Olbrzymim zainteresowaniem cieszył się dofinansowany z unijnych środków projekt, dający mieszkańcom Rudy Śląskiej możliwość zasilania domów energią odnawialną, za pomocą systemów fotowoltaicznych i solarnych oraz pomp ciepła. Chętnych było ponad cztery razy więcej niż dostępnych środków.
W sumie w tegorocznym naborze rudzki samorząd dofinansuje 51 instalacji, w tym 31 fotowoltaicznych, 15 solarnych oraz 5 pomp ciepła. Jak podano w środę, o dofinansowanie ubiegało się ponad 220 właścicieli budynków jednorodzinnych. Ponieważ wiele wniosków uzyskało taką samą liczbę punktów, w zakwalifikowaniu części wniosków do dofinansowania zdecyduje zaplanowane na najbliższy wtorek losowanie.
- Podczas oceny zgłoszeń pod uwagę było branych wiele kryteriów. Pomimo tego, z racji tak dużego zainteresowania mieszkańców, wiele wniosków otrzymało tyle samo punktów. Dlatego o kolejności na liście do dofinansowania będzie musiało zdecydować losowanie - wyjaśniła prezydent miasta Grażyna Dziedzic.
W zależności od rodzaju wnioskowanej instalacji różne były kryteria oceny złożonych wniosków. Przede wszystkim pod uwagę brane były kwestie techniczne, m.in. rodzaj paliwa wykorzystywany do ogrzewania domu i do podgrzania wody, przeciętne roczne zużycie energii czy liczba mieszkańców budynku. Dodatkowe punkty dostawali ci, którzy przed dwoma laty wzięły udział w ankiecie badającej zapotrzebowanie na takie instalacje - to właśnie na jej podstawie rudzki samorząd przygotował projekt.
We wtorkowym losowaniu będzie brane pod uwagę 69 nieruchomości, spośród których dofinansowanie uzyskają 34. Ci, którzy w wyniku losowania nie otrzymają dofinansowania, automatycznie będę zakwalifikowani do kolejnego naboru, planowanego, gdy samorząd pozyska dalsze unijne środki na ten cel.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.