REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
31 stycznia 2015 23:02 Trybuna Górnicza : : autor: Kajetan Berezowski 13,945 odsłon

Górnictwo: specustawa wchodzi w życie

Po przejęciu kopalni Brzeszcze przez SRK górnicy, pracownicy przeróbki i powierzchni będą mogli skorzystać ze świadczeń przewidzianych w Ustawie o funkcjonowaniu górnictwa
fot: Maciej Dorosiński

Ustawa z dnia 22 stycznia 2015 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego wymienia trzy świadczenia, z których będą mogli skorzystać pracownicy kopalń przekazanych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Są to: urlop górniczy, urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla oraz jednorazowa odprawa pieniężna.

Co warto wiedzieć o świadczeniach?
Urlop górniczy - przysługuje pracownikom nie posiadającym uprawnień emerytalnych w okresie likwidacji kopalni, zakładu górniczego lub jego oznaczonej części, nabytych po dniu 1 stycznia 2015 r. przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Uprawnienia są przyznawane pracownikowi na jego wniosek za zgodą pracodawcy, jeżeli przed dniem złożenia wniosku nie korzystał z takich uprawnień.

Urlop górniczy może być udzielony pracownikowi tylko jeden raz. Osoba korzystająca traci to uprawnienie, jeżeli w czasie korzystania z niego podjęła pracę pod ziemią na podstawie stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej bądź nabyła uprawnienia emerytalne.
Jednak urlop górniczy w wymiarze do czterech lat przysługiwać będzie tylko pracownikowi zatrudnionemu pod ziemią w kopalni, zakładzie górniczym lub jego oznaczonej części, nabytych po dniu 1 stycznia 2015 r. przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, któremu ze względu na wiek, łączny staż pracy lub staż pracy pod ziemią wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy zabraknie nie więcej niż cztery lata do nabycia prawa do emerytury. Skorzystać z urlopu górniczego mogą pracownicy, którym urlop górniczy pozwoli na nabycie prawa do emerytury przed dniem 1 stycznia 2020 r.

Na równi z okresem pracy górniczej
Przyznanie urlopu górniczego przez pracodawcę będzie jednak możliwe tylko po ustaleniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych okresów uprawniających pracownika do emerytury i okresu tych urlopów niezbędnego do nabycia uprawnień emerytalnych. Urlop górniczy będzie traktowany na równi z okresem pracy górniczej uprawniającymi do nabycia uprawnień emerytalnych. Będzie też uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej, o której mowa w art. 50e ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Urlop górniczy zostanie przyznany każdorazowo pod warunkiem rozwiązania z pracownikiem z jego inicjatywy umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem zakończenia urlopu, zaś uzgodnienie trybu rozwiązania umowy o pracę nastąpi przed przyznaniem urlopu.

Należy też pamiętać, że w okresie korzystania z urlopu pracownik otrzymuje świadczenie socjalne w wysokości 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Do podstawy obliczania wynagrodzenia zaliczamy: nagrodę z okazji Dnia Górnika w wysokości 1/12 ostatniej wypłaconej pracownikowi nagrody; dodatkową nagrodę roczną w wysokości 1/12 ostatniej wypłaconej pracownikowi nagrody; nagrodę jubileuszową w wysokości 1/60 nagrody, a w przypadku ratowników górniczych 1/36 ostatniej wypłaconej pracownikowi nagrody.

Urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla - przysługuje pracownikom nie posiadającym uprawnień emerytalnych w okresie likwidacji kopalni, zakładu górniczego lub jego oznaczonej części, nabytych po dniu 1 stycznia 2015 r. przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Uprawnienia są przyznawane pracownikowi na jego wniosek za zgodą pracodawcy, jeżeli przed dniem złożenia wniosku nie korzystał z nich.

Tylko jeden raz
Urlop taki może być udzielony pracownikowi tylko jeden raz. Osoba korzystająca z urlopu traci to uprawnienie, jeżeli w czasie korzystania z niego podjęła pracę pod ziemią na podstawie stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej bądź nabyła uprawnienia emerytalne.

Urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla w wymiarze do trzech lat przysługuje zatrudnionemu, któremu ze względu na wiek, łączny staż pracy lub staż pracy wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy brakuje nie więcej niż trzy lata do nabycia prawa do emerytury. Lecz pod warunkiem, że skorzystanie z niego pozwoli pracownikowi nabyć prawo do emerytury przed dniem 1 stycznia 2019 r.

Urlop dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, podobnie jak urlop górniczy, może być udzielony przez pracodawcę po ustaleniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych okresów uprawniających pracownika do emerytury i okresu tego urlopu niezbędnego do nabycia uprawnień emerytalnych. Okres urlopu traktuje się na równi z okresami pracy w szczególnych warunkach, uprawniającymi do emerytury pomostowej, o której mowa w ustawie z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.

Świadczenie może być przyznane pod warunkiem rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem zakończenia urlopu i tylko z jego inicjatywy. Z kolei uzgodnienie trybu rozwiązania umowy o pracę następuje przed przyznaniem urlopu.
W okresie korzystania z urlopu pracownik otrzymuje świadczenie socjalne w wysokości 75 proc. miesięcznego wynagrodzenia obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Do podstawy obliczania wynagrodzenia wchodzi: nagroda z okazji Dnia Górnika w wysokości 1/12 ostatniej wypłaconej pracownikowi nagrody; dodatkowa nagroda roczna w wysokości 1/12 ostatniej wypłaconej pracownikowi nagrody; nagroda jubileuszowa w wysokości 1/60 ostatniej wypłaconej pracownikowi nagrody.

