- Nasze spółki świadczą usługi w dziedzinie elektroniki, automatyki i informatyki dlatego kwestie bezpieczeństwa realizowanych przez nas systemów były zawsze jednym z najważniejszych ich elementów. Przez kilkadziesiąt lat działalności zdobywaliśmy unikalną wiedzę i doświadczenie w tym, coraz istotniejszym obecnie, obszarze - mówi WOJCIECH WAJDA, założyciel i główny akcjonariusz Grupy Kapitałowej WASKO.
Środowisko górnicze kojarzy Grupę WASKO głównie z projektami realizowanymi przez COIG dla sektora wydobywczego, ale to tylko pewien fragment działalności?
COIG jest jedną ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej WASKO, a jego główna działalność obejmuje świadczenie usług polegających na tworzeniu, wdrażaniu oraz udostępnianiu systemów informatycznych dla spółek węglowych, a także dla szeroko rozumianej administracji samorządowej - urzędów, spółek komunalnych itp. Działalność grupy WASKO, a w szczególności spółki WASKO SA, jest faktycznie bardzo szeroka i sądzę, że nie istnieje na polskim rynku grupa o zbliżonym profilu i zakresie świadczonych usług, opartych na własnych produktach. W dużym skrócie nasza oferta obejmuje projektowanie, opracowanie i wdrażanie urządzeń elektronicznych, systemów automatyki i oprogramowania, a ściślej mówiąc złożonych, kompleksowych systemów informatycznych, realizowanych z reguły według indywidualnych wymagań zamawiających. Począwszy od pierwszych rozwiązań (systemy billingowe) wykonywanych w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia na potrzeby ówczesnej Telekomunikacji Polskiej, opracowanie i instalacje systemów AKPiT (aparatury kontrolno-pomiarowej i teletransmisji) dla PGNiG, aż do realizowanych w ostatnich latach systemów zarządzania ruchem drogowym w miastach, czy systemów automatyki dla EuropolGazu (systemy wykrywania gazu i ognia), wszystkie nasze projekty w znaczącym stopniu służyły i służą poprawie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Które z nich mają największy wpływ na jego poprawę?
Trudno dokonać takiej klasyfikacji, bo każde wykonane przez nas rozwiązanie dotyczy różnych aspektów tego, co kryje się za pojęciem bezpieczeństwa. W ostatnich latach projekty realizowane przez WASKO często polegają na projektowaniu, wykonaniu i wdrażaniu złożonych systemów, wymagających integracji systemów automatyki, monitoringu, sterowania i oprogramowania. Jednym z najbardziej skomplikowanych projektów, jakie w ostatnim czasie zakończyliśmy z sukcesem, było opracowanie i wdrożenie systemu ITS (Intelligent Transportation System) we Wrocławiu. Obejmował on m.in. instalację inteligentnych sterowników na ok. 160 skrzyżowaniach, ponad 1500 kamer, tablic informujących o aktualnej sytuacji na drogach w mieście. Poprzez integrację wszystkich podsystemów możliwe jest centralne sterowanie ruchem w całym Wrocławiu. System usprawnia działanie transportu publicznego przez zastosowanie priorytetu dla komunikacji zbiorowej, przez sterowanie ruchem w czasie rzeczywistym. Dzięki niemu poprawił się poziom bezpieczeństwa ruchu. Kolejnym miejskim projektem, o którym muszę wspomnieć jest BIG-CITY. Realizowaliśmy go dla Torunia. Zapewnia on bezpieczeństwo pasażerów komunikacji publicznej. Toruńskie centrum zarządzania kryzysowego ma do dyspozycji obraz na żywo z 144 kamer zainstalowanych w obrębie węzłów komunikacyjnych i 73 kamer na 43 zespołach przystankowych oraz z 23 kamer na największym dworcu kolejowym w Toruniu. System monitoringu bezpieczeństwa w Toruniu to podniesienie bezpieczeństwa mieszkańców miasta w punktach komunikacyjnych, obiektach sportowych i kulturalnych. Innym przykładem zaprojektowanego przez nas i wdrożonego systemu jest system powiadamiania ratunkowego wdrożony dla każdego województwa w całym kraju. Dzięki niemu otrzymamy pomoc dzwoniąc na numer alarmowy 112. To system teleinformatyczny, który integruje działania wszystkich służb ratunkowych - pogotowia, straży pożarnej oraz policji.
Realizujecie projekty, których istotą jest bezpieczeństwo, w branży wydobywczej i w miastach. Gdzie jeszcze można spotkać rozwiązania, które powstały w grupie WASKO?
W 2015 roku uruchomiliśmy system wykrywania gazu i ognia na tłoczniach gazu na polskim odcinku rurociągu jamalskiego. Unikalną cechą zaprojektowanego przez nas systemu jest to, że spełnia on wymogi SIL (Safety Inegrity Level) na poziomie 2 - to poziom bezpieczeństwa odpowiadający wymogom platform wiertniczych. Innym przykładem jest system bezpieczeństwa w Grupie Azoty, a dokładnie w Zakładach Azotowych Kędzierzyn. Teren spółki strzeże supernowoczesna sieć kamer i detektorów, która wspiera pracę służb ochrony, służb dyspozytorskich oraz ratownictwa chemicznego. System znacznie podniósł poziom bezpieczeństwa zakładu jak i jego otoczenia. W ramach prac badawczo-rozwojowych zaprojektowaliśmy system ochrony perymetrycznej, który został następnie wdrożony w Górnośląskiej Spółce Gazownictwa (obecnie oddział Polskiej Spółki Gazownictwa).
Uproszczając powiem, że mówimy o przyziemnych projektach, ale WASKO jest także obecne w powietrzu i tam też dba o bezpieczeństwo.
Zrealizowaliśmy wiele projektów związanych z bezpieczeństwem portów lotniczych ruchu cywilnego oraz z radarami dla lotnisk Wojska Polskiego. Dla Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej realizowaliśmy budowę i dostawę urządzeń sieci telekomunikacyjnej i relacji światłowodowych wraz z systemem zarządzania dla 10 lokalizacji. Wyposażyliśmy też ośrodki radiokomunikacyjne i projektowaliśmy wieże radarowe między innymi w Poznaniu i Wrocławiu. Muszę wspomnieć, iż w obszarze bezpieczeństwa jesteśmy też autorem piętnastu projektów i wykonawcą siedmiu lądowisk dla śmigłowców polskiego ratownictwa lotniczego.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.