Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

26.45 PLN (-5.47%)

KGHM Polska Miedź S.A.

336.15 PLN (-4.24%)

ORLEN S.A.

140.08 PLN (-3.19%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.03 PLN (-3.56%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.13 PLN (-2.46%)

Enea S.A.

20.46 PLN (-0.97%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

21.45 PLN (-2.50%)

Złoto

4 561.90 USD (-1.99%)

Srebro

77.55 USD (-7.68%)

Ropa naftowa

109.26 USD (+2.51%)

Gaz ziemny

2.96 USD (+1.09%)

Miedź

6.30 USD (-4.33%)

Węgiel kamienny

115.80 USD (+2.93%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

26.45 PLN (-5.47%)

KGHM Polska Miedź S.A.

336.15 PLN (-4.24%)

ORLEN S.A.

140.08 PLN (-3.19%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.03 PLN (-3.56%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.13 PLN (-2.46%)

Enea S.A.

20.46 PLN (-0.97%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

21.45 PLN (-2.50%)

Złoto

4 561.90 USD (-1.99%)

Srebro

77.55 USD (-7.68%)

Ropa naftowa

109.26 USD (+2.51%)

Gaz ziemny

2.96 USD (+1.09%)

Miedź

6.30 USD (-4.33%)

Węgiel kamienny

115.80 USD (+2.93%)

Raport Agencji Rynku Energii o produkcji energii elektrycznej w Polsce

fot: Krystian Krawczyk

Ze względu na wzrost OZE rośnie w roku udział godzin, w których w systemie pojawia się nadmiar energii

fot: Krystian Krawczyk

We wrześniu br. produkcja energii elektrycznej w Polsce była niższa niż w sierpniu o 2,5 proc. i wyniosła 12,8 TWh. W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku we wrześniu 2019 r. w Polsce wyprodukowano o 645 GWh mniej energii elektrycznej, a jej zużycie zmalało o 1 proc. Produkcja energii elektrycznej z OZE we wrześniu br. wzrosła o 22 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną we wrześniu br. było dodatnie i wyniosło 972 GWh - wynika z danych Agencji Rynku Energii, na które powołuje się portal CIRE.PL.

Produkcja energii elektrycznej
Jak wynika z danych ARE, we wrześniu br. produkcja energii elektrycznej w Polsce wyniosła 12,8 TWh, co stanowi spadek o 5 proc. w porównaniu z produkcją energii elektrycznej we wrześniu ubiegłego roku. W porównaniu z produkcją energii elektrycznej w sierpniu br. we wrześniu produkcja energii elektrycznej zmalała o 2,5 proc.

Produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego we wrześniu br. wynosiła 6,5 TWh, co oznacza spadek o 4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2018. Z węgla brunatnego wytworzono blisko 3,2 TWh, czyli o 21 proc. energii elektrycznej mniej niż we wrześniu 2018 r. Istotny wzrost zanotowała produkcja energii elektrycznej z OZE, osiągając blisko 2 TWh wobec 1,6 TWh we wrześniu 2018 r. (wzrost o 22 proc. r/r). Wzrosła również produkcja energii elektrycznej z gazu, osiągając blisko 0,9 TWh (wzrost o 12 proc. r/r).

Z kolei w porównaniu z produkcją energii elektrycznej w sierpniu 2019 r., we wrześniu produkcja energii elektrycznej spadła o 2,5 proc. Ze wszystkich nośników energii zanotowano spadek produkcja energii elektrycznej, jedynie z OZE wyprodukowano więcej energii elektrycznej. Był to wzrost o ponad 35 proc. Największy spadek zanotował gaz (spadek o 29,4 proc. m/m) i węgiel brunatny (spadek o11,5 proc. m/m). Produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego zmniejszyła się o 1 proc.

Produkcja energii elektrycznej z OZE
Produkcja energii elektrycznej z OZE we wrześniu 2019 r. wyniosła blisko 2 TWh, wobec 1,6 TWh rok wcześniej, co stanowiło wzrost o 22 proc. w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku oraz wzrost o 35,3 proc. w porównaniu z sierpniem br. Udział energetyki odnawialnej w produkcji energii elektrycznej wzrósł z 11,1 proc. w sierpniu 2019 r. do 15,4 proc. we wrześniu br. Najwięcej energii elektrycznej z OZE powstało z wiatru, najmniej natomiast ze słońca. Największą dynamiką w produkcji energii elektrycznej we wrześniu br. charakteryzowały się fotowoltaika, elektrownie biomasowe i wiatrowe (wzrost odpowiednio o 124, proc. r/r, 31 proc. r/r, 19 proc. r/r), najmniejszą natomiast elektrownie biogazowe (wzrost o 1 proc. r/r).

Krajowy bilans energii elektrycznej
We wrześniu 2019 r. Polska wyeksportowała 0,6 TWh energii elektrycznej, a import do Polski wyniósł 1,6 TWh. Eksport charakteryzował się dynamiką 103 proc. r/r., import natomiast 148,6 proc. r/r. Saldo wymiany zagranicznej energią elektryczną we wrześniu br. było dodatnie i wyniosło 972 TWh.

Eksport energii elektrycznej we wrześniu br., w porównaniu z sierpniem br., wzrósł o 25 proc., import natomiast o 17 proc. W efekcie saldo wymiany wzrosło z 868 GWh w sierpniu do 972 GWh we wrześniu.

W materiale wykorzystano dane pochodzące z wydawnictwa Agencji Rynku Energii "Informacja Statystyczna o Energii Elektrycznej".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Daniel Ryczek będzie pełnił obowiązki prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu

Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała, że Daniel Ryczek będzie czasowo pełnił obowiązki prezesa zarządu po rezygnacji z tej funkcji Bartłomieja Babuśki. 

JSW podała szacunkowe wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2026 roku. Jakie miała straty? Jakie przychody?

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej poinformował w raporcie z 15 maja o szacunkowych skonsolidowanych wynikach finansowych Grupy Kapitałowej JSW za I kwartał 2026 r.

KGHM wśród najlepszych pracodawców w Polsce

KGHM po raz kolejny znalazł się w gronie najbardziej atrakcyjnych pracodawców w Polsce. W badaniu Randstad Employer Brand Research 2026 spółka zajęła 6. miejsce w klasyfikacji ogólnej oraz 1. miejsce w sektorze surowców i paliw.

Górnicze kompetencje mile widziane. Naukowcy z Politechniki Śląskiej biorą się za systemy antydronowe

Polska Grupa Górnicza, największa spółka węglowa w kraju, mocno angażuje się w sektor zbrojeniowy. Posiada już koncesję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na produkcję materiałów wojskowych. Politechnika Śląska, kształcąca m.in. kadry dla górnictwa, również podąża tą drogą. Naukowcy z Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej skonstruowali właśnie urządzenie do wykrywania dronów.