Narada z kierownikami ruchu kopalń

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Podczas narady przedstawiono m.in. wyniki kontroli przeprowadzonych przez OUG w Rybniku

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Promocja kultury bezpieczeństwa, dobrych praktyk i bezpiecznych zachowań w zakładach górniczych była głównym celem narady kierownictwa Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku z przedsiębiorcami oraz kierownikami ruchu podziemnych zakładów górniczych - poinformowali przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego.

Spotkanie odbyło się 12 grudnia w siedzibie rybnickiego OUG. Przedstawiono stan bezpieczeństwa w górnictwie oraz wnioski i zalecenia wynikające z przeprowadzonej analizy. Zwrócono uwagę na wypadki spowodowane ryzykownym zachowaniem pracowników, w szczególności podano powody i motywy wykonywania zadań w sposób niebezpieczny.

Szczegółowo omówiono wnioski na przyszłość oraz propozycje działań naprawczych, na tle przebiegu następujących zdarzeń: wypadku zbiorowego w Polskiej Grupie Górniczej Oddział KWK Bolesław Śmiały z 15 października 2024 r.; pożaru egzogenicznego zaistniałego 26 października 2024 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej KWK Borynia-Zofiówka-Bzie ruch Zofiówka; zapalenia się metanu 15 listopada 2024 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej KWK Knurów-Szczygłowice ruch Szczygłowice; pożaru agregatu sprężarkowego, do którego doszło 28 listopada 2024 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej KWK Knurów-Szczygłowice ruch Szczygłowice.

Poinformowano o warunkach eksploatacji po wstrząsie górotworu 5 września 2024 r. w PGG Oddział KWK ROW ruch Rydułtowy. Rozmawiano o podjętych w III kwartale 2024 r. działaniach związanych z poprawą stanu obudowy w wyrobiskach podziemnych odprowadzających powietrze z rejonów.

Przedstawiciele Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku przedstawili też końcowe wyniki badań okoliczności i przyczyn: wypadku śmiertelnego zaistniałego 10 maja 2024 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej KWK Borynia-Zofiówka-Bzie ruch Borynia; tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego spowodowanych wstrząsem górotworu o energii 2,4x107J z 11 lipca 2024 r. w Polskiej Grupie Górniczej Oddział KWK ROW ruch Rydułtowy; wypadku śmiertelnego, do którego doszło 21 lipca 2024 r. w Jastrzębskiej Spółce Węglowej KWK Knurów-Szczygłowice ruch Szczygłowice.

Ponadto podsumowano działalność kontrolną OUG w Rybniku, wskazując najczęściej stwierdzane nieprawidłowości i uchybienia. Na koniec omówiono zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.