W poniedziałek, 28 października, przedstawiciele Związku Zawodowego Górników w Polsce przesłali do minister przemysłu Marzeny Czarneckiej pismo, w którym domagają się informacji o tym, na jakim etapie są prace nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Jak przypominają ustawa ta jest podstawą do przyszłego funkcjonowania kopalń w planowanym procesie transformacji.
„Rada Krajowa Związku Zawodowego Górników w Polsce, działając na podstawie uchwały Prezydium z dnia 17-go października 2024 r., wnosi o niezwłoczne przekazanie informacji na jakim etapie są prace nad nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego” – czytamy w piśmie podpisanym przez wiceprzewodniczącego ZZGwP Arkadiusza Siekańca.
Jak wskazano dalej w piśmie, ustawa ta jest podstawą do przyszłego funkcjonowania kopalń w planowanym procesie transformacji i określa zasady przyznawania świadczeń osłonowych pracownikom likwidowanych kopalń - na jej podstawie pracownicy likwidowanych kopalń mają prawo do urlopów górniczych, urlopów dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla, jednorazowych odpraw pieniężnych.
„W obecnej sytuacji branży górniczej, w tym przyspieszonej likwidacji należącej do Węglokoks Kraj kopalni Bobrek-Piekary, trwałość i pewność wymienionych osłon są podstawą bezpieczeństwa dla pracowników zagrożonych utratą pracy. Wobec powyższego wnosimy o niezwłoczne przekazanie do konsultacji projektu nowelizacji w/w ustawy, w którym określone zostaną zarówno kwestie dotyczące osłon socjalnych wraz ze źródłami finansowania, jak również pozostałe kluczowe propozycje dla prowadzonej przez Rząd transformacji energetycznej” – czytamy w piśmie.
„Zwracamy równocześnie uwagę, że zakres i skala zapowiadanych zmian znacznie wykracza poza problemy związane z likwidacją KWK Bobrek-Piekary. Wobec planowanej przez Rząd RP przyspieszonej dekarbonizacji energetyki ustawowe rozwiązania powinny kompleksowo uwzględniać problemy mogące wystąpić w całym GOP (z uwzględnieniem problemów JSW, PG Silesia, PRG, PBSz) oraz w Zagłębiu Lubelskim” – argumentują związkowcy z ZZGwP.
I kończą: „W naszej opinii warto wykorzystać moment nowelizacji ustawy celem wprowadzenia rozszerzenia w zakresie osłon pracowniczych, które powinny obejmować wszystkich pracowników górnictwa węgla kamiennego niezależnie od struktury właścicielskiej na wzór jakie Rząd RP ustalił dla górnictwa węgla brunatnego i energetyki. Jako sygnatariusz wszystkich najważniejszych porozumień i dokumentów prawnych stosowanych w obszarze górnictwa węgla kamiennego zgłaszamy równocześnie akces do udziału w procesie tworzenia nowych zapisów ustawy”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
JEDWABNY..... Gdyby nie związkowcy , górnicy dawno pracowaliby na śmieciówkach... Za poprzedniej Platformy były takie plany w JSW....
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Przecież w kodeksie pracy są przewidziane osłony i odprawy. Związkowcy chyba się zgodzą że wszyscy pracownicy są równi wobec siebie? Brak socjalu, osłon, odrabianie krwi, l4 i kursów. Czyste 25 lat domu to przywilej
Zwolnić i dać 3 miesięczna odprawę i zasiłek dla bezrobotnych dopuki nie znajdą innej pracy.
S**h a jakie jest realne zapotrzebowanie? Ile kupino poza krajem i ile to kosztowało. Następnie po ocleniu i opodatkowaniu jak mają się ceny względem rodzimego węgla. Zresztą dzięki srUnii już dziś podatek za emisję CO2 to 60% ceny energii wyprodukowanej z węgla.
@Jan. Rekordowe zwały? Ciągle zalega na nich 14 mln ton surowca z importu, który jest rzekomo lepszy od krajowego węgla, a nikt nim nie chce palić. Jedyne co go ratuje to pierwszeństwo w kolejce do elektrowni, bo z każdym dniem traci na wartości. Już widzę te kolejki młodych po odprawy, kiedy jest tyle masowych zwolnień. Oczywiście, kto chce niech korzysta. @Jan. A produkcja węgla powinna zostać dostosowana, do którego poziomu? Bo przy napiętej sytuacji geopolitycznej trudno taki poziom oszacować.
Słusznie, że pytają. Czym prędzej powinien zostać wprowadzony Program Dobrowolnych Odejść w takich spolkach jak PGG, PKW i Węglokoks Kraj. Każdy kto zechce powinien móc skorzystać z urlopu górniczego lub odprawy pieniężnej. Produkcja węgla powinna w końcu zostać dostosowana do jego realnego zapotrzebowania. Jaki jest sens fedrowania po to aby zwiększać zwały węgla, które obecnie sięgają rekordowych rozmiarów?
Czyli jak osłonić związkowców?