Dzisiaj świętuje społeczność Głównego Instytutu Górnictwa. Barbórkę, zgodnie z wieloletnią tradycją, połączono z uroczystą promocją doktorską.
- Kończący się 2009 roku, choć trudny, przyniósł nam sporo sukcesów. W styczniu otrzymaliśmy Platynowy Laur od Regionalnej Izby Gospodarczej. A następne miesiące potwierdziły, że w pełni na ten tytuł zasłużyliśmy. Gospodarka XXI wieku będzie oparta na wiedzy, w której liczy się kapitał ludzki, czyli intelektualny. Czas kryzysu udowodnił, jak dużą rolę odgrywają te czynniki w połączeniu z kulturą organizacyjną. W naszej strategii zapisaliśmy umiędzynarodowienie dokonań. Uczestniczymy w 86 projektach realizowanymi z partnerami zagranicznymi, w tym 17 europejskich. Nasi pracownicy realizują obecnie 100 zadań badawczych - wyliczał prof. Józef Dubiński, dyrektor naczelny GIG, dziękując wszystkim podwładnym za trud oraz współpracownikom i sojusznikom za wsparcie udzielane tej instytucji naukowo-badawczej.
Dyrektor GIG ma wiele powodów do zadowolenia. Instytut w br. zwiększył zatrudnienie o 50 osób, co jest ewenementem w okresie, gdy wiele firm redukuje zatrudnienie. Nowi, młodzi pracownicy są potrzebni do prowadzenia zadań badawczych, których GIG ma coraz więcej. Stwarza im dogodne warunki do rozwoju własnej kariery. Potwierdziła to promocja na wyższy stopień naukowy. Tytuł doktora habilitowanego otrzymał Stanisław Prusek, a sześciu innych pracowników GIG uzyskało tytuły doktora nauk technicznych w dwóch dyscyplinach - górnictwo i geologia inżynierskia oraz inżynieria środowiska.
- W tym roku rozpoczęliśmy procedurę nadania tytułów profesorskich trzem pracownikom GIG, co będzie kontynuowane w 2010 roku. Jedna osoba uzyskał stopień doktora habilitowanego, sześć doktora nauk techniczny. Sześć przewodów doktorskich jest w trakcie realizacji, a sześć nowych zostało otwartych - podkreślał sukcesy w rozwoju kadry naukowej prof. Adam Lipowczan, przewodniczący Rady Naukowej GIG.
Podczas uroczystej akademii kilkunastu pracowników zostało uhonorowanych różnymi odznaczeniami i wyróżnieniami. Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski i Bogusław Śmigielski, marszałek województwa śląskiego wręczyli siedmiu osobom Medale Za Długoletnią Służbę, które przyznaje prezydent RP. Wśród odznaczonych był dyrektor naczelny GIG.
- Tutaj na Śląsku, w regionie przemysłowym najmocniej zakorzeniona jest tradycja górnicza. Nakazuje ona nie tylko zaproszenia przyjmować, ale także okazywać szacunek nie tylko tym, którzy węgiel wydobywają. Ale również tym, którzy tworzą techniczne i ekonomiczne warunki racjonalnego wydobycia węgla kamiennego. Dzisiaj, w czasach gospodarki globalnej, musimy na Śląsku, we współpracy instytutów naukowych i spółek węglowych, udowadniać, że górnictwo jest Polsce potrzebne - mówił Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski, składając okolicznościowe życzenia całej braci górniczej.
W uroczystości barbórkowej GIG uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego oraz władz miejskich Katowic i Mikołowa, rektorzy Akademii Górniczo Hutniczej i Politechniki Śląskiej, instytutów naukowo-badawczych, wojska, policji, związków zawodowych. Gratulacje dla społeczności GIG przesłali m.in. Joanna Strzelec-Łobodzińska i Krystyna Bochenek - marszałek Senatu RP.
W galerii: Uroczystości barbórkowe i promocje doktorskie w Głównym Instytucie Górnictwa. Zdjęcia: Jarosław Galusek
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
w mordę, "kwiat" polskiego gornictwa...idzie "nowe" :(