- Polityka NBP oraz dobra polityka monetarna Europejskiego Banku Centralnego zwiększyła poparcie obywateli na rzecz wejścia Polski do strefy euro o 8 punktów procentowych – mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka i Ludzie prof. STANISŁAW GOMUŁKA, główny ekonomista Business Centre Club, ministrem finansów Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, były wiceminister finansów.
Zaskoczyło pana silne odbicie polskiej gospodarki w 2021 r.?
Silne odbicie gospodarcze w roku 2021, to efekt stosunkowo masowych szczepień , co dobrze wpłynęło na decyzje o ograniczeniu administracyjnych restrykcji w Europie, a także w Polsce. Ale w Polsce poziom podwójnych szczepień ciągle nie jest jeszcze wysoki i z tego powodu nie jest pewne, czy odbicie gospodarcze będzie kontynuowane w roku 2022. Z racji wzrostu w zeszłym roku PKB prawdopodobnie wzrosło o 5,5 proc. i gdyby podobnie wysokie takie tempo wzrostu miało miejsce w roku 2022 roku, to pomimo spadku PKB w 2020 roku o 2,5 proc., na koniec 2022 roku możemy być z powrotem w pobliżu długofalowego trendu wzrostu gospodarczego.
Co należy zrobić by utrzymać popandemiczny wzrost polskiej gospodarki?
Niemal wszystkie przedsiębiorstwa informują o planach zwiększenia zatrudnienia w sytuacji niskiego bezrobocia i dużej presji płacowej. Dlatego są potrzebne dalsze ułatwienia dla imigracji zarobkowej, silniejsze zachęty do pracy dla osób powyżej wieku emerytalnego, oraz silniejsze bodźce do masowych szczepień przeciwko COVID 19.
Jak zahamować wzrost cen energii elektrycznej?
W odpowiedzi na silny wzrost cen energii elektrycznej do poziomu wyższego niż w UE i oczekiwany dalszy ich wzrost, potrzebne są nowe inwestycje publiczne w sieci przesyłowe zwiększające transgraniczną przepustowość. Potrzebna jest też liberalizacja ustawy dotyczącej energetyki wiatrowej na lądzie.
Nadal są niskie inwestycje, które pobudzają gospodarkę
W celu zwiększenia niskich inwestycji prywatnych, krajowych i zagranicznych, potrzebne są w Polsce działania zmniejszające ryzyko prawne, które w naszym kraju jest ciągle wysokie. Natomiast w celu wzrostu inwestycji publicznych, szczególnie unijnych, potrzebne jest zaprzestanie przez rząd Morawieckiego „wojny” prawnej z Unią Europejską. Konsekwencją takiego zaprzestania byłoby odblokowanie dużych środków finansowych z UE na ważne projekty inwestycyjne .
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Już dawno tak powinniśmy być a nie zastanawiać się. Nie mogę się doczekać banknotu Euro z orzełkiem.
Nie zam się na ekonomii i nie wiem co da nam wejście do strefy euro, ale by być na 100% w Europie , UE, powinniśmy to zrobić. Ale moja wiara, że to się stanie pod obecnymi rządami jest zerowa