PR Katowice: mieszkańcy Zawiercia obawiają się odwiertów

fot: Krystian Krawczyk

Kanadyjska firma szukająca na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej złóż cynku i ołowiu prowadzi odwierty m.in. w gminie Ogrodzieniec

fot: Krystian Krawczyk

Przedstawiciele kanadyjskiej firmy szukającej na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej złóż cynku i ołowiu spotkali się we wtorek (20 marca) z władzami Zawiercia - poinformowało Polskie Radio Katowice. Celem rozmów było przede wszystkim rozwianie wszelkich wątpliwości związanych z prowadzonymi odwiertami badawczymi i możliwą budową kopalni.

Ryszard Macha, prezydent Zawiercia, w rozmowie z PR Katowice, stwierdził, że takie spotkanie było konieczne, bo mieszkańcy mają obawy. Podstawowe pytanie dotyczy tego co będzie z wodą, gdy rozpocznie się eksploatacja.

- Ministerstwo Środowiska wydało spółce Rathdowney Polska koncesję na poszukiwanie złóż rud cynku i ołowiu bez uwzględnienia negatywnej opinii Rady Miasta Zawiercia z 2010 roku. Takie odwierty są więc prowadzone na terenie trzech gmin powiatu zawierciańskiego, czyli Zawiercia, Łaz i Ogrodzieńca. Logika wskazuje, że w sytuacji, kiedy odwierty badawcze potwierdziłyby występowanie tych rud w rozmiarach uzasadniających wydobycie, w dalszej perspektywie trzeba się liczyć z uruchomieniem kopalni. Tym bardziej w kontekście wyczerpujących się zasobów położonej w nieodległym sąsiedztwie kopalni Olkusz-Pomorzany. Wtorkowe (21 marca) spotkanie władz Zawiercia z przedstawicielami Rathdowney Polska miało informacyjny wyłącznie charakter, chociaż, niestety, nie wniosło nic nowego do dotychczasowego stanu wiedzy samorządowych gospodarzy. Interesowało nas przede wszystkim, czy odwierty poszukiwawcze są preludium do uruchomienia przyszłej kopalni. Na to nie ma zgody ani mieszkańców, ani tutejszego samorządu. Ewentualna kopalnia kłóciłaby się z przyjętym przez gminę profilem rozwoju, nastawionego na turystykę wykorzystującą walory Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Reprezentanci Rathdowney mocno trzymali się stanowiska, że na etapie odwiertów nie będą rozmawiali o kopalni - powiedział portalowi górniczemu nettg.pl Łukasz Czop, rzecznik prasowy zawierciańskiego Urzędu Miasta.

- Firma Rathdowney Polska prowadzi geologiczne prace poszukiwawcze i rozpoznawcze na terenie powiatu zawierciańskiego, w oparciu o koncesję przyznaną przez Ministra Środowiska. Koncesje zostały udzielone w połowie 2010 roku, na okres 5 lat. Wiercenia geologiczne rozpoczęliśmy w połowie 2011. Dynamiczny charakter projektu utrudnia dokładne określenie perspektywy czasowej zakończenia badań. Zgodnie z planowanym harmonogramem działań odwierty będą nieprzerwanie prowadzone przez cały rok 2012 - powiedziała nettg.pl Barbara Chammas z firmy Rathdowney Polska

Na pytanie dotyczące budowy kopalni przedstawicielka kanadyjskiej spółki stwierdziła:

- Znajdujemy się obecnie na wczesnym etapie prac poszukiwawczo-rozpoznawczych, polegających na wierceniu w skałach otworów o małej średnicy oraz pobieraniu próbek, pozwalających na uzyskanie pełnego obrazu budowy geologicznej. Otrzymane w ten sposób próbki skał, zwane rdzeniami wiertniczymi, są następnie opisywane przez geologów i analizowane w laboratorium pod kątem obecności minerałów rudnych i zawartości metali. Dotychczasowe wyniki oparte na obserwacji geologów potwierdzają mineralizację złoża, jednak nie dysponujemy jeszcze analizą chemiczną rdzeni, stanowiącą podstawę oszacowania wartości ekonomicznej złoża. Decyzje dotyczące ewentualnego rozwoju projektu mogą być podejmowanie jedynie po zakończeniu etapu wierceń oraz przeprowadzeniu szczegółowej analizy ekonomicznej opłacalności wydobycia złoża.

Chammas stara się także rozwiać obawy mieszkańców gmin, na których maja miejsce odwierty. Zapewnia, że rejon ten nie straci swoich walorów turystycznych.

- W naszych rozmowach z mieszkańcami podkreślamy, że prowadzone przez Rathdowney Polska odwierty poszukiwawcze i rozpoznawcze nie mają żadnego wpływu na walory turystyczne tego obszaru. Są to odwierty krótkotrwałe, nie mające wpływu na środowisko i jako takie uzyskały zatwierdzenie Ministra Środowiska. Co więcej, prowadząc swoją działalność zgodnie z Zasadami Odpowiedzialnego Gospodarowania Złożami Mineralnymi, Rathdowney Polska wspiera zrównoważony rozwój regionu. Dążąc do poprawy jakości życia mieszkańców wspieramy lokalne inicjatywy w całym obszarze życia społecznego, w tym także inicjatywy związane z turystyką i rekreacją.  Wiele przykładów zagranicznych pokazuje że także wydobycie złóż, o ile tylko realizowane w sposób odpowiedzialny społecznie i środowiskowo, doskonale współgra z turystyką i rekreacją regionu.

Odwierty geologiczne prowadzone są także na terenach Poręby, Ogrodzieńca i Łaz. Potrwają one do końca tego roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ceny gazu w Europie rosną po trudnym początku rozmów USA-Iran

Ceny gazu w Europie rosną po trudnym początku rozmów dyplomatycznych USA-Iran i nowych groźbach prezydenta USA Donalda Trumpa skierowanych wobec Iranu - informują maklerzy.

TAURON przedstawił rozwiązania, które zrewolucjonizują sposób funkcjonowania Klientów na rynku energii

TAURON ogłasza nowe, przełomowe rozwiązania dla klientów indywidualnych i użytkowników elektromobilności. Podczas konferencji z okazji Dnia Nowej Energii w TAURON Parku Śląskim spółka zaprezentowała ofertę z energią tańszą w weekendy nawet o 90 proc. oraz pokazała taryfy dynamiczne z gwarancją ceny i abonament na ładowanie samochodów elektrycznych w eTAURON. To kolejny krok Grupy w kierunku budowy nowoczesnego, elastycznego rynku energii, opartego na cyfrowej obsłudze i większej kontroli klientów nad kosztami zużycia.

Kopalnie, dziedzictwo i technologie przyszłości na europejskim szlaku

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, były gospodarzami III Międzyregionalnych Spotkań Partnerów projektu Digi Content Interreg Europe. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele regionów i instytucji z różnych krajów Europy, którzy wspólnie analizowali rolę nowoczesnych technologii w ochronie, dokumentowaniu i udostępnianiu dziedzictwa kulturowego.

Samorządowcy GZM apelują do Nawrockiego o podpisanie ustawy

Przedstawiciele samorządów tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, a wraz z nimi środowiska akademickiego i gospodarczego wystosowali wspólny apel do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Karola Nawrockiego o podpisanie ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim. Jej przepisy zawierają również nowelizację ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, która rozszerza kompetencje GZM i dostosowuje je do wyzwań stojących przed regionem.