Po raz 79. w historii Politechniki Śląskiej zabrzmiało uroczyste Gaudeamus igitur. Na pierwszym roku studiów rozpocznie naukę 5627 studentów, w tym 4856 na studiach I stopnia, czyli o 12, 4 proc. więcej niż w ub.r. akademickim. Szeroka jest też oferta dydaktyczno-naukowa uczelni, na którą składa się 49 kierunków studiów I stopnia oraz 14 kierunków na studiach II stopnia. Politechnika Śląska jako pierwsza uczelnia techniczna w kraju zapowiedziała też kształcenie w nowym, uelastycznionym modelu.
W swym inauguracyjnym wystąpieniu rektor uczelni prof. Arkadiusz Mężyk podkreślił wagę współpracy uczelni z samorządami. Obecnie studenci Politechniki Śląskiej prócz Gliwic kształcą się także w Katowicach, Zabrzu i Rybniku.
Rektor wspomniał też o uruchomieniu w Zabrzu Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia, zbudowanym na terenach przekazanych przez miasto, a także uruchomieniu Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego. Dobiegają też końca prace modernizacyjne zabytkowego obiektu pozyskanego od miasta na potrzeby powstania Studenckiego Centrum Kreatywności, w którym realizowane będą projekty interdyscyplinarne. Wspomniał ponadto o planowanym uruchomieniu Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych.
Wśród przykładów współpracy Miasta Gliwice z uczelnią rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk wymienił zagospodarowanie przestrzenne dzielnicy akademickiej i doskonalenie infrastruktury uczelnianej
Senat uczelni przyznał Gliwicom, Zabrzu, Katowicom i Rybnikowi Medale Politechniki Śląskiej – najwyższe wyróżnienia instytucjonalne.
- Politechnika Śląska stała się częścią społeczności lokalnych, a nasza kooperacja na wielu płaszczyznach ma charakter stałego procesu - podkreślił prof. Arkadiusz Mężyk.
- Nowy rok akademicki przyniesie wiele wyzwań, oczekiwań i perspektyw w rozwoju wspólnoty akademickiej. Skutecznie zmieniamy profil naukowy kształcenie na Politechnice Śląskiej, nie zapominając jednocześnie o nowym kształceniu w zakresie tradycyjnych kierunków. Działalność uczelni wpisuje się w zieloną transformacje Górnego Śląska i realizacje 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Kierujemy swoją aktywność w stronę przedsięwzięć służących poprawieniu jakości życia mieszkańców regionu. Stąd udział uczelni w realizacji Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego Śląskie 2030 oraz podejmowaniu aktywności naukowo dydaktycznej – kontynuował rektor.
Warto dodać, że Politechnika Śląska jest obecnie jedną z 10 uczelni laureatów programu Inicjatywa Doskonałości ora jedna z siedmiu uczelni członkowskich Konsorcjum Akademickiego Katowice Miasto Nauki.
Prof. Arkadiusz Mężyk zwrócił uwagę na fakt, że mijająca kadencja władz uczelni uznawana jest za jedną z najtrudniejszych.
- Od wielu lat nie było tylu zagrożeń o charakterze globalnym jednocześnie: pandemia, wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny i ekonomiczny, inflacja, pogarszanie się sytuacji finansowej powodują wiele problemów natury psychicznej, zrywanie więzi społecznych oraz utraty poczucia wspólnoty. Uczelnia akademicka powinna wzmacniać poczucie sensu życia oraz bezpieczeństwa poprzez popularyzację nauki i włączanie się w procesy więzi społecznych, integrację wspólnoty akademickiej oraz większe zaangażowanie się członków wspólnoty w działania na rzecz zwiększania bezpieczeństwa, jako dobra wspólnego i wreszcie przez bardzo dobra edukację – zaakcentował.
Zapowiedział ponadto, że od nowego roku akademickiego Politechnika Śląska zaproponowała studentom kształcenie w modelu uelastyczniony m.
- Te zmiany są koniecznie, gdyż odpowiadają rozwojowi cywilizacyjnemu i potrzebom społecznym – przekonywał.
Pionierski i unikatowy format studiów, który Politechnika Śląska wprowadza jako pierwsza techniczna uczelnia w Polsce obejmie następujące kierunki: Automatyka i informatyka przemysłowa; Automatyka i robotyka przemysłowa; Energetyka; Fizyka techniczna; Geodezja i kartografia; Geoinżynieria i eksploatacja surowców; Inżynieria bezpieczeństwa; Inżynieria lotnicza i kosmiczna; Inżynieria materiałowa; Inżynieria ogólna; Inżynieria produkcji i zarządzania; Mechanika i budowa maszyn; Mechatronika przemysłowa; Transport; Transport kolejowy. W kolejnych latach będzie rozwijany. W programie 70 proc. stanowią zajęcia obowiązkowe, częściowo obieralne, a 30 proc. stanowią moduły dowolnie obieralne. Nowy format kształcenia był konsultowany ze środowiskiem studenckim. Zyskał pozytywną opinie zarówno Parlamentu Studenckiego, jak i Samorządu Studentów Politechniki Śląskiej.
Zgromadzeni na uroczystości inauguracji nowego roku akademickiego wysłuchali także wystąpień gości z Ukrainy oraz wykładu inauguracyjnego prof. Jacka Popiela, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprzewodniczącego KRASP, pt. „Czy w naszym systemie edukacji może pojawić się nowy Kopernik?”
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.