Jastrzębska Spółka Węglowa i Koksownia Przyjaźń zamierzają połączyć dwie należące do nich spółki o podobnym profilu działalności: Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze z Jastrzębia-Zdroju oraz Zakład Analityczno-Badawczy „LABOR-KOKS” z Dąbrowy Górniczej – poinformowała portal nettg.pl Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.
Zmiana ta jest zgodna ze strategią Grupy Kapitałowej JSW, zakładającej centralizację i integrację określonych segmentów działalności w celu zwiększenia ich potencjału i efektywności oraz zapewnienia warunków rozwoju. Połączone spółki mają szanse na lepsze wykorzystanie posiadanego majątku i kwalifikacji pracowników, poszerzenie obszarów działania i zdobycie nowych rynków usług. Sprzyjać to będzie stabilizacji zatrudnienia i utrzymaniu miejsc pracy. Przedmiot i zakres działania obu spółek, dotyczący między innymi badania paliw stałych, gazów palnych oraz wód i ścieków, w znacznej mierze się pokrywa. Oba podmioty, aby spełniać wymagania rynku, zmuszone są do podejmowania tych samych działań techniczno-organizacyjnych, jak choćby pozyskiwania i rozszerzania zakresu akredytacji.
Połączenie spółek ma nastąpić na podstawie art. 492 Kodeksu spółek handlowych, a więc poprzez przejęcie całego majątku jednej spółki przez drugą. W wyniku tej procedury cały majątek „Labor- Koksu” zostanie przejęty przez CLPB.
W procesie łączenia spółek zadbano również o załogę spółki przejmowanej. Zakłada się, że pracownicy „Labor-Koksu” przejdą do CLPB na podstawie art. 231 Kodeksu pracy, który stanowi, że w razie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie.
- Oznacza to, że CLPB z chwilą połączenia spółek przez okres jednego roku będzie stosować w stosunku do przejętych pracowników postanowienia obowiązującego tam od 2006 roku Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, po czym przejdą oni na system stosowany w CLPB, gdyż nie mogą w jednej firmie funkcjonować dwa odrębne regulaminy wynagradzania i świadczeń socjalnych. Wszyscy muszą być traktowani równo, a ich płace muszą być powiązane z kondycją finansową firmy – zapewnia Wiesława Budziszewska, prezes Centralnego Laboratorium Pomiarowo – Badawczego.
Wcześniej – w ramach realizacji przyjętej w 2007 roku Strategii w zakresie działalności laboratoryjnej w grupie węglowo-koksowej - w 2008 i 2009 roku CLPB przejęło usługi laboratoryjne w zakresie badań powietrza i pyłów kopalnianych wykonywane przez laboratoria kopalniane Boryni i Pniówka, a 1 sierpnia ubiegłego roku do CLPB zostało włączone Laboratorium Pomiarowe Koksowni Przyjaźń. W tym roku planowane jest przejęcie ostatniego przykopalnianego laboratorium funkcjonującego przy kopalni Budryk oraz spółki LABOR-KOKS.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kudos! What a neat way of tihnikng about it.