nowoczesne technologie pozwalają na sprawne naprawy

fot: Krystian Krawczyk

Prezes URE wskazał, że nie może powiedzieć odbiorcom indywidualnym, iż podwyżek nie będzie, ponieważ byłoby to bardzo nieodpowiedzialne

fot: Krystian Krawczyk

Zastosowanie tymczasowego słupa wysokiego napięcia pozwoliło na odbudowę zniszczonej w wyniku wypadku linii średniego napięcia. Pozwoliło to w zaledwie sześć godzin przywrócić działanie całej sieci, a tym samym skrócić czas awarii o kilkanaście godzin.

Nowoczesne technologie pozwalają na sprawne naprawy zniszczonych sieci elektroenergetycznych. Dzięki zastosowaniu systemów lekkich słupów kompozytowych w miejscu uszkodzonej sieci w bardzo krótkim czasie udaje się przywracać zasilanie na terenach po wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk pogodowych lub uszkodzeń mechanicznych sieci. To tzw. technologia ERS, czyli Emergency Restoration System.

–  ERS, to system awaryjnego przywracania zasilania poprzez czasowe zastosowanie lekkiego modułowego systemu słupów tymczasowych używanych do szybkiego budowania konstrukcji wsporczych – mówi Jacek Duniec, dyrektor Oddziału Tauron Dystrybucja w Krakowie.

Technologia ta nie sprawdza się jednak w każdej sytuacji. W przypadkach wystąpienia dużego obciążenia zabudowa kompozytowych linii tymczasowych nie jest możliwa.

Taka sytuacja wystąpiła podczas niedawnej awarii w okolicach Krakowa. Podczas prac budowlanych operator koparki z firmy zewnętrznej uderzył w konstrukcję słupa kratowego linii  średniego napięcia. Uderzenie było na tyle silne, że słup przewrócił się, a cała linia została wyłączona. W efekcie część okolicznych klientów została bez prądu. Większość klientów została zasilona  z innego Głównego Punktu Zasilania (GPZ). W przypadku jednego – przepompowni ścieków – nie było jednak takiej możliwości.

To właśnie wtedy energetycy z Tauron zaproponowali innowacyjne rozwiązanie, polegające na wykorzystaniu słupa tymczasowego przeznaczonego dla linii 110 kV (wysokie napięcie) na linii SN (średniego napięcia). Słupy te mają konstrukcję kratową modułową, a ich montaż jest bardzo szybki. Po tych pracach odbudowano przewody i zasilono przepompownię.

– Ten przykład pokazuje innowacyjność naszych pracowników i ciągłe poszukiwanie skutecznych, nowych rozwiązań również podczas codziennej pracy – mówi Krzysztof Durkalec wiceprezes Tauron Dystrybucja ds. Utrzymania Sieci i Logistyki.

– W całej spółce, w czterech lokalizacjach mamy osiem słupów tymczasowych wysokiego napięcia. Ta technologia jest stosowana dość często i zawsze tam, gdzie chcemy podtrzymać zasilanie na czas odbudowy uszkodzonych stałych elementów linii. Natomiast rozwiązanie zaproponowane przez naszych inżynierów pokazało niestandardowe podejście i innowacyjność technologiczną przy pozornie rutynowych pracach – podsumował wiceprezes.

To nie pierwsze innowacyjne działanie pracowników Tauron Dystrybucja. W poprzednich latach kadra techniczna Tauronu opracowała technologię, a następnie spółka opatentowała tzw. Mobilne Urządzenie Zasilające (MUZ).

Urządzenie w przypadku poważnych awarii sieci średniego napięcia lub prowadzenia prac modernizacyjnych czy inwestycyjnych, jest w stanie w bardzo krótkim czasie zasilić ok 1000 gospodarstw domowych. Podłączenie urządzenia może odbywać się bez wyłączania linii energetycznej, czyli w technologii prac pod napięciem. MUZ jest stosowany przede wszystkim na terenach wiejskich i górskich do zapewnienia zasilania na końcowych odcinkach linii średnich napięć, a jego głównym celem jest przede wszystkim skrócenie czasu przerwy w dostawach prądu dla Klientów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.