Sprzeciw wobec rządowego projektu zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych manifestuje uchwała, podjęta we wtorek przez Zarząd Krajowy i przewodniczących jednostek organizacyjnych Związku Zawodowego ,,Przeróbka\".
Stanowczo odrzucamy obecną politykę państwa, w której dopatrujemy się dążenia do tego, aby jak największa ilość osób zatrudnionych w Polsce pracowała praktycznie aż do śmierci, lub przebywała na zasłużonej emeryturze możliwie jak najkrócej. Dowodem takiego podejścia jest ustawiczne odbieranie dotychczasowych uprawnień emerytalnych, uzyskiwanych na zasadzie zmiany reguł ich nabywania - dezaprobuje taką praktykę wtorkowa uchwała ,,przeróbkarzy\".
Związkowcy tej centrali apelują zarazem o czynne włączenie się do, podjętej przez OPZZ i jeden z dzienników, obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w zakresie zmiany ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zakłada ona uzyskanie prawa do emerytury bez względu na wiek i datę urodzenia wszystkim ubezpieczonym, posiadającym łączny staż pracy - jako okres składkowy i okres nieskładkowy - wynoszący co najmniej 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn.
Uchwała zachęca do niezwłocznego rozpoczęcia we wszystkich zakładach górniczych akcji zbierania podpisów, będących znakiem poparcia dla obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.
,,Równocześnie apelujemy do wszystkich pracowników górnictwa i innych branż wraz z rodzinami i osób dobrej woli - bez względu na przynależność związkową - o czynne poparcie inicjatywy obywatelskiej oraz aktywny udział w zbieraniu podpisów\" - głosi dokument ,,przeróbkarzy\".
- Za zasadnością wsparcia obywatelskiej inicjatywy przemawia zwłaszcza to, iż sugerowane w niej rozwiązania są korzystne dla wszystkich pracowników, zatrudnionych w szczególnych warunkach, lub w szczególnym charakterze, w tym przeróbkarzy, którzy uzyskają prawo do emerytury pomostowej w wieku 60 lat w przypadku mężczyzn oraz 55 lat - kobiet. Przyjmując, że pracę zawodową rozpoczynali na ogół w wieku 18 lat życia, to mogliby przejść na emeryturę bez względu na wiek i datę urodzenia po przepracowaniu odpowiedniego stażu pracy 35-40 lat w wieku 53-58 lat, a więc o 2 lata wcześniej - argumentuje Sławomir Łukasiewicz, przewodniczący ZZ ,,Przeróbka\".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dobra inicjatywa. Broni się nawet ekonomicznie. Bo, po 40 latach, czy nawet 35 latach płacenia składek, to na emeryturę się z pewnością nazbiera. Ciekawe jak do niej odniosą się dołowcy? Czy zechcą składać swe podpisy poparcia pod tą inicjatywą? Wesołych Świąt i doberego skoku do Nowego Roku!