REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
6 lutego 2011 09:52 : : autor: PAP 2.1 tys. odsłon

Eksperci: Nieskuteczny dozór wśród przyczyn wypadków w kopalniach

W ubiegłym roku zginęło 15 górników. Tylko w styczniu tego roku górnicza praca pochłonęła już siedem ofiar
fot: Jarosław Galusek

Brak autorytetu, a często i kwalifikacji osób dozoru górniczego, przymykanie oka na naruszanie procedur, niewystarczająca profilaktyka - to przyczyny, składające się - w ocenie znawców górnictwa - na wysoką wypadkowość w kopalniach.

 

Po tej tragicznej serii wypadków Wyższy Urząd Górniczy (WUG) wzmógł działania, mające przeciwdziałać wypadkom. Uruchomiono "telefon zaufania" i adres e-mail, gdzie górnicy mogą informować o nieprawidłowościach. Urząd rozpoczął też promowanie dobrych praktyk bezpiecznej pracy, licząc, że także kopalnie węgla - wzorem innych firm - przyjmą program "zero tolerancji" dla łamania przepisów. Prezes WUG chce też przeglądu stanowisk w kopalniach oraz określenia faktycznych strategii bezpieczeństwa dla każdej z nich. Zapowiada dalsze, rygorystyczne kontrole.

 

Eksperci na ogół pozytywnie przyjmują inicjatywy WUG, powątpiewają jednak, by te działania mogły przynieść radykalną zmianę podejścia do spraw bezpieczeństwa w górnictwie. Zarówno były prezes tego Urzędu, specjalista z zakresu ratownictwa górniczego, dr Piotr Buchwald, jak i b. górnik, ratownik i wiceminister ds. górnictwa, Jerzy Markowski, wskazują na głębsze niż tylko błędy pojedynczych górników przyczyny wypadkowości.

 

- Pracownicy fizyczni wykonują swoje czynności na skróty, ponieważ jest na to akceptacja przełożonych, biorąca się często z bojaźliwości czy braku kompetencji osób dozoru. Na dodatek dozór nie ma wystarczającego wsparcia z góry - ocenił dr Buchwald.

 

Były prezes WUG zwrócił uwagę, że kulturę bezpieczeństwa kształtują nie kontrolerzy, ale pracownicy kopalni i ich pracodawcy, choć wpływ na nią ma także właściciel (Skarb Państwa), który powinien być swoistym regulatorem wszystkich działań i egzekwować realizację strategicznych celów - także w dziedzinie bezpieczeństwa.

 

- W mojej ocenie "ryba psuje się od głowy". Nie widzę czytelnej strategii dla górnictwa, opracowanej przez właściciela. Z drugiej strony mamy do czynienia z kiepskim dozorem, który nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa wykonywania robót górniczych. Ale ten przeciętny dozór nie ma równolegle żadnego wsparcia ze strony kierownictwa - uważa Buchwald.

 

Jego zdaniem, afiszowanie się przez kopalnie certyfikatami bezpieczeństwa to często fikcja, bo w większości kopalń ich zapisy pozostają na papierze. Równie mylące - jak mówił - jest szafowanie wielomilionowymi kwotami, jakie spółki węglowe wydają na bezpieczeństwo, ponieważ w tych kwotach jest wiele pozycji, które nie mają faktycznego wpływu na spadek wypadkowości. Według byłego prezesa, tak rozumiane bezpieczeństwo bywa pozorne - zamiast skuteczne.

 

Opinię o bojaźliwości osób dozoru (niższego i wyższego), postawionych między kierownictwem kopalni a pracownikami, podziela były wiceminister i senator, Jerzy Markowski, który przeszedł wszystkie szczeble górniczej kariery. Wskazuje, że rola człowieka, który z jednej strony odpowiada przed kierownictwem za wykonanie zadań produkcyjnych, z drugiej ma bezpiecznie i logicznie organizować pracę załogi, wymaga autorytetu.

