Zakończyła się budowa 48 mieszkań przy ul. Fitelberga w Rudzie Śląskiej. Wszystkie znalazły już swoich najemców. Mieszkania są przeznaczone dla osób o średnich dochodach, a ich czynsze mają być umiarkowane. Inwestycja została zrealizowana przez Regionalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie.
Kompleks dwóch budynków przy ul. Fitelberga składa się z 48 mieszkań. Znajdują się w nich 4 mieszkania jednopokojowe o powierzchni od 36,90 m2 do 37,28 m2, 34 mieszkania dwupokojowe o metrażu od 52,95 m2 do 59,55 m2 oraz 10 mieszkań trzypokojowych o wielkości od 66,96 m2 do 71,37 m2. Jedno mieszkanie w budynku przystosowane jest dla osoby niepełnosprawnej. - Inwestycja była realizowana w okresie od sierpnia 2010 do października 2012 roku - informuje Leszek Wenda, prezes RTBS Sp. z o.o.
- W sumie jej koszt wyniósł prawie 9,2 mln złotych, z czego prawie 6 milionów pochodziło z preferencyjnego kredytu zaciągniętego w Banku Gospodarstwa Krajowego - dodaje.
Jak deklaruje RTBS Sp. z o.o., wszystkie mieszkania przy ul. Fitelberga znalazły już lokatorów, co świadczy o coraz większej popularności formy najmu proponowanej przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Lokalami w ramach TBS interesują się zwłaszcza osoby młode, których nie stać na kupno własnego mieszkania.
- Coraz więcej rodzin zastanawia się nad najmem mieszkań z zasobów TBS - podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej. - Niewątpliwie głównymi powodami zainteresowania ofertą TBS-ów są wysokie ceny mieszkań na rynku komercyjnym oraz trudniejszy dostęp do kredytów - komentuje.
Żeby starać się o mieszkanie w ramach TBS trzeba wypełnić wniosek, który należy złożyć w biurze obsługi mieszkańców Urzędu Miasta albo w siedzibie Towarzystwa, do którego zasobów należy lokal mieszkalny. Tam też można uzyskać informację o terminie przyjmowania wniosków i zasad przydziału mieszkań.
O mieszkanie w ramach TBS mogą ubiegać się mieszkańcy Rudy Śląskiej, bądź osoby pracujące na jej terenie. Przyszli najemcy nie mogą posiadać tytułu prawnego do jakiegokolwiek innego lokalu mieszkalnego oraz muszą wykazać się dochodem nieprzekraczającym limitu regulowanego przepisami prawa.
- Wnioski o przydział mieszkania rozpatrywane są przez komisję, w skład której wchodzą przedstawiciele TBS, Rady Miasta oraz Wydziału Spraw Lokalowych - tłumaczy Anna Stemplewska z rudzkiego magistratu.
Osoby, które spełniły wymogi ustawowe i zostało im przydzielone mieszkanie w ramach TBS, muszą wypełnić szereg formalności. Wśród nich najważniejsze jest zawarcie umowy na 30-procentowy współudział w kosztach budowy mieszkania (tzw. umowy partycypacji). Szacunkowo dla mieszkania dwupokojowego - w zależności od jego metrażu - może on wynosić od 56 tys. do 63 tys. złotych. Dodatkowo wpłacić trzeba kaucję w wysokości 12-krotności miesięcznego czynszu. Stawka tego ostatniego wynosi zaś niecałe 11 złotych za metr kwadratowy.
W Rudzie Śląskiej znajduje się 316 mieszkań należących do TBS. 200 z nich (przy ul. Kokota, Cynkowej i Kubiny) zostało wybudowanych przez Międzygminne Towarzystwo Budownictwa Społecznego z siedzibą w Tarnowskich Górach, zaś 116 (przy ul. Dąbrowskiego, Tunkla i Fitelberga) przez Regionalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego z siedzibą w Chorzowie. Łączna wartość udziałów gminy w obu spółkach wynosi 20,3 mln złotych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.