W Ministerstwie Przemysłu trwają prace koncepcyjno-robocze mające na celu wypracowanie projektu zmiany ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego – taką odpowiedź uzyskali przedstawiciele Związku Zawodowego Górników w Polsce na pismo przesłane w poniedziałek, 28 października, do resortu przemysłu.
„W odpowiedzi na pismo z 28 października br., w sprawie prac nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego – wyjaśniam, że aktualnie w Ministerstwie Przemysłu trwają prace koncepcyjno-robocze mające na celu wypracowanie projektu zmiany ww. ustawy oraz przygotowanie wniosku o wprowadzenie projektu dokumentu rządowego do Wykazu prac legislacyjnych” – wskazano w piśmie nadesłanym we wtorek, 29 października, przez Martę Jarno, p.o. dyrektora Departamentu Górnictwa i Hutnictwa.
To odpowiedź na poniedziałkowe pismo przedstawicieli Związku Zawodowego Górników w Polsce przesłane do minister przemysłu Marzeny Czarneckiej pismo, w którym domagają się informacji o tym, na jakim etapie są prace nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.
„Rada Krajowa Związku Zawodowego Górników w Polsce, działając na podstawie uchwały Prezydium z dnia 17-go października 2024 r., wnosi o niezwłoczne przekazanie informacji na jakim etapie są prace nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego” – czytamy w piśmie podpisanym przez wiceprzewodniczącego ZZGwP Arkadiusza Siekańca.
Jak wskazano dalej w piśmie, ustawa ta jest podstawą do przyszłego funkcjonowania kopalń w planowanym procesie transformacji i określa zasady przyznawania świadczeń osłonowych pracownikom likwidowanych kopalń - na jej podstawie pracownicy likwidowanych kopalń mają prawo do urlopów górniczych, urlopów dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla, jednorazowych odpraw pieniężnych. Więcej szczegół można znaleźć tutaj.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
@Seth podszyty z godziny 7:22. Rozumiem, że mamy dać wszystkim absolwentom podstawówek emerytury za to, że chodzili do szkoły. Ciekawe są Twoje teorie i miej odwagę dyskutować pod swoim nickiem, nie moim.
Kolejny sposób na likwidacje górnictwa.
@fjwjsjd. To, że ludzie mają pracę nazywasz problemem? To jak rozwiążecie już ten ekhm problem to rozwiążcie problem drogiego, zielonego prądu.
Urlopy dopiero po 15 latach, skandal. Moim zdaniem na urlopy powinni przechodzić bezpośrednio po ukończeniu szkoły, absolwenci szkół górniczych, w końcu wyrazili chęć pracy w górnictwie i to wystarczy do wczasów do końca życia.
Urlopy gornicze po 15, 18 i 21 latach dołu. I problem górnictwa się rozwiąże bardzo szybko.
Odejścia pracowników napewno obniżą koszta spółek węglowych.