 

- Z całą pewnością można powiedzieć, że autorytet dozoru - sztygara czy nadsztygara, który w górnictwie przez lata był czymś oczywistym, uległ zatraceniu. Kiedyś sztygar był na kopalni kimś. Dziś boi się nie tylko swoich szefów, ale często i podwładnych, którzy odmawiają mu prawa do stanowczego upominania, wykonując robotę po swojemu. Bywa, że sztygar bez autorytetu po prostu boi się egzekwować pewne sprawy - uważa Markowski.

 

- Dozór po prostu przekazuje górnikom, co jest do zrobienia, a oni często robią to po swojemu, zgodnie z wypracowanymi nawykami. Tymczasem to do dozoru należy pilnowanie roboty - nie tylko tego, żeby została wykonana, ale także tego, by była wykonana dobrze i bezpiecznie - podkreśla były wiceminister.

 

Także dr Buchwald wskazuje na brak wystarczającego dialogu, zarówno między dozorem a kierownictwem, jak i między dozorem a pracownikami; dostrzega też zanik relacji mistrz-uczeń w odniesieniu do młodych górników, których przybywa w kopalniach. - Mistrz to także ktoś, kto potrafi dać pracownikowi "po łapach" za złą pracę i niebezpieczne zachowania - tłumaczy.

 

Zdaniem obu ekspertów, zapisy w dokumentacji robót często rozmijają się z górniczą praktyką. Tymczasem - jak mówił Markowski - to właśnie dokumenty i projekty najczęściej są kontrolowane przez inspektorów, bo trudno skontrolować pracę konkretnego górnika na każdym stanowisku. Dlatego tak ważna jest skuteczność kopalnianego dozoru oraz jego właściwe przygotowanie praktyczne.

 

Przedstawiciele WUG podkreślają jednak, że inspektorzy nadzoru sprawdzają nie tylko dokumenty, ale przede wszystkim praktykę. Na dowód przytaczają dane za ubiegły rok, kiedy inspektorzy zatrzymali pracę blisko 1,4 tys. maszyn i urządzeń, a prawie 360 razy wstrzymywali nieprawidłowo prowadzone roboty górnicze. Takich przypadków było blisko 30 proc. więcej niż rok wcześniej.

 

Rzeczniczka WUG, Jolanta Talarczyk, przyznaje jednak, że wiele usterek bądź nieprawidłowości, wykrywanych podczas kontroli, powinno być zauważonych wcześniej przez osoby dozoru. - To one powinny inspirować podjęcie odpowiednich działań naprawczych, ponieważ to pracodawca jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo załogi - powiedziała rzeczniczka. WUG chce skłonić kopalnie do wypracowania rzeczywistych mechanizmów kontroli wewnętrznej.

 

- Nie pomogą doraźne kontrole czy telefony interwencyjne, jeżeli nie nastąpi przywrócenie właściwej roli dozoru w kopalniach. Potrzebne jest także większe zaangażowanie kierownictwa, którego członkowie dziś często w ogóle osobiście nie zjeżdżają pod ziemię - to także świadczy o ich podejściu do sprawy. Trzeba też docierać do świadomości górników przykładami i takimi środkami przekazu, które są dla nich zrozumiałe - wyliczał Markowski.

 

Także dr Buchwald wskazał na konieczność wzmożonej profilaktyki i prewencji w kopalniach. Jak wyliczył, przemyślane i dobrze prowadzone działania prewencyjne kosztują zaledwie ok. 10 proc. tego, ile kosztują poważne akcje ratownicze w górnictwie czy działania odtworzeniowe.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (13) pokaż wszystkie
  • KWK 7 lutego 2011 20:36:06
    Profile Avatar

    Do Sztygara z Wujka: też pracuję na tej kopalni, tyle że na ruchu Śląsk. W twojej wypowiedzi jest 100% prawdy na temat ruchu i wypadków. Np w przodku jak budynek trwa dłużej niż 30minut (bo np trzeba wyłożyć porządnie jak polatują naroża) to telefony od nadsztygarów, KR-a, zastraszanie, wnioski itp. Jeśli zabuduje się "byle jak" ale w 30minut to jak zjadą i zobaczą pustkę to tak samo zaraz wniosek itp. Najlepsze jest to, że pewni nadsztygarzy niedawno będący kolegami sztygarami mają zupełnie inne poglądy teraz niż jeszcze zanim zostali na wyższym stołku - chciałbym widzieć ich motywację na pasku że tak dają się sprzedać dla głupoty...