Odprawa pieniężna
Jednorazowa odprawa pieniężna - przysługuje pracownikom, z którymi rozwiązywana jest umowa o pracę za porozumieniem stron po dniu 1 stycznia 2015 r., nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 2015 r. Chodzi o zatrudnionych na dzień 1 stycznia 2015 r. w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla przez okres nie krótszy niż 5 lat, a także pracowników powierzchni kopalni, posiadającym co najmniej 5-letni staż pracy w przedsiębiorstwie górniczym. Tak więc, pracownicy kopalń, które zostaną przeniesione do Spółki Restrukturyzacyjnej Kopalń z administracją włącznie, mogą, lecz nie muszą skorzystać z 12-miesięcznych odpraw uzupełnionych o 3-miesięczne odprawy z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracownika. Może się tak stać tylko na wyraźne ich życzenie. Środki na pokrycie wydatków z tego tytułu będą pochodzić z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (10) pokaż wszystkie
 • emeryt górnik 29 stycznia 2018 22:39:10
  Profile Avatar

  Prosze o rade w zeszłym roku w wyniku restrukturyzacji kopaln przeszłem do Srk .1 kwietnia 2017 we wrzesniu mialem otrzymac jubilata 35 lat pracy w lipcu wysłano mnie na urlop gorniczy a w sierpniu przeszłem nba emeryture wg prawa przechodzac do SRK powinni wypłacic mi jubilata bo nabyłem praw 12 miesiecy przed .Srk zoobowiazało sie wyplacic wszystkie zaległe swiadczenia gornikom które nabyli w ciagu roku byłech w JSW posłali do SRK SRK ze sie nie nalezy bo byłech miesiac na urlopie gorniczym jak to jest skoro nabyłech praw przed przejsciem do srk ?w kwietniu a we wrzesniu normalnie mieli mi wyplacic? kaj szukac pomocy?wszyscy mnie zbywaja moze sad pracy? dziekuje

 • arczi 2 lutego 2015 18:31:28
  Profile Avatar

  Na chłopski rozum po jakigo pierona urlopy górnicze nie lepi wliczyć chłopom wojsko do dołu przeca żodyn się tam nie cis yno na mus musieli iść bo jak ni to kryminał.Ci co kombinowali to nic nie odrobiajom a tyn uczciwy to musi odrobić a tu po 21 latach urlop górniczy za kiery cza 4 lata chopowi płacić za oglondani tv Majom rech ludziska że się im to nie widzi bo kiery kraj za darmo dowo piondze.

 • leszek 2 lutego 2015 11:15:56
  Profile Avatar

  Może ktoś kumaty wyjaśnić to te obliczanie urlopu górniczego ,

 • nelon 1 lutego 2015 17:45:16
  Profile Avatar

  w kwk piekary niepujdzie nikt na urlopy bo ludzi malo i co teraz???a weglokoks chce kupic z 1250 ludzi wiec czar prysl hahahah,cyba ze pujda ci co najwiecy sie narobili we biurach na szychtach dolowych!!!!!

 • grześ 1 lutego 2015 11:03:42
  Profile Avatar

  @kakadu Poza kopalniami ci emeryci też pracują i zabierają chleb innym. Potem wielkie zdziwienie i lament jakie jest bezrobocie w regionie. 50 letni emeryt vs 50 letni bezrobotny - który prędzej znajdzie prace ? Teraz dodatkowo ci urlopowicze będą sie pchać do roboty bo maja oficjalnie do tego prawo. A co z bezrobotnymi ? Za tą pazerność powinna być chłosta.

 • fit 1 lutego 2015 10:05:48
  Profile Avatar

  Ja genau co do slusorza mosz racja ale elektryk juz wdupił swoja sznitka hahahahah

 • gleba 1 lutego 2015 09:34:52
  Profile Avatar

  Do fit: Przyjrzyj się dobrze. To jest zdjęcie z dołu, czyli idą na szychta. Dużo ludzi sznitki chowie pod koszulą, tak jak ten ślusorz w żółtej koszuli. To nie jest jego bęben tylko schowane śniadanie!

 • fit 1 lutego 2015 07:52:53
  Profile Avatar

  Pierona jak pacze na tych chopow ci idą z szoli to se mysle ze zle odrzywieni to nie so . Kery u nas tak wyglado ?

 • kakadu 1 lutego 2015 07:16:58
  Profile Avatar

  Ja bym proponował żeby zajęto się jeszcze pracownikami co już posiadają uprawnienia emerytalne. Nic z tym się nie robi, a dużo osób pobiera emeryturę, pracuje w firmie i jeszcze dostaje (już co prawda odebrane) deputaty węglowe. Druga grupa to osoby posiadające uprawnienia emerytalne a siedzące na stanowiskach w KWK. Bierzcie co dostaliście, bo wy pokazujecie że młode osoby jednak mogą pracować do 67!!!!!!!!!!!!!!!

 • chłopek roztropek 1 lutego 2015 04:06:20
  Profile Avatar

  no i zaczĘŁo siĘ ... :(

 • WBSIE
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Prawie cała załoga do zwolnienia. W czwartek akcja protestacyjna
12 czerwca 2024
45,144 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]