Górnictwo: 5 tysięcy protestujących pod kopalnią Pokój

+21 Zobacz galerię

Galeria
(24 zdjęć)

Trumna z napisem PO i PSL otwierała pochód górników, który we wtorek (13 października) wczesnym popołudniem przeszedł ulicami Rudy Śląskiej. W manifestacji, według szacunków rudzkiej policji, wzięło udział 5 tys. uczestników reprezentujących wszystkie związki zawodowe działające we wszystkich śląskich i małopolskich kopalniach.

Protestujący zgromadzili się pod kopalnią Pokój, skąd przeszli pod rudzki urząd miasta. W tłumie znaleźli się także politycy, m.in. Grzegorz Tobiszowski i Izabela Kloc z PiS, Zbyszek Zaborowski i Barbara Nowacka ze Zjednoczonej Lewicy oraz Grzegorz Długi z Ruchu Kukiz'15.

Do tłumu zebranego pod rudzkim magistratem przemówili kolejno liderzy największych związków zawodowych: NSSZ Solidarność, Sierpnia'80, PZZ Kadra, ZZ Górników w Polsce, ZZ Ratowników, ZZ Pracowników Dołowych, ZZ Przeróbka oraz ZZ Kontra.

Zarówno w tych wystąpieniach, jak i w wystąpieniach polityków pojawiał się jeden wspólny wątek - aby rozliczyć obecnie rządzącą koalicję za zarządzanie polskim górnictwem przy urnach wyborczych podczas najbliższych wyborów parlamentarnych.

- Polskie górnictwo to bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Węgiel był, jest i będzie. Nie pozwolimy zamknąć naszych kopalń, bo bezpieczeństwo Rudy Śląskiej to górnictwo, największy przedsiębiorca na naszej ziemi. Będziemy zawsze pamiętać, jako samorządowcy, że jesteście solą tej ziemi - mówiła Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

Dziedzic przypomniała, że przed rokiem samorządy otrzymały pismo informujące, że nie będzie zamknięta żadna kopalnia. Tymczasem już w styczniu z telewizji prezydenci Rudy Śląskiej, Bytomia, Gliwic i Zabrza dowiedzieli się, że kopalnie będą zamykane.

- Stanęliśmy po waszej stronie ze związkami zawodowymi, które was reprezentują. Nie dotrzymano słowa ani wam, ani samorządowcom. Miano nas informować o wszystkim, co dzieje się w górnictwie, a tak się nie dzieje - informowała.

Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności przypomniał, że rząd nie wywiązał się nie tylko z obietnicy utworzenia Nowej Kompanii Węglowej, ale też ze stworzenia kontraktu dla Śląska i rozwiązania problemów Bumaru Łabędy.

Odnosząc się do decyzji Rady Ministrów o wniesieniu Kompanii Węglowej do TF Silesia Kolorz stwierdził, że byłaby to hańba dla KW.

- To co zaproponował minister Skarbu to najzwyklejsze oszustwo, ponieważ taki sposób naprawy Kompanii skończyłby się jej upadłością. UE nie dopuściłaby do takiej formy niedozwolonej pomocy publicznej - mówił Kolorz.

Kolorz stwierdził też, że górnicy nie chcą mieć po drugiej stronie stołu oszustów i wezwał do niegłosowania na PO i PSL. Jego zdaniem nepotyzm PO sięgnął szczytów właśnie na Śląsku.

- My, górnicy nie chcemy pieniędzy podatników. Górnictwo od 1998 r. odprowadziło do budżetu ok. 170 mld zł, a w ostatnich 8 latach tylko z tytułu dywidend ok. 7 mld zł. Nikt nie mówi o tym, że z debiutu giełdowego JSW ściągnięto do budżetu ok. 5 mld zł. To mogły być pieniądze zachowane na czarną godzinę lub zainwestowane - przypominał, apelując, by przyszły rząd rozliczył zarządzających dotąd spółkami węglowymi.

Manifestacja pod kopalnią Pokój była drugim, po manifestacji pod kopalnią Brzeszcze, protestem zorganizowanym przez Międzyzwiązkowy Sztab Protestacyjno-Strajkowy, po odwieszeniu (1 października) pogotowia strajkowego. W najbliższy czwartek związkowcy zdecydują o formie protestu na ulicach Warszawy. Ma on zostać zorganizowany jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, czyli przed 25 października.

 

W galerii: Górnicza demonstracja w Rudzie Śląskiej, 13 października 2015 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Spotkanie na temat eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice

W KWK Sośnica w Gliwicach odbyło się posiedzenie zespołu porozumiewawczego ds. koordynacji eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice.

PKP Cargo planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

W środę maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,97 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W środę litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,97 zł, benzyny 98 - 6,68 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z wtorkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są niższe, natomiast cena diesla się nie zmieniła.

Wyniki IV edycji konkursu „Ekowydarzenia” organizowanego przez WFOŚiGW w Katowicach

Rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu „Ekowydarzenia”. Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania dla 22 organizacji na realizację przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i ekologicznym. Łączna kwota wsparcia wynosi 208 770,22 zł.