Narada z kierownikami z kopalń. Omówiono m.in. wypadki i zawały

fot: Jarosław Galusek/ARC

Jednym z zakładów nadzorowanych przez OUG w Rybniku jest kopalnia ROW (na zdjęciu ruch Jankowice)

fot: Jarosław Galusek/ARC

W piątek, 26 lipca, odbyła się narada kierownictwa Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku z kierownikami działów wentylacji oraz działów górniczych podziemnych zakładów górniczych.

Jak poinformowali przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego, podczas narady omówiono stan bezpieczeństwa w górnictwie, w tym w zakładach nadzorowanych przez OUG w Rybniku oraz wnioski i zalecenia wynikające z przeprowadzonej analizy.

Rozmawiano m.in. o wypadkach związanych z ryzykownym zachowaniem pracowników (tzw. czynnik ludzki). Wskazano powody i motywy wykonywania zadań w sposób niebezpieczny. Podkreślono rolę promocji kultury bezpieczeństwa oraz dobrych praktyk i bezpiecznych zachowań wśród pracowników zakładów górniczych.

Uczestnicy narady przyjęli wnioski oraz zaproponowali działania naprawcze po: wypadku śmiertelnym zaistniałym w dniu 10 maja 2024 r. w ruchu Borynia (część kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie); pożarze endogenicznym zaistniałym w dniu 5 kwietnia 2024 r. w kopalni Budryk; pożarze egzogenicznym zaistniałym w dniu 24 czerwca 2024 r. w ruch Jankowice (część kopalni ROW); wypadku ciężkim zaistniałym w dniu 1 lipca 2024 r. w ruchu Zofiówka (część kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie).

Ponadto przedstawiono informacje o wstrząsie wysokoenergetycznym i wypadku zbiorowym zaistniałym w dniu 11 lipca 2024 r. w ruch Rydułtowy (część kopalni ROW) oraz wypadku śmiertelnym zaistniałym w dniu 21 lipca 2024 r. w ruch Szczygłowice (kopalnia Knurów-Szczygłowice).

Podczas spotkania omówiono także wybrane zawały w wyrobiskach, do których doszło w latach 2010-2024 w kopalniach węgla kamiennego. Przedstawiono informację o stanie obudowy wyrobisk podziemnych, wyniki ich kontroli, a także realizację harmonogramów wymiany lub wzmacniania obudowy. Przeanalizowano możliwość wyłączenia z sieci wentylacyjnych kopalń wyrobisk, w których występuje zły stan obudowy.

Rozmawiano również o zmianach w obowiązujących przepisach dotyczących prowadzenia ruchu zakładów górniczych, w tym z zakresu kwalifikacji górniczych. Na koniec przedstawiono wyniki kontroli przeprowadzonych przez OUG w Rybniku, w tym najczęściej stwierdzane nieprawidłowości i uchybienia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.