Most nad Wartą wąskim gardłem na trasie do Berlina

fot: Tomasz Rzeczycki

Mosty na liniach kolejowych nr 273 i 203 nad Wartą

fot: Tomasz Rzeczycki

Nawet kilka lat może być niemożliwy przejazd pociągów z Polski w stronę Berlina linią kolejową nr 203. W połowie grudnia transgraniczny odcinek tej trasy został zamknięty w celu zbudowania nowego mostu nad Odrą. Tuż przed nim linia biegnie jednak mostem nad rzeką Wartą, który też ma być przebudowany - ale nie od razu.

Na granicy niemiecko-polskiej funkcjonuje kilkanaście czynnych w ruchu granicznym mostów kolejowych. Część z nich ma znaczenie tranzytowe - to trzy mosty na południe od Zgorzelca, wykorzystywane w transporcie towarów do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Oddział Elektrownia Turów. Większość przepraw obsługuje ruch międzypaństwowy, towarowy i pasażerski.

Przez przeznaczony do rozbiórki most graniczny przez Odrę w Kostrzynie nad Odrą ostatnie pociągi przejechały 12 grudnia 2020 r. Kursowały tamtędy co godzinę pociągi pasażerskie z Polski do Berlina. W ich miejsce na transgranicznym odcinku wprowadzono zastępczy mikrobus.

- Prace na moście nad Odrą realizowane są przez stronę niemiecką. Po ich zakończeniu pociągi pasażerskie pojadą z prędkością 120 km/h, a składy towarowe 100 km/h. Do tej pory dla pociągów pasażerskich obowiązywała prędkość 50 km/h, a dla towarowych 30 km/h. Obecnie składy przewożące ładunki kierowane są na przejście Rzepin-Frankfurt nad Odrą. Przejście kolejowe Kostrzyn-Kietz wykorzystywane było głównie przez pociągi pasażerskie. W 2020 r. przejechało nim 235 składów towarowych - informuje Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA.

Przebudowa mostu nad Odrą rozwiąże tylko część problemu. Pomiędzy dwoma granicznymi stacjami po stronie polskiej znajduje się w ciągu tej linii most nad Wartą. Wygląda na to, że jego remont nastąpi po wzniesieniu mostu granicznego.

- PKP Polskie Linie Kolejowe SA planują przebudowę mostu nad Wartą w Kostrzynie w nowej perspektywie. Szczegółowy zakres prac określi przygotowywana dokumentacja. W ramach inwestycji m.in. przeprawa zostanie wzmocniona, wyremontowany będzie także niewykorzystywany od 2011 r. tor nr 2, na którym przywrócony zostanie ruch kolejowy - precyzuje Radosław Śledziński.

Kostrzyński most jest kolejnym na granicy Polski z RFN, jaki zostanie przebudowany. W grudniu 2016 r. oddano do użytku nowy most w Bielawie Dolnej, położony na północ od Zgorzelca, na trasie z Węglińca do Horki. Most nad Nysą Łużycka w Bielawie Dolnej wykorzystywany jest niemal wyłącznie w ruchu towarowym.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na to czekali mieszkańcy Katowic. Ważny wiadukt już otwarty

Spółka PKP PLK wybudowała nowy wiadukt drogowy na ul. Dobrego Urobku. Z obiektu mogą już korzystać kierowcy.

1748950456 cpkkoncepcja

Rada nadzorcza CPK odwołała prezesa Filipa Czernickiego

Rada nadzorcza Centralnego Portu Komunikacyjnego odwołała prezesa spółki Filipa Czernickiego, a także członka zarządu Dariusza Kusia - poinformował w piątek Port Polska. Czernicki szefem CPK był przez ponad dwa lata.

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w drodze do UNESCO. W Zabrzu odbędzie się spotkanie otwarte

Kopalnia Guido oraz Sztolnia Królowa Luiza mają realną szansę na wpis na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W związku z tym w Zabrzu odbędzie się otwarte spotkanie dla mieszkańców, podczas którego przedstawiony zostanie aktualny etap prac, korzyści i wyzwania związane z procesem aplikacji.

Autostradą Katowice-Kraków znowu pojedziemy w remoncie, naprawią 15,6 km jezdni

Po wykonanej w I połowie roku wymianie 15,2 km nawierzchni jezdni odcinka autostrady A4 Katowice-Kraków, w II połowie br. wymienionych zostanie kolejnych 15,6 km - podała w czwartek spółka zarządzająca drogą. Jej wpływy z poboru opłat wzrosły w I połowie br. o 5 proc. rdr, do 315,8 mln zł.