  • adi 7 lutego 2011 19:03:33
    Profile Avatar

    Poprawic bezpieczenstwo pracy gornika na dole mogą jedynie motywacje kasowe Pracownik powinien być wyróżniony za dobrą robotę a tymczasem brak tych motywacji powoduje bylejakość jazda na skróty pokombinować i na wyjazd Taka po części jest prawda i żaden inspektor stojący za plecami górnika niewiele wniesie do tej złudnej zmiany

  • Sztygar z Wujka 7 lutego 2011 10:24:33
    Profile Avatar

    Panowie - Dyrekcja zrobiła Nas po prostu poganiaczami aby załogi wycisnąć jak najwięcej jeśli chodzi o wydajność - bezpieczeństwo jest tylko na papierze aby każdy podpisał ( nawet nie przeczytał ) kartę oceny ryzyka ,technologie - BHP-owcy mają zakaz wejścia do rejonów które są pilne dla kopalni -po wypadku na ruchu Śląsk już dyrekcja mniej potrafi zmanipulować Okręgowym Urzędem Górniczym- bo przed nim nie prowadziła ich tam gdzie robota jest prowadzona na wariackich papierach -gdzie nie ma mowy o żadnych przepisach - a że na Wujku większość robi się akcyjnie -czytaj na wariackich papierach - to i niebezpiecznie i przy dużej ilości wypadków - oczywiście wtedy są naciski abyśmy na zalodze wymuszali aby nie głoszono wypadków -oczywiście w czasach kiedy odpracowywyć trzeba L-4 -nie jest ona już taka skłonna do tego -ale presja i zastraszanie jest duże -dlatego mimo tego statystyka wypadków jest dużo zaniżona OSKARZANIE DOZORU ZA WYPADKI W KOPALNIACH JEST DUŻYM UPROSZCZENIEM - WINNA JEST KADRA OD KIEROWNIKA ROBÓT PO DYREKTORA -DLA KTÓREJ JEST WAŻNA GŁÓWNIE WYDAJNOŚĆ -TO ONI SPOWODOWALI SWOIMI GŁUPIMI NACISKAMI Z GÓRY - NIEJEDEN WYPADEK zAŁOGA JEST ŚWIADKIEM TYCH TELEFONÓW NA DÓŁ PRZEZ KIEROWNIKA ROBÓT -GŁÓWNEGO INŻYNIERA -MUSISZ NABRAĆ , MUSISZ ZROBIĆ METRY BEZ WZGLĘDU NA NIEBEZPIECZEŃSTWO NIECH W DYSPOZYTORNI ZAŚWIEDCI SIĘ ŻE STANĄŁ KOMBAJN ,ODSTAWA-JUŻ dYREKCJA DZWONI NAS OPIEPRZAĆ A MY CHCEMY PO PROSTU ŚWIETY SPOKÓJ -SŁUCHAMY ICH PRZYPUSZCZAM ŻE TAKIE WARIACTWO JEST NIE TYLKO NA WUJKU -DLATEGO PROSZĘ NIE OSKARŻAJCIE NAS DOZORU ZBYT łATWO

  • kwk 6 lutego 2011 18:59:03
    Profile Avatar

    dozór który nic nie może!odezwie się to go zjada z góry na dół od gówniarzy itd. bo jak to z niejednego górnika z 20 lat dołu to już pan i władca! a dozór tylko opier..., czemu to i tamto , ciągle mało! i tylko grożby wnioski i uwalanie na wypłacie!wielkie kierownictwo! mieli 50% więcej załogi niz teraz i teraz wielce mondrują!@!!

