Zaplanowane na piątek, 27 września, spotkanie sygnatariuszy tzw. umowy społecznej dla górnictwa zostało przełożone. Powodem są odbywające się w tym terminie prace Sejmu. Nowy termin wyznaczona na poniedziałek, 14 października.
Spotkanie odbędzie się w katowickiej siedzibie Ministerstwa Przemysłu. Wezmą w nim udział: przedstawiciele strony związkowej, rządu, spółek górniczych oraz górniczych samorządów.
Przypomnijmy, że pod koniec lipca przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz i szef górniczej S Bogusław Hutek zwrócili się do premiera Donalda Tuska oraz do resortów przemysłu, aktywów państwowych oraz klimatu i środowiska z postulatem jak najszybszego spotkania sygnatariuszy umowy.
– Chcemy jasnych deklaracji, czy Umowa Społeczna Dotycząca Transformacji Sektora Górnictwa Węgla Kamiennego oraz Wybranych Procesów Transformacji Województwa Śląskiego zostanie zrealizowana w wersji podpisanej 28 maja 2021 roku. Za szczególnie istotne uważamy utrzymanie zapisanych tam dat wygaszania kopalń oraz powstanie przewidzianych inwestycji, dzięki którym zakłady górnicze będą mogły funkcjonować do momentu planowanego wygaszenia – napisali wówczas związkowi liderzy.
Dominik Kolorz i Bogusław Hutek wyrazili też obawę, że w związku z pogarszającą się kondycją górnictwa węgla kamiennego oraz działaniami rządu, wkrótce może dojść do przyspieszonej likwidacji polskich kopalń.
Umowa społeczna, która została podpisana w maju 2021 r., to dokument, który ma zapewnić stabilne funkcjonowanie kopalń i stopniowe odchodzenie pracujących w tych zakładach ludzi przez kolejne dwie dekady. Umowa określa zasady i tempo wygaszania polskich kopalń węgla wydobywających węgiel energetyczny w perspektywie 2049 r. Dokument zawiera m.in. gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników i przewiduje budżetowe dopłaty do redukcji zdolności produkcyjnych. To właśnie kwestia dopłat budżetowych sprawia, że mechanizm ten musi zaakceptować Unia Europejska. Mimo że od podpisania umowy minęły już ponad 3 lata, dokumentu wciąż nie udało się notyfikować w Komisji Europejskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Prawda taka że zaorają wszystko do 10 lat
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Związkole ułożą sie z rządzącymi i klepną za przywileje dla siebie co im sie podsunie.