Rząd rozpatrzył dotąd 173 propozycje kierowanej przez Rafała Brzoskę inicjatywy SprawdzaMY - przekazał w środę przewodniczący rządowego zespołu ds. deregulacji, szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Maciej Berek. W środę zespół omawiał propozycje dot. poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
“Rządowy Zespół rozpatrzył dotąd 173 deregulacyjne propozycje inicjatywy SprawdzaMY. 108 postulatów (62 proc.) zostało zaakceptowanych. 11 spośród nich jest zostało już zrealizowanych (RM przyjęła odpowiedni akt prawny/projekt ustawy), a 17 kolejnych jest w procesie legislacyjnym“ - poinformował na platformie “X“ Maciej Berek.
Przewodniczący rządowego zespołu ds. deregulacji przekazał również, że 26 złożonych przez kierowaną inicjatywę SprawdzaMY postulatów (15 proc.) wymaga “pogłębionych analiz“.
“Na 32 postulaty (19 proc.) nie wyraziliśmy zgody, ze względu m. in. na kwestie bezpieczeństwa i stabilności finansów publicznych“ - dodał Berek.
Poinformował również, że podczas środowego spotkania rządowego zespołu ds. deregulacji omawiane były m. in. propozycje dotyczące poprawy efektywności funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
Minister napisał także na X, że “poza rozpatrywaniem propozycji inicjatywy #sprawdzaMY, Rada Ministrów pracuje nad własnymi projektami deregulacyjnymi“. Przypomniał, że rząd przyjął we wtorek projekt resortu sprawiedliwości, wprowadzający uproszczenia w systemie nieodpłatnej pomocy prawnej. Korzystanie z tej pomocy nie będzie już wymagało składania oświadczenia dot. braku możliwości poniesienia kosztów pomocy. Z porady będzie można korzystać także online lub w rozmowie telefonicznej.
Pod koniec marca Berek przekazał, że postulaty przekazywane przez kierowaną przez szefa InPostu Rafała Brzoskę inicjatywę “SprawdzaMY“ są poddawane przez jej ekspertów “pogłębionej analizie“, następnie podlegają wstępnej weryfikacji prowadzonej przez stronę rządową.
“Otrzymujemy tzw. fiszki z propozycjami deregulacyjnymi i sprawdzamy, czy nie budzą fundamentalnych zastrzeżeń dotyczących np. znacznego uszczuplenia dochodów państwa. One są nieakceptowane na wstępnym etapie. Pozostałe są kierowane do właściwych ministrów“ - powiedział minister. Zaznaczył, że ministrowie w wyznaczonym czasie muszą się do postulatu odnieść. Jeśli propozycja zmian jest przez ministra zaakceptowana, resort podejmuje prace nad projektem legislacyjnym, który ma postulat wcielić w życie.
Jak wskazał Berek, projekty, które nie uzyskały akceptacji właściwego ministra, trafiają do rządowego zespołu deregulacyjnego, gdzie są ponownie weryfikowane.
W lutym premier Donald Tusk zaproponował Rafałowi Brzosce pokierowanie zespołem, który ma przygotować propozycje w tym zakresie; Brzoska propozycję przyjął, a tydzień później kierowana przez niego inicjatywa SprawdzaMY opublikowała swoje pierwsze postulaty.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.