Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Nadzieja w górnikach
8 lipca 2020
TU rodziła się Solidarność!
1 lipca 2020
Zdegradowane, pohutnicze tereny zmienią się w dzielnicę marzeń
25 czerwca 2020
W rocznicę powstania Solidarności
25 czerwca 2020
Na Śląsku odprawiono msze w intencji górników
14 czerwca 2020
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
14 maja 2020 Trybuna Górnicza autor: Aldona Minorczyk-Cichy

Fala hejtu pod adresem górników i Śląska przetacza się przez strony społecznościowe i portale informacyjne

Jak podkreśla Katarzyna Cichy-Szczepańska, górnicy stali się kozłami ofiarnymi. Agresja wynikająca z ogromnego lęku wznieciła wrogość do tych osób. Od wrogości zaś jest tylko krok do nienawiści, która każe niszczyć
fot: Maciej Dorosiński

Najpierw hejt dotknął seniorów, potem służbę zdrowia. Teraz fora dyskusyjne huczą od obelg pod adresem Śląska i „cwanych” górników. Czy strach przed koronawirusem, tęsknota za powrotem do normalności, chęć pójścia do fryzjera tłumaczą ten obrzydliwy wysyp nienawiści?

– Drastycznie rosnąca liczba zakażeń na Śląsku na nowo obudziła w społeczeństwie ogromny lęk związany z wirusem. Mam wrażenie, że po pierwszej fazie szoku i pełnej mobilizacji do walki, u wielu z nas doszło do swoistego oswojenia z lękiem wywołanym pandemią poprzez uruchomienie mechanizmów obronnych – mówi Katarzyna Cichy-Szczepańska, psycholog z zespołu psychologów Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

Dodaje, że w ostatnim czasie doświadczaliśmy zmęczenia mobilizacją i nadmierną koncentracją na informacjach o pandemii. Dlatego z ulgą przyjmowaliśmy luzowanie obostrzeń, które mogło doprowadzić również do odpuszczenia w sferze wewnętrznego, psychicznego rygoru. I nagle, w osłabioną czujność, zmęczenie i wyczerpanie uderzyła bomba informacyjna o wzroście zakażeń wśród górników. 

Szukanie winnego
– Skala lęku poszybowała gwałtownie, generując na poziomie gadziego mózgu bezrefleksyjną, pierwotną tendencję do ataku. Chodzi przecież o zdrowie, życie i przetrwanie. W takiej sytuacji nie ma miejsca na szukanie przyczyn i prób zrozumienia tego, co wydarzyło się w kopalniach, a co dla znających branżę było nieuniknione. Instynkt podpowiada, że trzeba szukać winnego. Agresja zostaje skierowana przeciw górnikom, bo są bardzo konkretną grupą – podkreśla psycholożka.

Uszkodzony samochód pielęgniarki, listy z pogróżkami do lekarzy od „życzliwych” współlokatorów bloku, obelgi pod adresem seniorów wychodzących po zakupy czy na spacer. Teraz, po informacji o wzroście zachorowań w województwie i ogniskach zakażeń w kilku kopalniach, hejt przeniósł się na Śląsk i górników. Zatacza coraz szersze kręgi.

Strona 1 z 3
1
2
3
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (22) pokaż wszystkie
  • WS CYTAT 29 czerwca 2020 10:31:33
    Profile Avatar

    Czemu ty się, zła godzino, z niepotrzebnym mieszasz lękiem? Jesteś - a więc musisz minąć. Miniesz - a więc to jest piękne. Wisława Szymborska

  • Maciek 18 czerwca 2020 07:58:21
    Profile Avatar

    Śląsk to nie tylko górnicy, to tak samo ludzie którzy ciężko pracują w innych branżach tak samo w branży żywnościowej, medycynie itd. Jeśli rozumieć jak Ci co hejtuja to Pawła Adamowicza zabito w Gdańsku czyli co wszyscy Gdańszczanie są mordercami? Śmieszne Ale chyba musicie się ludzie zastanowić nad sobą bo wracacie do średniowiecza.

  • Staromodna 11 czerwca 2020 11:57:42
    Profile Avatar

    Jestem ze śląska,z górnictwem nie mamy nic wspólnego ale po tym co czytam nie wiem czy jechać na wczasy nad morze Byłam 2 tygodnie temu w Międzyzdrojach i zdziwiłam się że 90 % osób chodzi baz maseczek Zostaliśmy przyjęci na kwaterze bardzo serdecznie a pani Jola u której byliśmy zadbała o bezpieczeństwo gości jak należy Zamiast hejtować Ślązaków stosujcie się do zaleceń a wszyscy będziemy bezpieczni Pozdrawiam i życzę zdrowia.

  • NOMAD 2 czerwca 2020 11:59:34
    Profile Avatar

    wy tĘpe dzidy z poza ŚlĄska chcieliŚmy autonomii to nie, wiĘc zamknijcie te potwarze , kiedy zamknĄ ostatniĄ kopalniĘ w rp to siĘ dopiero dowiecie ile kosztuje prĄd i ogrzewanie jak wam merkelowa ,putin czy inny escobar dowali cenĘ za tonĘ wĘgla nhahaha ,inwestujcie w fotowoltaikĘ bo dostaniecie obstrukcji pozdrowienia ze ŚlĄska :)

  • Jane 19 maja 2020 15:47:32
    Profile Avatar

    Polska powinna powiedzieć dość dopłacania do górników. Potrafią zniszczyć każdą firmę. Zmuszony Tauron do ratowania tej nieefektywnej roszczeniowej branży - leży na łopatkach - patrz GPW .Tam utrzymujemy bastion kilkunastu związków zawodowych z pensjami menedżerskimi wraz z infrastrukturą

