Nadzór górniczy ukarał niemal tysiąc osób!

fot: Jarosław Galusek/ARC

Po pierwszym półroczu tego roku z pracy pod ziemią w kopalniach węgla kamiennego odeszło 3148 górników

fot: Jarosław Galusek/ARC

Jak wynika z najnowszego raportu Wyższego Urzędu Górniczego pt. Stan bezpieczeństwa i higieny pracy w górnictwie w 2018 r. pracownicy nadzoru górniczego (OUG i SUG oraz WUG): skierowali do sądów rejonowych 173 wnioski o ukaranie sprawców wykroczeń.

W 46. przypadkach stało się tak w związku z badaniem przyczyn i okoliczności wypadków oraz zdarzeń w zakładach górniczych, a w 127. przypadkach w wyniku przeprowadzonych kontroli w zakładach górniczych.

Nadzór wystąpił także z 1071 wnioskami do przedsiębiorców o zastosowanie środków oddziaływania wychowawczego przewidzianych w art. 41 Kodeksu wykroczeń (pouczenie, zwrócenie uwagi, ostrzeżenie). Ukarano 975 osób grzywnami w drodze mandatu karnego na łączną kwotę 405 950 zł. W tym były 92 osoby kierownictwa ruchu, 113 osób wyższego dozoru ruchu i 377 osoby dozoru ruchu. Rok wcześniej ukarano 943 osoby na kwotę 409 tys. zł i były to 90 osób kierownictwa ruchu, 135 osób wyższego dozoru ruchu i 410 osób dozoru ruchu.

Prezes WUG w 2018 r. wydał dwie decyzje w odniesieniu do osób kierownictwa i dozoru ruchu zakładów górniczych wykonujących czynności z rażącym niedbalstwem, z naruszeniem ustawy lub rażącym naruszeniem wydanych na jej podstawie przepisów. Ukarano osobę dozoru wyższego w związku z wypadkami/niebezpiecznymi zdarzeniami i kierownika zakładu górniczego w związku z kontrolą.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jubileuszowy Festiwal Orkiestr Dętych. I znów pięknie nam zagrały!

W sobotę 22 sierpnia w parku im. Augustyna Kozioła w Rudzie Śląskiej odbył się 25. już Festiwal Orkiestr Dętych. Jak zwykle miłośnicy orkiestr mogli liczyć na świetną zabawę, wysłuchali, oprócz tradycyjnych śląskich melodii, światowe przeboje muzyki rozrywkowej. 

Likwidacja, czyli co dalej z naszą kopalnią

O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o likwidacji KWK Żory i wypadku w kopalni Szczygłowice. Ale w 33. numerze „Trybuny Górniczej” z 22 sierpnia 1996 r. znalazło się wiele innych interesujących tematów.

Co już zrobiono w sprawie JSW?

Na swoim facebookowym profilu minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podsumował, co już udało się zrobić w sprawie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Napisał m.in. o braku odwagi decydentów w zakresie wdrożenia głębokiej restrukturyzacji, która mogłaby ustabilizować finanse spółki w trudnych czasach.

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A-

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A- i jednocześnie utrzymała negatywną perspektywę ratingu - podało w piątek Ministerstwo Finansów. Fitch spodziewa się, że deficyt finansów publicznych w 2027 r. wyniesie 6,7 proc. a wzrost PKB wyniesie 2,9 proc.