  • xx 6 lutego 2011 18:20:42
    Profile Avatar

    Wypadki były i bendą dopóki ludzi nie bendą dziczyć ci wielcy Górnicy z Biurowćów gdzie piją kawe i sekretarki po dupie klepią

  • dominek82 6 lutego 2011 15:13:51
    Profile Avatar

    Autorytet? Mam słuchać sztygara z rocznym stażem?

  • Sfiks. 6 lutego 2011 09:44:36
    Profile Avatar

    Główną przyczyną wypadków jest mobing kierownictwa i naciski na wydobycie za wszelką cenę, ograniczone fundusze oraz zatrudnienie(nasze górnictwo jest już w tyle za czeskim). Młody dozór nie potrafi skutecznie przeciwstwić się tym naciskom.

  • ja 5 lutego 2011 22:11:56
    Profile Avatar

    zwolnic wszystkich lewusów

  • sztygar_elektr 5 lutego 2011 21:32:49
    Profile Avatar

    dozor jest coraz mlodszy stad brak autorytetu wsrod pracownikow, bo to sa starzy wyjadacze i wiedza "jak sie to robi". Sam jak chce zmienic ich podejscie to slysze ze inaczej nie idzie, co wiecej, faktycznie tak jest ze inaczej nie idzie, bo nikt nie da niczego wylaczyc, zatrzymac na wymagany czas naprawy! Czyli metry, metry, liczy sie pion gorniczy i wydobycie. A wracajac do pierwszej mysli to ten mlody dozor jeszcze musi sie faktycznie sporo nauczyc zeby pracownikom moc cos udowodnic, a innej metody motywacji i karania pracownikow nie ma, albo sa tylko wirtualne

  • Ja 5 lutego 2011 20:42:21
    Profile Avatar

    Problemy zaczynają się od związków zawodowych. Jeśli sztygra przyłapie kogoś powiedzmy na spaniu na"feli", i powiedzmy ukarze go naganą lub powiedzmy zabraniem części premii, to jest wielkie oburzenie, płacz do związków ,że sztygar się na niego uwziął i go mobbinguje. Dozór właściwie nie ma narzędzi do egzekwowania czegokolwiek przez te zleserzone związki zawodowe. Jak się komuś zwróci uwagę, to odbija się to rykoszetem od związków.

  • gornik 5 lutego 2011 20:31:16
    Profile Avatar

    dajcie popracowac expertom najednej scianie

  • sztygar 5 lutego 2011 19:30:12
    Profile Avatar

    Ciekawy jestem co za fachowcy się wypowiedzieli??? Zacznijmy od nich!!! Tam jest najwięcej nieudaczników!!!

  • sztajger 5 lutego 2011 17:39:44
    Profile Avatar

    z tym się zgodzę. Autorytet sztygara się zatracił. Wyraża się to brakiem szacunku, pyskówkami czy głupimi tekstami pracowników fizycznych. Już nie jest to ta ranga co kiedyś. Druga sprawa to wyżej wspomniana wypadkowość. Jest tak jak zostało napisane. Dozór często mógłby zatrzymać daną robotę lub urządzenie. Jednak reakcja "góry" będzie natychmiastowa. -Czemuś zatrzymał przodek, ścianę, maszynę?* *-niepotrzebne skreslić Niestety liczą się tony i metry. Sytuacja górnictwa jest jaka jest dlatego wiadomo jak to wygląda. Jazda za wszelką cenę. Co do kopalń metanowych (szczególnie 4 Kategoria) to już inna sprawa. Jeśli w takich chcielibyśmy wydobywać zgodnie z przepisami to praca polegałaby jedynie na zwalczaniu zagrożeń a nie na wydobywaniu. Dlatego trzeba wszystko robić z głową. Jak to się mówi-jechać na krawędzi ale mieć wszystko pod stałą kontrolą i obserwacją

  • ACINF
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Tyle będą zarabiać górnicy. Jest porozumienie
26 września 2024
42.3 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]