  • Tym 18 maja 2020 22:20:24
    Profile Avatar

    Cwaniaczki górniczki kombinują jak tu naciągnąć państwo taki znajomy 36 lat zalatwil sobie pobyt w 2 sanatoriach i się smieje

  • IWA 16 maja 2020 10:29:44
    Profile Avatar

    Wstyd i hańba jak można opluwać brać górniczą? idioci którzy wpisują chamskie wpisy ,,,człowieku który piszesz tak obrzydliwe słowa jesteś bez kultury i ilorazu inteligencji,,,,,/m,ożna tobą się brzydzić już na odległość/ po co tyle nienawiści,,,? GDYBY NIE BRAĆ GÓRNICZA MARNY PYŁKU SIEDZIAŁ BYŚ O ŚWIECZCE..a teraz zastanów się dlaczego taki jesteś okrutny i dygresyjny.??I iWA Z POZNANIA

  • kryjawelebyfyja 16 maja 2020 08:39:44
    Profile Avatar

    Przeca hejtuja wos wasze babki ciotki i inni z familiji do kerych jezdzicie na wakacje w rodzinne strony farbowane slunzoki.

  • Lucy 16 maja 2020 07:54:46
    Profile Avatar

    Brawo Ethan! Zawsze byłam za naszą autonomią ! Oj mieliby się z pyszna...

  • Hajer z przodka 15 maja 2020 19:51:42
    Profile Avatar

    Jo mom korona virusa covid GRP-5 szpetno łodmiana. Czakoł na mie w przodku za korytkiym i skoczył mi z nienadzka na pukiel, ja łon nos na grupie capnył ni w biedronce ani w lidlu. Dejcie se ludzie spokój bo ni ni ma i jakim prawym robi sie jakiś pseudo sfałszowane testy zdrowym ludziom ?? Niech stanom pod ikełom abo jadom do wielkich fabryk np Eko Łokna na świat i niech badajom zdrowych ludzi na to co nie istnieje ale wypadałoby to mieć żeby skill rosnył.

  • Laki1488 15 maja 2020 16:14:52
    Profile Avatar

    Gdyby w warszawce zrobili tyle testów to by liczby były 2 razy większe albo w poprzedni weekend turyści z mazowieckiego nad morzem bydło bez maseczek i to normalne ?karać takich po 30 tys od głupiego łba

  • Ania 15 maja 2020 15:27:45
    Profile Avatar

    To jest normalny zakład pracy, górnicy pracowali zgodnie z wytycznymi. Jest to duże skupisko ludzi więc tak się stało. Myślę, że dzięki licznym badaniom przesiewowym wyjdziemy z tego. Mąz mój pracuje od 5 lat na kopalni, nie uwaźam że zarabia jakies kokosy. Wczesniej prowadzilismy firmę rodzinną, ale ciężej z roku na rok było i trzeba było coś robić. Praca jak praca, mąż nie narzeka choć czasem widać jaki wraca zmęczony. Acha i ten mój ryl jak to ich nazywają jest po studiach na Politechnice Śląskiej pracuje w transporcie, często też fizycznie. Uważam, że ma jaja, nie siedzi i narzeka tylko nie boi się pracy. Dajcie sobie już spokój z tym hejtem nieudacznicy

  • Bingo 15 maja 2020 13:50:04
    Profile Avatar

    Górnik to nie koniecznie Ślązak. W latach 80 tych śląskie kopalnie dawały pracę Gorolom, którzy przyjeżdżali licznie za chlebem, dlatego w większości rodzin z całej Polski jest ktoś z rodziny, kto pracuje na kopalni. Pozdrawiam. Ślązaczka-żona gorola

  • P.R.OS.T.O 15 maja 2020 03:03:31
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • Luck 14 maja 2020 23:04:20
    Profile Avatar

    Autonomia dla śląska , ten kto nie pracuje w kopalni nigdy nie będzie wiedział o czym mowa ..

  • super hanys 14 maja 2020 22:00:53
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • Kajmanek z pniow 14 maja 2020 19:18:31
    Profile Avatar

    Jo lubia nietoperze najwyzej goroli zaraza

  • Tadeusz 14 maja 2020 18:57:45
    Profile Avatar

    Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

  • Pafnuc 14 maja 2020 18:07:41
    Profile Avatar

    wszystkim co majĄ jakiŚ problem do ŚlĄska odpowiadam caŁucie mnie w

  • Alvarez 14 maja 2020 14:55:57
    Profile Avatar

    Bo ludzie już chyba mają dosyć świętych krów!!! Kartki Barbórke 14 itp a z kopalni Bobrek górnicy nie mieli jak przyjechać na wymaz bo nie mają swoich samochodów Wstyd!!!!

  • Edi 14 maja 2020 13:25:57
    Profile Avatar

    Mnie się wydaje że to jakieś naciągane jest. Moja rodzina ma kwarantannę jesteśmy chorzy na koronawirus, i w związku z tym spotykamy się z jak największą serdecznością od sąsiadów np. Polacy są wyrozumiali pomocni i serdeczni dziękuję wam za to

  • Ethan 14 maja 2020 11:51:02
    Profile Avatar

    Zakażeni bez objawowo, więc jednak chorzy czy nie? Na inne choroby nie mam objawów to też chory jestem. Zakażony bez objawowo może zarażać innych, którzy też chorują bezobjawowo. Już się w tym gubie. Testy które wykrywają koronowirusa, ale nie wiadomo jakiego. Ludzie umierający na ciężkie choroby, ale z obecnością koronowirusa zakwalifikowani jako ofiary pandemii. Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych, ale wyraźnie coś tu jest nie halo...Co do Śląska to niech powstanie Autonomia Śląska, zobaczymy kto wtedy będzie się śmiał ostatni.

  • RSVKG
    user